OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Zastosowania kognitywistyki w praktyce
Autor Wiadomość
Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2006-12-08, 18:55   Zastosowania kognitywistyki w praktyce

Witam,

przeglądając listę uczestników Forum zauważyłem, że są wśród nas osoby zaangażowane w projekty, mające na celu znalezienie dla kognitywistyki konkretnych, powiedziałbym "komercyjnych" zastosowań.

Chciałbym zaprosić do tego wątku osoby, które:

- chciałyby zareklamować (opisać, zachęcić do udziału w nich) projekty praktycznych zastosowań kognitywistyki,

- opisać interesujące, znane im zastosowania kognitywistyki w biznesie, edukacji itp.,

- mające pomysł na działania z w/w obszaru i chcące ten pomysł przedyskutować na Forum.

Zapraszam i pozdrawiam

Marian Porwoł

Wysłany: 2006-12-13, 17:11   

Witam,
od jakiegoś czasu "obserwuję" projekt opensource budowy aparatury i oprogramowania EEG . Całość w założeniach ma być tania i realizowalna na zasadzie "zrób to sam" (projekt modularny, dokumentacja źródłowa oczywiście dostępna).
Jeśli mój "news" nie jest zbyt świeży ... przepraszam, a z kolei zapytam czy ktoś z czytających ma doświadczenia we wskazanym projekcie.
Zastosowanie: w tym gronie chyba sobie daruję wskazywanie :-)

Pozdrawiam !

Maria Borkowska

Wysłany: 2006-12-21, 10:24   

od dluższego czasu obserwuję ten wątek. musze powiedzieć że dziwi mnie milczenie tutaj. czy oznacza to, że zastosowania kognitywistyki są tak oczywiste... że aż trudno podac przyklady??

neuronauki moga kojarzyć się z rozkladaniem mózgu na części pierwsze celem obejrzenia sobie jak to wszystko dziala. i? jakie mamy z tego praktyczne korzyści? roweru się z tego nie zrobi, możliwość zastosowania w technologii maszyn żniwnych też znikome. oczywiście wiedzę
o tym z czego sklada się glej można wykorzystać w medycynie, ale nie o to tu chyba chodzi.

najważniejsze jest tu zrozumienie, czyli odpowiedź na pytania: jak? dlaczego? i jeszcze jedno- kiedy zrozumiemy strukturę i funkcję danego sprzętu może to sprawić że pojawią się wówczas idee dotyczące nowych zastosowań.

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2006-12-21, 23:39   

Witam,

Maria Borkowska napisał/a:
od dluższego czasu obserwuję ten wątek. musze powiedzieć że dziwi mnie milczenie tutaj.

Ciekawe, prawda? Tym bardziej, że dwie nasze użytkowniczki podały taką stronkę w swoich profilach ... no, ale jak się później nie zagląda na Forum to się nie ma okazji zareklamowania się ;-)

Pozdrawiam

P.S. Mario, masz rewelacyjny awatar :-)

Tomasz Komendziński

Wysłany: 2006-12-22, 02:25   

Witam,

nie ukrywam, że chciałem się przede wszystkim podzielić życzeniami poprzez wpis w ostatnim aktywnym wątku i wypadło, że mam wpisywać się w zabiegi Marii i Leszka usiłujące pobudzić do życia ten wątek. Nic więc dziwnego, że pojawiły się skojarzenia biologicznych zastosowań kognitywistyki. W pewnym stopniu dotyczy to również wątku, który powołał Mikołaj (Neuroinformatyka).
Otóż chodzi o pewien projekt (realizowany m.in. we wspołpracy międzynarodowej z NIH) zatytułowany "Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna 2000". Projekt ten skutkował wydaniem 9 tomów (dla zainteresowanych tytułami i ceną
tutaj odpowiednia strona ) objętościowo dość obszernych, a cenowo dość mało przyjaznych. Włąściwie każdy z nich wyznacza pewien obszar zastosowania kognitywistyki (tu w meycynie teoretycznej oraz praktyce medycznej). Ja przed sobą mam tom "Sieci neuronowe", który jest jednocześnie próbką siły w Polsce tego co Mikołaj nazywa neuroinformatyką (pewnie w innych tomach można też doszukać się przyczynkowych prób). Myślę, że to dość szerokie pokazanie zastosowania kognitywistyki w medycynie, tam gdzie nie ma to miejsca w sposób bezpośredni (np. neurologia).
Może warto w tym miejscu spróbowac zrobić przynajmniej listę obszarów, sytuacji i sposobów aplikacji kognitywistyki. Gdzie ? Kiedy ? (w jakiej sytuacji ?) W jaki sposób ? Przedmiot, zakres i metody (narzedzia). Zachęcam.

Pewnie jest to mój ostatni tu (zaraz postaram się przenieść do innych watków bęących "na górze" ) wpis przed Świętami życzę więc Wam (w tym miejscu przede wszystkim Leszkowi i Marii), aby dla wszystkich były one udane i pełne tego, czego w tym czasie oczekują i co mają nadzieje otrzymać i dać. Nade wszystko ciepła i spokoju.

Pozdrawiam

Maria Borkowska

Wysłany: 2006-12-22, 09:52   

Leszku dobrze, że wkleiłeś ten link, bo nie zwróciłabym na niego uwagi gdyby był tylko w profilu, a sprawa jest ciekawa. Zaraz przesłucham organizatorki w sprawie tego projektu. Generalnie znajomość ludzkiego mózgu i umysłu może okazać się niezwykle przydatna w reklamie i ogólnie- public relations. Przecież reklama to w dużej mierze sterowanie uwagą.
(Co do avatara- bardzo dziękuję w jego imieniu :)

Skoro Pan Doktor rozpoczął temat świąt- ja także chciałabym się dolączyć. Życzę Panu, administratorom, uczestnikom i czytelnikom Forum udanych Świąt oraz Mikołaja z bardzo sprawnym, dobrze rozwiniętym mózgiem, aby mógł odgadnąć nasze najskrytsze życzenia!

Marek Kasperski

Wysłany: 2006-12-22, 10:39   

Obiecuję, że niebawem zabiorę głos w tym temacie, gdyż jest on bardzo bliski mojemu sposobowi funkcjonowania :) Ale muszę mieć na to ciut więcej czasu.

Marek Kasperski

Wysłany: 2006-12-28, 20:17   

Spełniam obietnicę:)

Ja trochę siedzę z ludźmi zajmującymi się designem oraz komunikacją - np. funkcjonalnością interfejsów i sposobem projektowania relacji człowiek-komputer (Human-Computer Interaction). W ramach tego wypływa na wierzch użyteczność (czy raczej pragmatyczność) kognitywistyki. By nie być gołosłownym podam przykłady.

1. Design

Zeszłego roku w ramach 3 Pracowni Wzornictwa w ASP w Gdańsku jeden ze studentów bronił dyplom, w ramach którego projektował system informacyjny w stacjach kosmicznych, gdzie ludzie (operatorzy różnych urządzeń) przebywają w stanie nieważkości. Jak przebywają na Forum osoby, które interesują się tzw. psychologią kosmosu, to wiedzą, że jest to jedna z bardziej uciążliwych kwestii, która doprowadza do tego, że wycieczki kosmiczne są mało przyjemne dla pasażerów, gdyż wiążą się prawie z nieustannymi mdłościami, wywołanymi przez system psychofizjologiczny, który zakłócany nieustannie przez brak jasnego określenia gdzie jest góra, a gdzie dół, zachowuje się tak, jakby był w stanie zatrucia - stąd mdłości (organizm próbuje nieustannie pozbyć się zatrucia z organizmu).

Student ów zaprojektował całkiem ciekawy system oparty na odpowiednim rozmieszczeniu figur geometrycznych na ścianach pomieszczeń przeznaczonych dla załogi. Do systemu figur geometrycznych dołączona była identyfikacja kolorystyczna. W ramach naszej dyskusji system ten udało się nam udoskonalić - np. identyfikację kolorystyczną wzmocnić o gradient, który rozkładał ciężkość danego koloru na dół i lekkość na górę. Poza tym okazało się, że trójkąty, które wybrał (równoboczne) nie spełniały swojej roli (w różnych położeniach kosmonauty w stanie nieważkości nie mógł on szybko zidentyfikować dolnej części trójkąta i przez to dołu pomieszczenia, gdyż wszystkie boki są równe). Wystarczyło jednak dokonać zmiany na trójkąt równoboczny, by podstawa zawsze była identyfikowana.

Projekt - w wersji pierwotnej - miał jeszcze kilka innych mankamentów - ale sporą część udało się nam zidentyfikować i naprawić posługując się tutaj danymi z zakresu psychologii kognitywnej (np. ja położyłem większy nacisk na kolor, niż na figuratywność ze względu na fakt, że kolor jest znacznie szybciej identyfikowany w systemie percepcyjnym, niż postrzeganie figury).

Można oczywiście w ramach mowy o designie wspomnieć o Donaldzie Normanie - guru współczesnego designu kładącego nacisk na ergonomię. Nomen omen Norman wywodzi się ze środowiska kognitywistycznego (w Polsce mamy niestety przetłumaczoną tylko jedną jego pracę, książkę, którą napisał na współę z Lindsayem z psychologii kognitywnej). Ale warto też odnotować, że Norman obecnie współpracuje silnie z guru ergonomii stron WWW czyli Jakobem Nielsenem. Ale tu już przechodzimy do wątku drugiego.

2. Interfejsy

Projektowanie relacji człowiek-komputer, interfejsów, w tym interfejsów stron internetowych i usług sieciowych, jest specyficznym rodzajem designu - całe środowisko jest wirtualne, a nie fizyczne - projektuje się tu nie tylko przyciski, layout (cześć graficzną), komunikację (np. ikony), ale i akcje (co będzie jak użytkownik kliknie drugi przycisk z prawej).

W tej materii wiedza z zakresu kognitywistyki (zwłaszcza psychologii kognitywnej) nie tylko się przydaje, ale i jest niezbędna.

Warto przy tej okazji bym sobie pomarudził trochę...:) I tak: Jakob Nielsen powszechnie uważany za guru, ale i też przez niektórych określany mianem pioniera użyteczności interfejsów, guru - moim zdaniem - jest takim sobie (o czym zaraz), a pionierem nie jest na pewno!

Psychologia relacji człowiek-maszyna jest tak stara, jak stare jest używanie maszyn. W ramach posługiwaniem się komputerami już w latach 50. ubiegłego wieku IBM miało bardzo zaawansowaną komórkę badawczą, w ramach której udało się ustalić wiele pożytecznych stałych (jak np. maksymalny czas oczekiwania użytkownika na reakcję maszyny tak, by proces pracy miał w ogóle jakąś ciągłość). Wiele z tamtych ustaleń nie straciło ważności i dziś - nawet w ramach stron WWW (przestoje pracy komputera, w ramach obróbki danych, można przedstawić przy pomocy przestoi w ciągłości ładowania się strony WWW). Stąd wypływa też pewna mądrość, którą ja staram się przekazywać swoim studentom - czytajcie prace klasyków, a nie tylko to, o czym dyskutuje się dzisiaj (dzisiaj mało kto wie o ustaleniach z badań IBM i nie tylko można błysnąć, ale dość szybko rozwiązać problem, który osobom z wiedzą sięgającą co najwyżej do roku 1980 jest nie do wykonania (bez odpowiednich eksperymentów)).

Co do mojej tezy, że Nielsen znowu nie jest takim guru jak go niektórzy malują. To powiedzmy sobie szczerze, funkcjonalność Nielsena, którą określam mianem "funkcjonalnością wytresowanej małpy" ma swoje źródło w badaniach statystycznych. Nielsen nie zajmuje się ergonomią - w ramach tego nie zajmuje się funkcjonalnością - tylko sprawdza jak budowane jest background knowledge użytkowników Internetu. Jego nie interesuje, który interfejs będzie wygodniejszy, który będzie sprawiał mniej problemów poznawczych, który będzie bardziej intuicyjny, który nie będzie zajmował bufora pamięci krótkoterminowej, etc.... Jego interesuje "zrób stronę tak, jak robi to większość". A kto powiedział, że większość ma rację?

I tu właśnie - w praktyce - przydaje się wiedza z zakresu kognitywistyki. Nie wspominając o projektowaniu bardziej zaawansowanych produktów, niż strony WWW - jak np. portali społecznościowych, gdzie trzeba zaprojektować system celów, który użytkownicy takiego portalu mogliby zrealizować iw  ramach tego projektu zbudować system odpowiednich funkcji.

Maciej Rudziński

Wysłany: 2007-02-01, 16:25   

Tyle wspaniałych mózgów zgromadzonych na tym forum i tak mało wypowiedzi :( chociażby przeglądając informacje o samych forumowiczach można by doszukać się mnogości zastosowań kognitywistyki w praktyce.
Co z zastosowaniem sieci neuronowych w ekonomi i na giełdzie, systemami eksperckimi od medycyny po technikę, SI, awatarami, odnajdywaniem lepszych metod uczenia dostosowanych do naszego sposobu uczenia się, zapamiętywania, wieku etc. ,medycynie ...
Samo SI ma tak wiele zastosowań, że nawet nie będę próbował ich wszystkich wymienić przecież SI stosowane jest zarówno w wojsku, grach komputerowych, zabawkach dla dzieci jak i w wielu naukowych przedsięwzięciach a powoli wkrada się do coraz większej ilości dziedzin. Wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej komputerów i spadkiem ceny oraz rozwojem w projektowaniu SI będzie się ono upowszechniało coraz bardziej i wchodziło do coraz większej ilości produktów [a to oznacza prace dla kognitywistów w coraz większej ilości branż :) ]

[ Dodano: 2007-02-01, 18:23 ]
Referat prof. Ducha na temat zastosowań kognitywistyki niewiele nowych rzeczy ale zawsze coś. http://www.fizyka.umk.pl/...og/Zast-kog.ppt

Marcin Ciesielski

Wysłany: 2007-02-01, 18:28   

Marek Kasperski napisał/a:
sposobem projektowania relacji człowiek-komputer (Human-Computer Interaction). W ramach tego wypływa na wierzch użyteczność (czy raczej pragmatyczność) kognitywistyki. By nie być gołosłownym podam przykłady.

Co bardzo zasmucające, takie zagadnienia obecnie wcale nie są wykładane na polskich wydziałach psychologii (poza SWPS), mimo że to jedno z najbardziej przyszłościowych zastosowań psychologii poznawczej i dziedzin pokrewnych.

Marek_Pietraszczyk

Wysłany: 2007-02-13, 17:04   neurobiofeedback w Polsce i w Czechach +kognitywistyka

Witam.

Szukając coś o kursach neurobiofeedback`u, znalazłem bardzo profesjonalną stronę, która wskazuje na rozwój badań i działań klinicznych w naszym kraju.
Autorzy strony wiedzą, jednocześnie wspominając na swoich łamach, iż związek elektroencefalografii z kognitywistyką, jest jak związek matki z dzieckiem :)

http://www.eeg-biofeedbac...=kognitywistyka

Pozdrawiam.

Jacek Podgórski

Wysłany: 2007-08-24, 10:45   Ni z gruszki i pietruszki

Tak ni z gruszki ni z pietruszki dodam swoje 5 gr jako domorosły grafik - jeśli ktoś szukałby materiałów do pracy nad grafiką i typografią szeroko pojętą (analiza procesów poznawczych przy tworzeniu jej) istnieje cudna stronka traktująca w zasadzie o designu na zasadzie Xchange, ale warto wejść i zobaczyć:

http://www.graphic-exchange.com/home.html
Wiele prac udowadnia wyższość wektorowej grafy nad rastrem, a prezentacje stron itp mają często ciekawe interfejsy.

Na szczególną uwagę zasługuje dział 'Identity', jesli sami zobaczycie będziecie wiedzieć o co mi chodzi - nie ma się co mądrzyć.

Jacek Podgórski

Wysłany: 2007-08-24, 11:07   A propos Nielsena

Chciałbym nawiązać do wątku Marka na temat tzw. guru Nielsena. W 100% zgodzę się z tobą jeśli chodzi o podejście Nielsena - facet nie jest ergonomem ! Pozycja opublikowana przez helion jest zasadniczo świetna (ładny papier i kolorki), ale wiedza prezentowana jest nijaka. Dla projektanta designu www są to banały (w stylu ten link jest zbyt tajemniczo nazwany i na zbyt niekontrastującym buttonie). Jedynym plusem tej książki jest krytyka, która wpłynęła na zmianę podejścia do tworzenia serwisów i portali o określonej profesji. Tak zresztą Nielsen podchodzi do wszystkeigo. Większość analizowanych stron to tak naprawdę statystyki. Zero podejścia i analizy kognitywnej oraz wyraźnego rozwarstwienia na sferę estetyczną i użytkową.

Robert Różański

Wysłany: 2007-08-28, 21:04   

witam

Maciej Rudziński napisał/a:
SI stosowane jest zarówno w (...) grach komputerowych,

przykład ciekawszy niż skrypty zachowań z Tormenta, które omawiał Marek w swojej książce o SI: http://www.nerogame.org/

pozdrawiam

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2007-09-05, 07:26   

Rozpocząłem budowę programu komunikującego się z użytkownikiem poprzez internet. Nie chcę nazywać go botem, bo nie wszystkim się ta nazwa dobrze kojarzy, a i przeznaczenie jest inne. Podoba mi się fragment definicji kognitywistyki z wiki :nauka o poznaniu. Kładę 50% nacisk na poznanie maszynowe (albo maszynowo wspomagane) - od tego już nie ma odwrotu.
Główne cele projektu to:
A. Zbieranie doświadczeń w zakresie usprawnienia komunikacji z użytkownikiem
. - różne podejścia do analizy zapytań (słowa kluczowe, podobieństwo do wzorców itp.)
B. Wypracowanie algorytmów (i strategii) uczenia się programów (cel główny)
C. Implementacja użytecznych funkcji np:
. - wyszukiwanie synonimów
. - wyszukiwanie przysłów, po wpisaniu na jaki temat ma ono być V
. - generowanie grafiki na podstawie opisu słownego (np. przyciski do stron internetowych, banery, fraktale, itp)
. - generowanie mowy (pliki wav/mp3) na podstawie wpisanego tekstu (o różnych zabarwieniach, np. głosem kobiety, robota)
*V=już zaimplementowane.

Link do programu (strony)
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2007-09-05, 07:45, w całości zmieniany 4 razy  

Marek Kasperski

Wysłany: 2007-09-05, 12:24   

Dzieki Jacek za glos w HCI i jej ergonomii.
Cisze sie, ze nie tylko ja zauwazam ograniczonosc podejscia ilosciowego - statystycznego - jakie prezentuje Nielsen. Ale chyba nie jest tak zle: 1) ma pod reka Normana i 2) najnowsza kniga Nielsena jest zapowiedzia zmiany jego podejscia do sprawy.

W razie dalszej dyskusji na ten temat, proponuje zalozyc nowy watek.

Marek Goliasz

Wysłany: 2008-03-21, 16:06   Zastosowania kognitywistyki - blog

Pod adresem:

www.brain.blox.pl

znaleźć można prowadzony przeze mnie blog nt. zastosowań kognitywistyki. Nie zamierzam oczywiście tworzyć konkurencji dla kognitywistyka.net, ale liczę, że dzięki popularnej formie przekazu poszerzy się grono zainteresowanych osiągnięciami CS.
Zależy mi na utrzymaniu wysokiego poziomu bloga, więc będę wdzięczny za sugestie i źródła.

Odpowiedz do tematu