OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Kognitywistyka - kierunek studiów
Autor Wiadomość
Alicja Petrykowska

Wysłany: 2006-12-07, 23:25   

Byc może moje pytanie nie jest zbyt odpowiednie dla tego forum ale chyba warto spróbować...
O kognitywistyce dowiedziałam się własciwie dzisiaj... czytając kierunki uczelni uniwersytetów. Od razu poszukałam informacji na ten temat. Przeczytałam niektóre posty na forum. Dziedzina ta wydaje mi sie bardzo interesująca. Chciałbym dowiedziec się na czym polegają studia, jakie są przedmioty i czy wymagana jest znajomośc języka angielskiego na poziomie zawansowanym. Prawdopodobnie aby dostać się na taką uczelnie trzeba także posiadac duży zakres wiedzy dotyczący psychologi. Czy kognitywistyka jest trudna do studiowania? Proszę o pomoc

P.S czy duzo jest chętnych na taki kierunek?

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2006-12-08, 00:51   

Tak na szybko:

1. Najlepiej, gdyby odpowiedzieli sami studenci kogitywistyki i liczę, że tak zrobią.
2. Na starej wersji strony było FAQ z krótkimi odpowiedziami Marka Kasperskiego na podobne pytania. Myślę, że za jakiś czas zostanie przywrócone na tej wersji strony.
3. W zakładce http://www.kognitywistyka.net/zkraju.html
są podane linki m.in. do strony studiów w Poznaniu oraz do kół naukowych w tymże mieście. To dobre źródło informacji.
4. Polecam też wątek ze starego forum i kolejny i kolejny
5. Jeśli zaś chodzi o angielski, to w dzisiejszych czasach jest to jedna z najbardziej podstawowych umiejętności, chyba na równi z obsługą edytora tekstu, a już w świecie akademickim to jest sine qua non.

6. I chyba warto zastanowić się, czy nie wydzielić tematu studiów kognitywistycznych do osobnego wątku.

Pozdrawiam

Maria Borkowska

Wysłany: 2006-12-08, 11:11   

Alicja Petrykowska napisał/a:
czy wymagana jest znajomośc języka angielskiego na poziomie zawansowanym. Prawdopodobnie aby dostać się na taką uczelnie trzeba także posiadac duży zakres wiedzy dotyczący psychologi.

z tym angielskim nie bylabym taka surowa. spokojnie nauczysz się go w czasie studiów wlaśnie poprzez czytanie anglojęzycznych tekstów o tematyce kognitywistycznej.
podonie jest z wiedzą psychologiczną. po to idziesz na studia, aby jej nabyć, nie musisz być psychologiem już na wstępie.
poza tym przeglądaj sobie strony związane z cognitive sciene, masz nawet jedną po polsku ;) ) to Ci się pozwoli zapoznac z tematem.

pozdrawiam i życzę powodzenia

[ Dodano: 2006-12-08, 11:13 ]
Slawomir Wacewicz napisał/a:

6. I chyba warto zastanowić się, czy nie wydzielić tematu studiów kognitywistycznych do osobnego wątku.

Pozdrawiam

chyba masz rację. przydaloby się doinformować ludzi, bo z tego co wiem z naborem na kognitywistykę na swps bylo w tym roku marnie.

Alicja Petrykowska

Wysłany: 2006-12-08, 17:09   

Bardzo dziękuję za pomoc! myslę że stworzenie odrębnego tematu to bardzo dobry pomysł. Napewno nie tylko ja mam wiele pytan odnośnie kierunku! pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję :)

[ Dodano: 2006-12-10, 17:54 ]
a jakie są przedmioty na kognitywistyce?

[ Dodano: 2006-12-20, 17:21 ]
hmm... Mam jeszcze jedno pytanie! Jaki jest poziom matematyki i informatyki na kognitywistyce? Niestety jestem na profilu humanistycznym i porzedmioty te mam omówione jedynie w zakresie podstawowym.

Maciej Rudziński

Wysłany: 2007-02-01, 17:25   

apropo pytań o kierunek istnieje on od 19.01.07 a tu podaje odnośnik to strony o kierunku i listy przedmiotów. http://www.swps.edu.pl/ne...1149516840.html

basia g.
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-18, 22:03   

ja też mam pytanie jeśli już chodzi o studiowanie kogni. od października zacznę pierwszy rok, (optymistycznie zakładam, że się dostanę), tylko że ja pracuję, w piątki od 14:00 mniej więcej, a na planie zajęć do jakiego się jakiś czas temu dokopałam, jak byk widnieje info o tym, że mam zajęcia do 8 z kawałkiem. i stąd nasuwa mi się pytanie do doświadczonych studentów, czy też do kogokolwiek, kto potrafiłby mi udzielić fachowej odpowiedzi: czy jest jakakolwiek szansa, na to żeby to jakoś sensownie pogodzić i ułożyć?

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2007-06-18, 22:41   

Mam nadzieję, że ktoś z Poznania zerknie i się wypowie.

Przy okazji prośba o zmianę nicka (nazwy użytkownika) zgodnie z regulaminem forum, czyli składającą się z imienia i nazwiska ;;)) .

Pozdrawiam

Maria Borkowska

Wysłany: 2007-06-19, 20:16   

Jako doświadczona studentka (aczkolwiek przedstawicielka wierzącego motłochu) udzielę Ci następującej odpowiedzi: wszystko zależy od tego z kim masz te popołudniowe zajęcia w piątek. Są wykładowcy mniej i bardziej tolerancyjni dla pracujących.
pozdrawiam

Zofia_Wojtala

Wysłany: 2008-02-12, 18:21   

Witam!
Obecnie jestem w liceum, w klasie maturalnej i zastanawiam się nad wyborem kierunku studiów. Mój wybór waha się pomiędzy socjologią, filozofią, a kognitywistyką. Oczywiście wiem, że kognitywistyka to interdyscyplinarny kierunek. Interesuje mnie wiele dziedzin z zakresu nauk kognitywnych. Problem w tym, że oficjalny termin składania deklaracji maturalnych, minął. Zdecydowałam się zdawać język polski, historię, wos - na poziomie rozszerszonym oraz język angielski na poziomie podstawowym. Nie mogę zmienić już tych przedmiotów, dlatego boję się, że zdobędę zbyt mało pkt w czasie rekrutacji. (jeśli jakiś student kognitywistyki z Poznania, wypowie się, o procesie rekrutacji, to będę wdzięczna:) )
Na co dzień zapoznaję się z literaturą na temat socjologii, filozofii, NLP oraz technik manipulacyjnych. Staram się też uważnie śledzić nowości w nauce, jeśli chodzi o neurobiologię oraz wszelkie odkrycia dotyczące pracy i funkcjonowania mózgu. W ramach odpoczynku od fachowej literatury, pogłębiam wiedzę (oraz praktykę ;) ) w dziedzinie medytacji i filozofii buddyzmu. Oprócz tego fascynuje mnie kultura indyjska, lecz przede wszystkim manipulacja w sektach, które fundamenty opierają właśnie na hinduizmie.
Studiowanie nauk, które przybliżą mi wiedzę o człowieku, przede wszystkim o świadomości oraz funkcjonowaniu mózgu, wydaje mi się fascynujące i odpowiednie dla mnie.
Jednak dołączam się do prośby, o wypowiedzi studentów kognitywistyki, opinie na temat studiów itp.

Budda

Bartosz Kosowski

Wysłany: 2008-02-12, 20:28   

Witaj Zofio!

Masz bardzo ciekawe zainteresowania. Jednak - niestety - przedmioty zdawane na maturze mogą utrudnić Ci dostanie się na kognitywistykę. Być może będzie to możliwe z odwołania - przynajmniej obiecaj, że spróbujesz. Znam wiele osób, które właśnie w ten sposób się dostały.

Zbyt krótko studiuję, aby wygłaszać opinie na temat kierunku...

Zofia_Wojtala

Wysłany: 2008-02-12, 20:46   

Witaj Bartosz!
Dziękuję za odpowiedź. Wiem, że w trakcie pierwszej fazy rekrutacji, rzeczywiście może być ciężko, ale spróbuję na pewno. Jeśli się nie uda, zawsze pozostaje kilka alternatyw ;)
Pozdrawiam serdecznie!

Budda

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2008-02-25, 13:49   

Ciekawy artykuł. O kognitywistyce (właściwie neurokognitywistyce na SWPS) w środku. Tam też film.

http://targipracy.gazeta....?id_article=899

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2008-03-21, 08:51   

W innych wątkach padały pytania jakie są perspektywy pracy po studiach kognitywistycznych i jaki można wykonywać zawód.
Praca przy tworzeniu, wdrażaniu, obsłudze np. takich CRM'ów jest moim zdaniem idealna dla kognitywistów z powodu przygotowania psychologicznego, filozoficznego, informatycznego itp. . A w takich dziedzinach (marketing, zarządzanie, analizy) można też dobrze zarobić.
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2008-03-21, 08:53, w całości zmieniany 1 raz  

Ewa Kuc

Wysłany: 2008-04-23, 18:09   

Witam!

Chciałabym zapytac sie o możlkiwość studiowania kognitywistyki "na odleglosc". Jestem obecnie w Stanach Zjednoczonych i chcialabym podjac studia z zakresu kognitywistyki, ale w Polsce.
Czy istnieje mozliwsc studiowania kognitywistyki poprzez kursy Internetowe uczelni. Czy ktorakolwiek uczelnia w Polsce cos takiego prowadzi?

Z góry dziękuję za jakąkolwiek podpowiedź.

Ewa

Artur Pilaciński

Wysłany: 2008-04-23, 22:59   Kognitywistyka w Poznaniu

Witam,

Wywołany do odpowiedzi (przez Sławka) chcę przypomnieć, że pierwszą w Polsce kognitywistykę (i jak dotąd jedyny kierunek o tej nazwie!) prowadzi Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zachęcam do zapoznania się z tymi linkami:

www.kognitywistyka.amu.edu.pl <<-- strona Zakładu Logiki i Kognitywistyki
www.psychologia.amu.edu.pl/kognitywistyka <<-- strona o samych studiach

Ponadto, na forum IP UAM można znaleźć sporo wypowiedzi studentów kogni o tym, jak wygladają studia i dlaczego są fajne :) www.psychologia.amu.edu.pl/forum

Zachęcam!

Tomasz Komendziński

Wysłany: 2008-04-25, 02:07   

Witam,
wszyscy członkowie Redakcji śpią, więc witam Cię Arturze w jej imieniu i namawiam do częstych wizyt. Może będzie okazja nie tylko dokończyć rozpoczęte rozmowy z pociągu i Lublina, ale wzniecić ogień dyskusji.
Niech będzie też wiadomość dla "tu-wątkowców". Wkrótce (niestety nie mogę użyć innej formuły) także w Toruniu będzie kierunek: Kognitywistyka. Proszę więc zrobić sobie krzyżyk na mapie i pytać. Także w Lublinie czynione są starania, ale w perspektywie dłuższej niż 'wkrótce'.
Pozdrawiam

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2008-04-27, 16:56   

Tomasz Komendziński napisał/a:
Wkrótce (niestety nie mogę użyć innej formuły) także w Toruniu będzie kierunek: Kognitywistyka. Proszę więc zrobić sobie krzyżyk na mapie i pytać. Także w Lublinie czynione są starania, ale w perspektywie dłuższej niż 'wkrótce'.
Pozdrawiam

Na jakim etapie sa starania? Jaki to bedzie tryb studiow, magisterskie, czy 3+2?
Przy jakim wydziale to bedzie robione?

Mikolaj Pawlak

Tomasz Komendziński

Wysłany: 2008-04-29, 01:06   

Witam,
prace są prowadzone tak, aby możlwy był nabór w roku akademickim 2009/2010. Kognitywistyka będzie ulokowana na Wydziale Humanistycznym, lecz przygotowywany program jest interdyscyplinarny. Przypominam, że częścią UMK jest Collegium Medicum, a w planach jest powstanie parku nowoczesnych technologii (w tym neuroobrazowania). Jesli więc ruszy kognitywistyka to będzie ona miała w docelowym zamierzeniu ważne zaplecze badawcze - kliniczne i eksperymentalne (na innych wydziałach UMK). Zgodnie z formułą obecnie powstających kierunków planowane są studia 3+2.
Pozdrawiam

Artur Pilaciński

Wysłany: 2008-04-29, 13:13   

O... to fajowsko. Mam nadzieję że zainwestujecie w badawczy a nie "filozofujący" profil studiów :) Do tego naprawdę nie potrzeba wypasionych sprzętów...

Sandra Łaszewska

Wysłany: 2008-05-27, 20:26   

Mam nadzieję że kierunek kognitywistyka zaistnieje w Toruniu juz w na rok akademicki 2009/2010 gdyż akurat wtedy będę szła na studia. Bardzo bym prosiła o wiadomość gdyby była jakaś pewna informacja o tym.

Jednak zdaję maturę z historii, czy będę miała problem z dostaniem się na ten kierunek ??

pozdrawiam serdecznie,
Sandra

Przemysław Nowakowski

Wysłany: 2008-05-28, 23:28   

Witam,
trochę wywołany, mogę na razie odpowiedzieć w następujący sposób. Prawdopodobnie będzie nabór na kognitywistykę na rok 09/10.

Niestety wśród przedmiotów preferowanych (nie wiem jak to fachowo określić) nie będzie historii, będzie natomiast m.in. biologia, matematyka, informatyka, chemia. Nie jestem teraz na bieżąco a chciałbym szybko odpowiedzieć, więc jeżeli można zdawać filozofię, o ona będzie jedynym preferowany przedmiotem wśród humanistycznych.
Pozdrawiam

Tomasz Komendziński

Wysłany: 2008-05-29, 00:31   

Witam,
do informacji Przemka mogę dodać jeszcze, że warto być finalistą lub laureatem olimpiady, niestety z wymienionych w informacji Przemka przedmiotów z dodaniem olimpiady fizycznej i wiedzy technicznej. Mogę też dodać, że starania programowe idą zgodnie z troską Artura. Wreszcie na koniec, nasz wortal będzie miejscem, gdzie będzie się można w wszystkiego dowiedzieć, niestety w tajemniczym, właściwym czasie, ale wystarczająco wcześnie, aby podejmować właściwe decyzje.

Pozdrawiam

Sandra Łaszewska

Wysłany: 2008-05-30, 11:15   

oj czyli chyba nie dam rady. Filozofii nie dam rady zdawać - uwielbiam historię. Poza tym chciałabym wybrać studia na których trzeba dużo się uczyć (powiedzmy, że lubię rzeczy trudne). Kognitywistyka mnie interesuje, jednak chyba nie dam rady skoro wymagane są inne.

pozdrawiam serdecznie,
Sandra

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2008-05-30, 13:41   

Domyślam się, że "niestety" we wpisach Przemka i dra pojawia się nie w kontekście ogólnym, tylko w ramach odpowiedzi na pytanie Sandry :) . W końcu trend rozwoju nauki w ogóle jest wyraźnie w stronę przyrodniczo-formalną.

Zaciekawiło mnie też sformułowanie:

Cytat:
Poza tym chciałabym wybrać studia na których trzeba dużo się uczyć (powiedzmy, że lubię rzeczy trudne)

jest to pierwszy znany mi przypadek, gdy ktoś sugeruje, że studia z kognitywistyki byłyby za łatwe... ::)) .

Pozdrawiam

Adam Grzelec

Wysłany: 2008-05-30, 17:00   

Witam,

jako że jestem studentem kognitywistyki (II rok), parę słów: trafne stwierdzenie, że na UAM profil jest nieco "filozofujący". Warto to mieć na uwadze podczas podejmowania decyzji. Dla mnie strzał w dziesiątkę, ale jestem w mniejszości ;) "Profilowanie" wydaje się jednak nieuniknione, zważywszy na zakres materiału jaki trzeba by opanować, żeby być "specjalistą od kognitywistyki" (jednolite magisterskie dwudziestoletnie? ;) ) Oczywiście multidyscyplinarność jest jak najbardziej uszanowana, jest dużo psychologii, neuronauka, programowanie, zresztą na stronie IP UAM jest pełny program studiów, warto sobie zobaczyć.

Studia nie są trudne, bardzo dużo osób studiuje kognitywistykę jako drugi kierunek i świetnie sobie radzi. Czy to minus? Dla mnie nie: w bibliotekach wypożyczają też książki spoza spisu lektur obowiązkowych.

Język angielski trzeba znać, ale nie trzeba być jakoś wyjątkowo biegłym. Angielszczyzna artykułów naukowych jest prosta. Większość polskich terminów specjalistycznych to kalki z angielskiego, a resztę można sobie poćwiczyć na lektoracie (I rok) i pracy z obcojęzycznym tekstem naukowym (II rok)

Z typowo ścisłych przedmiotów jest logika (pierwsze trzy semestry), ale wykładana przystępnie, od podstaw. Statystyka teorii raczej nie tyka , czysta praktyka (yo!). Programowanie też od podstaw.

Ze studiowaniem na odległość może być problem natury formalnej, bo na pewno nie żadnej innej. Sam studiuję raczej "wirtualnie". Tylko niektóre konwersatoria są obowiązkowe.

Przemek Nowakowski napisał/a:
Niestety wśród przedmiotów preferowanych (nie wiem jak to fachowo określić) nie będzie historii, będzie natomiast m.in. biologia, matematyka, informatyka, chemia.

Moim zdaniem to nie jest dobry pomysł. Sam zdawałem maturę z WOSu (rok później też już nie uwzględniali na UAM), bo nie chciało mi się uczyć, gdyż szkolnictwo średnie to niestety porażka. Żeby rozwijać swoje zainteresowania trzeba patrzeć na szkołę z przymrużeniem oka. Z doświadczenia wiem, że ci, którzy się miną z powołaniem rezygnują ze studiów bez wyrzutów sumienia (zaczynała nas jakoś setka, a zostało niecałe 60, choć to dopiero drugi rok)

I jeszcze na koniec: Sandro, nie idź na historię, bo to ściema ;)

Pozdrawiam serdecznie,

Sandra Łaszewska

Wysłany: 2008-06-02, 11:14   

Ciekawa rada :)

W takim razie może odejdę na chwilę od tematu. Mam dylemat - uwielbiam historie i polski. Lubię dużo się uczyć. Jakie studia wybrac ??

A co do kognitywistyki -to nie twierdzę że jest łatwa. Właśnie ja poszukuję dość skomplikowanego i nieprzeciętnego kierunku :)

Adam Grzelec

Wysłany: 2008-06-02, 21:17   

Hm, no nie wiem. Ciężka to jest podobno np. astronomia. Jeśli chodzi o tzw. "humanistykę", to trudniej tę trudność zdefiniować. Wychodzę z założenia, że każde studia można przejść na odpał, do każdych można się przyłożyć i pracować dużo. Inne istotne aspekty (pragmatyczny np.) to już kwestia indywidualna (ja np. zwracam mniejszą uwagę, dla innych to rzecz najważniejsza). Pozdrowienia,

janusz kamiński

Wysłany: 2008-06-03, 06:04   

Witam

z zaciekawieniem obserwuję tutaj wymianę zdań i z przykrością stwierdzam, że tworzy się swoista moda na kognitywistykę, która, było nie było, dotyka spraw życiowo zasadniczych.
Dlatego też, moim skromnym zdaniem, studia kognitywistyczne powinny być, jak kiedyś, "w starych dobrych czasach" psychologia czy dziennikarstwo, studiami podyplomowymi. Jasne, że badanie mózgu, czy zgłębianie tajemnic umysłu mogą być fascynujące dla młodego człowieka, ale wydaje mi się, że na początku powinny to być studia np. medyczne, informatyczne, matematyczne z logiką czy filozoficzne. Podobna ścieżka "kariery" istnieje przecież w krajach o największych osiągnięciach.
Przepraszam za kontrowersje, ale łatwo mi to pisać, bo nie jestem bezpośrednio, czy akademicko zainteresowany ;) .

Pozdrawiam

ps. oczywiście mam na myśli kształcenie przyszłych naukowców, a nie np. marketingowców czy terapeutów :)

Kamil_Rabkowski

Wysłany: 2008-06-30, 05:55   Studia kontra praca

Witam. Zastanawiałem się ostatnio nad wyborem studiów (ostatnio... cały czas spędza mi to sen z powiek!). Mieszkam w Poznaniu i interesuję się psychologią, więc odpowiedź nasuwa się sama :) . Ale mamy przecież nawał psychologów i nie wiem, jak później wygląda znalezienie dobrej pracy. Myślałem też o psychiatrii, kognitywistyce, prawie, socjologii... ale nie wiem, co z tą pracą. Niestety nie stać mnie na studiowanie dla samej przyjemności studiowania, więc mógłby mi ktoś naświetlić sprawę? Z góry dziękuję.

Kamil_Rabkowski

Wysłany: 2008-06-30, 13:03   

Przepraszam, z rozmachu wpisałem tego kwiatka ;)
Kognitywistyka jest interdyscyplinarna, więc jakie kierunki najlepiej jest wybrać na maturę? Niektórzy mówią, że humanistyczne, inni, że ścisłe, a ja niedługo wybieram liceum i nadal nie wiem.

Odpowiedz do tematu