OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Komunikacja międzygatunkowa - badania w Polsce.
Autor Wiadomość
Artur Góra

Wysłany: 2007-01-18, 10:52   Komunikacja międzygatunkowa - badania w Polsce.

Witam serdecznie,

Czy istnieje w naszym kraju grupa badawcza lub też samodzielny pracownik naukowy który zajmuję się bezpośrednio tą dziedziną? Czy też powinienem poszukiwać takich jednostek za granicą.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

Artur Góra

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2007-01-18, 17:14   

Jak konkretnie należy rozumieć komunikację międzygatunkową?

Jeśli chodzi o moje zainteresowania, to głównym rejonem jest ewolucja języka, w tym kwestie takie jak komunikacja zwierząt, zdolności poznawczo-językowe małp bezogoniastych, itd. Czy są zbieżności?
Pozdrawiam

PS: Nie jest to temat odpowiadający profilowi działu badania, więc przenoszę go na forum główne.
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2007-01-18, 19:44, w całości zmieniany 2 razy  

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2007-01-20, 21:52   Re: Komunikacja międzygatunkowa - badania w Polsce.

Artur Góra napisał/a:
Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

Chodzi ci o jakies konkretne gatunki, czy o temat w ogolnosci? Ja osobiscie nikogo w Polsce nie znam, kto by sie tym zajmował... moze za wyjatkiem kilku politologow, ktorzy zajmuja sie zagadnieniem komunikacji ludzi z politykami :)

Mikolaj Pawlak
Ostatnio zmieniony przez Mikolaj Pawlak 2007-01-20, 21:53, w całości zmieniany 2 razy  

Artur Góra

Wysłany: 2007-01-23, 12:35   Komunikacja międzygatunkowa - badania w Polsce uściślenia.

Witam,

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Troszkę przejęzyczyłem się niestety w temacie postu (proszę o wyrozumiałość) niemniej istnieją pewne zbieżności :) .

Tematem komunikacji wśród zwierząt zainteresowałem sie niezbyt dawno - jest to wciąż dla mnie temat nowy. Interesuje mnie zarówno komunikacja wewnątrzgatunkowa - jak i (drugoplanowo) możliwość komunikacji międzygatunkowej. Bardziej na zasadzie wniknięcia w świat zwierząt niż narzucenia ludzkich kryteriów oceny :) .

W tej chwili moje zainteresowania są skoncentrowane głównie wokół komunikacji ssaków morskich. Jest to dla mnie dziedzina bardzo nowa i poszukuję możliwości kierunkowego rozszerzenia wiedzy.

Obawiam sie iz w kraju mogę mieć z tym zagadnieniem problem, dlatego biorę równiez pod uwagę również grupy zajmujące sie analizą porozumiewania się naczelnych jak i ptaków. Być może powinienem szukać raczej osób związanych z bioakustyką? W zasadzie interesuje mnie kontakt z każdą osobą, która zajmowałaby się podobną tematyką - praktycznie lub też osobą która mogłaby być pomostem na drodze ku :)

pozdrawiam serdecznie

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2007-01-23, 16:06   

Komunikacja ssaków morskich to stosunkowo słabo poznany temat, a przy tym bardzo ciekawy i o sporym znaczeniu dla ewolucji języka. Oprócz naczelnych, najbardziej interesujące grupy zwierząt z punktu widzenia EoL (ewol. języka) to ptaki śpiewające i właśnie ssaki morskie.
Nie ma tu mowy o homologach (cechach odzeidziczonych po wspólnym przodku) z ludźmi, ale o homoplazjach, co jest o tyle ciekawe, że można wskazać pewne elementy środowiskowe, które decydują o zbieżnej ewolucji. A niektóre zbieżności są zdumiewające. Np. imitacja głosowa, prawie nieobecna u wielkich małp, a rozwinięta u ptaków oraz ssaków morskich; podobnie zdolność do rekursji, której nie wykryto u małp, stwierdzono u szpaków [to tak w grubiańskim skrócie, bo w tym wypadku 'diabeł' tkwi w interpretacji eksperymentów, niemniej sprawa była bardzo głośna]. Delfiny są też niezłe w rozumieniu złożonych składniowo poleceń. I tak dalej. W załączniku materiał filmowy o delfinach, które mają własne "imiona". Mam także ten tekst z PNAS, ale nie mogę upublicznić w podobny sposób ze względu na prawa aut.

Mimo wszystko jako wstęp do tematu komunikacji zwierząt sugerowałbym dogłębne zapoznanie się z perspektywą ewolucyjną, a to dlatego, że pozwoli ona na przyjęcie zupełnie innego spojrzenia na komunikację ("wymiana informacji" okazuje się być naiwną i nietrafną metaforą komunikacji). Świetny jest tekst Krebsa i Dawkinsa z 1984 "Animal Signals" - i znów nie mogę załączyć (przynajmniej w tym wątku) z ww. powodu.

Pozdrawiam

Dolphins have their own names - BBC 2006.rm
Pobierz Plik ściągnięto 1136 raz(y) 435,5 KB

Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2007-01-23, 16:09, w całości zmieniany 1 raz  

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2007-01-24, 20:32   Re: Komunikacja międzygatunkowa - badania w Polsce uściśleni

Artur Góra napisał/a:
Witam,

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Troszkę przejęzyczyłem się niestety w temacie postu (proszę o wyrozumiałość) niemniej istnieją pewne zbieżności :) .

Nie ma problemu. Pytaj śmiało, po to jest to forum.
lista kontaktowa

Mikolaj Pawlak

Maria Borkowska

Wysłany: 2007-01-25, 18:02   

Slawomir Wacewicz napisał/a:
Oprócz naczelnych, najbardziej interesujące grupy zwierząt z punktu widzenia EoL (ewol. języka) to ptaki śpiewające i właśnie ssaki morskie.

ewolucji języka czy pochodzenia języka?

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2007-01-25, 21:05   

Terminu "ewolucja języka" (evolution of language, language evolution) używam jako nazwy interdyscyplinarnego obszaru badań nad ewolucyjnym wykształceniem się i rozwojem zdolności ludzi do nabycua języka. To tak jak "artificial intelligence", które jest nazwą zjawiska, jak i badającej go nauki - bo ciągłe powtarzanie "nauka o..." jest niezgrabne.

:)

Kwestie terminologiczne wyjaśniam w krótkim tekście wprowadzającym, ale nie wiem, jakie Marek ma wobec niego plany, bo chyba pokrywa się częsciowo z hasłem do tworzonej encyklopedii, które miałbym opracować.

Pozdrawiam

Artur Góra

Wysłany: 2007-01-31, 19:24   

Bardzo dziękuję za dalsze odpowiedzi.

Wynika z nich, że jednak chyba nie ma żadnej rozsądnej grupy badawczej w naszym kraju. Temat zaintrygował mnie o tyle, iż zamierzam zupełnie zmienić dziedzinę którą do tej pory się parałem. Niesamowite dla mnie jest przede wszystkim to, iż większość badań ukierunkowanych jest jednak na nauczenie zwierząt ludzkiego języka (oczywiście w wąskim zakresie - kilku pojęć elementów składni) natomiast tak mało jest prób wniknięcia w język zwierząt. Wyjątkiem chyba są tylko pszczoły i właśnie ssaki morskie.
Wygląda więc na to, iż rozpocząć muszę od ścisłego zapoznania się z bioakustyką równocześnie czytając jak najwięcej z dziedzin powiązanych z ewolucją i konstrukcją języka co jest dla mnie zupełną nowością.

Czy mógłbym poprosić o dokładniejsze dane bibliograficzne prponowanych dwóch tekstów. Postaram się je zdobyć.

pozdrawiam serdecznie

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2007-02-04, 03:49   

Artur Góra napisał/a:
Czy mógłbym poprosić o dokładniejsze dane bibliograficzne prponowanych dwóch tekstów. Postaram się je zdobyć.

Chętnie prześlę mailem, prosze o kontakt :)

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2007-02-11, 19:56   

A tu zapowiadany artykuł, tak naprawdę prawie w całości poświęcony rozumieniu frazy "ewolucja języka" :) .

http://www.kognitywistyka.net/artykuly/sw-ejw.pdf

Pozdrawiam

Marek_Pietraszczyk

Wysłany: 2007-02-11, 20:17   

- wiemy, wiemy. Już nawet niektórzy czytali. Tylko dlaczego nie ma przypisów do literatury ?

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2007-02-11, 20:43   

Ten artykuł ma charakter prasowy, co zresztą ma odzwierciedlenie w stylu. Odniesienia będą przy okazji kwestii bardziej szczegółowych w kolejnych częściach.
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu