OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Quo Vadis Kognitywistyko ?
Autor Wiadomość
Marek_Pietraszczyk

Wysłany: 2006-11-18, 22:46   Quo Vadis Kognitywistyko ?

Witam.

Do zainicjowania tego tematu/rozmowy zainspirowała mnie konkluzja Michaela Gazzanigi, którą zakończył on swoje wystąpienie pt. „Are Human Brains Unique?” na drugiej światowej konferencji przyszłości nauki, a która to konkluzja zawierała się w słowach „Moving from cognitive neuroscience to social neuroscience”.

Mnie bardzo uderzyło to wystąpienie. Było ono dla mnie pewnego rodzaju sygnałem, o odejściu świata nauki (nie tylko CS) od „robienia nauki”, do zrozumienia świata, a konkretnie zrozumienia człowieka. Zrodziły się we mnie także pytania; wszystkich nie będę teraz artykułował, ale postaram się postawić je jak najbardziej czytelnie, będą dwa to pytania rozstrzygnięcia :

1) Po pierwsze, czy próby badania różnego rodzaju interakcji społecznych, poprzez metody/techniki/narzędzia jakimi dysponuje neuroscience są zasadne ? Przecież istnieje cała grupa nauk społecznych, które się tym zajmują i mają -właśnie przez mnogość czynników wpływających na te interakcje - charakter, jaki mają (i metody jakie mają).

2) Czy nie jest to przypadkiem efekt swego rodzaju sezonowości, który znamy z historii filozofii, a który pojawia się wraz z pojawieniem się nowych prądów, czy kierunków w nauce ?

Zachęcam do zabrania głosu w dyskusji. M.P.

Ostatnio zmieniony przez Leszek Nowaczyk 2006-11-18, 23:37, w całości zmieniany 3 razy  

Maria Borkowska

Wysłany: 2006-11-19, 09:44   Re: Quo Vadis Kognitywistyko ?

Marek_Pietraszczyk napisał/a:
Witam.

Do zainicjowania tego tematu/rozmowy zainspirowała mnie konkluzja Michaela Gazzanigi, którą zakończył on swoje wystąpienie pt. „Are Human Brains Unique?” na drugiej światowej konferencji przyszłości nauki, a która to konkluzja zawierała się w słowach „Moving from cognitive neuroscience to social neuroscience”.

Mnie bardzo uderzyło to wystąpienie. Było ono dla mnie pewnego rodzaju sygnałem, o odejściu świata nauki (nie tylko CS) od „robienia nauki”, do zrozumienia świata, a konkretnie zrozumienia człowieka [/URL]

„Moving from cognitive neuroscience to social neuroscience”- te słowa nie muszą oznaczać nowego, głównego trendu w CS, dopóki są zdaniem jednego tylko naukowca. (nawet jeśli jest to naukowiec z górnej półki). to czy gazzaniga miał rację będzie można zweryfikować przeglądając mniej więcej za rok spisy treści w czasopismach o tematyce kognitywnej.

poza tym wydaje mi się że social neuroscience jak każdy inny nurt ( o ile jest dobrze uprawiany) może przyczynić się do lepszego zrozumienia świata i człowieka.

Pozdrawiam i nie martw się ;)

Marek_Pietraszczyk

Wysłany: 2006-11-19, 17:40   

Witam.

Może źle postawiłem pytania – zrobię to w sposób bardziej dosadny.

1) czy można zbadać za pomocą mikroskopu, że wyborcy w miejscowości x wybiorą na radnego pana XX, czy panią XY ?
2) gdzie można (i należy) stosować metody i techniki, które od początku lat 90 XX wieku rozwinęły się błyskawicznie i są masowo używane w badaniach naukowych, a gdzie są one już bezużyteczne i czy nie przypomina to sytuacji dziecka które mając pierwszy raz nóż w ręce wkłada go do buzi, żeby go polizać ?

Jeśli wyrażam się nieprecyzyjnie, proszę mnie uświadomić
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez Marek_Pietraszczyk 2006-11-19, 17:42, w całości zmieniany 1 raz  

Maria Borkowska

Wysłany: 2006-11-19, 18:22   

Witam.

Może źle postawiłem pytania – zrobię to w sposób bardziej dosadny.

1) czy można zbadać za pomocą mikroskopu, że wyborcy w miejscowości x wybiorą na radnego pana XX, czy panią XY ?

Ciekawa analogia z tym mikroskopem, naprawdę. Mocna, że tak powiem.
Może nie da się zbadać przy pomocy skanera fMRI preferencji wyborczych, ale dlaczego zakładać, że metody neuroscience nie są przydatne w badaniu interakcji społecznych?

metoda nie jest na stałe przypisana do jednej nauki.

pzdrw.
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2006-11-19, 19:35, w całości zmieniany 1 raz  

Marek_Pietraszczyk

Wysłany: 2006-11-19, 18:36   

- nie twierdzę, że się nie da, tylko myślę że wymaga to jakiejś – za przeproszeniem – refleksji.

Inna myśl, która nasuwa mi się pod wpływem tej refleksji, to analogia do statystyki, która pełni – jak mówi prof. Brzeziński – służebną rolę w stosunku do innych nauk. (statystyka z nauki stała się narzędziem) Czy to samo stanie się z Cognitive Science ?

Inni twierdzą, że statystyka jest jak bikini – to co odkrywa jest istotne, ale najważniejsze jest to, co kryje się pod spodem. Czy tak samo jest z CS ?

??? same pytania

Maria Borkowska

Wysłany: 2006-11-19, 18:51   

- nie twierdzę, że się nie da, tylko myślę że wymaga to jakiejś – za przeproszeniem – refleksji.

jak najbardziej.

a czy CS podzieli los statystyki? trudno powiedzieć. wydaje mi się, że kognitywistyka będzie z czasem... no właśnie: wchłaniać inne nauki, czy znajdować w nich zastosowanie?
może to tylko kwestia nazwy.

Marek Kasperski

Wysłany: 2006-11-20, 10:46   

Maria Borkowska napisał/a:
wydaje mi się, że kognitywistyka będzie z czasem... no właśnie: wchłaniać inne nauki, czy znajdować w nich zastosowanie?
może to tylko kwestia nazwy.

A ja mam czasem inne wrazenie, ze moze - niestety - podzielic los cybernetyki, jesli popelni te same bledy - tj. zaangazuje termin "poznawczy" na zbyt szerokim polu manewrow. I rezultacie sie rozmyje.

Okaże się, że "poznawcze" jest już prawie wszystko w wielu dyscyplinach nauki i nie ma sensu sztucznie przy życiu utrzymywać osobnej dyscypliny naukowej pod respiratorem. :)

Marek_Pietraszczyk

Wysłany: 2006-11-20, 13:29   

- słowo cybernetyka było jakiś czas temu bardzo modne i zdawało się bardzo wiele obiecywać. Mam pytanie - co to jest ta cybernetyka ?

a tytaj wklejam jeszcze artykuł: Przemysław Tomalski "Nic już nie jest proste..."

Pozdrawiam.

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2006-11-20, 21:51   

Ja bym się przychylał do konkluzji Marka.
Poza tym, jak napisała Maria (nb. miło było poznać osobiście na konferencji!) nie ma co "skreślać" social neuroscience tylko dlatego, że nie wyjaśni nam wszystkiego. Może dołożyć swoją cegiełkę.

Bardzo ciekawy zalinkowany tekst - taki poglądowy. Choć konkluzja artykułu jest banalna, to jednak po drodze przypomina on sporo ciekawych rzeczy.
Pozdrawiam

PS: Social neuroscience ma być tematem następnej toruńskiej konferencji ("następczyni" ESC) - za rok. Proponuję do tego czasu zastosować epoche :) .
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2006-11-20, 22:11, w całości zmieniany 1 raz  

Marek Kasperski

Wysłany: 2006-11-21, 17:05   

- słowo cybernetyka było jakiś czas temu bardzo modne i zdawało się bardzo wiele obiecywać. Mam pytanie - co to jest ta cybernetyka ?

W piatek powinienm dysponowac jakims czasem, to cos wiecej napisze na ten temat :)

Marek Kasperski

Wysłany: 2006-11-24, 17:11   

Obiecałem, że w piątek (czyli dzisiaj) napiszę coś więcej nt. cybernetyki, w związki z czym wywiązuję się z danego słowa.

Cybernetyka (z gr. kybernetike – sterowanie) wg ojca założyciela tejże dyscypliny, Norberta Wienera, jest dyscypliną zajmującą się badaniem procesów łączności i sterowania, z których, w czasie swojego funkcjonowania, korzystają zwierzęta i maszyny; przy czym badanie to związane jest z matematycznym modelowaniem tychże procesów.

Wg Ashby’ego, drugiego z dwu najważniejszych teoretyków cybernetyki, badania te należałoby rozszerzyć o uwzględnienie procesów sterowania wszelkich maszyn – ale nie maszyn pojętych fizycznie, lecz w ramach matematycznego modelu zachowania się – w tym począwszy od zachowania się zwierzęcia, zachowania się maszyn matematycznych, a skończywszy na zachowaniu się rynku walut, giełdy itd. Stąd, za sprawą rozszerzenia definicji cybernetyki przez Ashby’ego, metodami analiz matematycznych zaczęto badać wszelkie procesy sterowania w ramach różnych dyscyplin naukowych (nie tylko automatyki przemysłowej, jak to z początku widział Wiener, ale i zachowań społeczeństw (socjologia), zachowania rynku (ekonomia), itd.).

W ten sposób – np. tak to uchwytywał inny z teoretyków, Oscar Lange – cybernetyka zajmowała się badaniem i matematycznym opisywaniem przebiegu procesów przyczynowo-skutkowych.

Kluczowymi pojęciami dla cybernetyki były: regulacja, sterowanie, sprzężenie zwrotne.

Dzięki cybernetyce, a konkretnie wkładowi do cybernetyki Ashby’ego, powstały takie terminy jak: czarna skrzynka (układ o nieznanej strukturze, w ramach którego na podstawie znanych informacji na wejściu i znanych informacji na wyjściu, można dokonywać wnioskowania o podobieństwie dwu bądź większej ilości procesów, mających u podstaw te same determinanty i te same skutki – np. jeśli komputerowi postawiono ten sam problem, co człowiekowi i jego odpowiedź była taka sama, jak człowieka, można snuć wnioski nt. ew. myślenia komputerów) czy homeostat (model imitujący zjawisko homeostazy, czyli równowagi fizjologicznej, oraz samoorganizacyjne funkcje mózgu).

Cybernetyka jednak nie przetrwała, jako osobna gałąź wiedzy. Zastosowanie tak podstawowych terminów jak: sterowanie, informacja (von Neumann, twórca teorii informacji, również należał do osób rozwijających cybernetykę) do innych gałęzi wiedzy, spowodowało, że – w ramach rozmycia się kompetencji – inne dyscypliny wchłonęły metodykę cybernetyki do eksploracji zagadnień w ramach tychże dziedzin.

Jednak to właśnie między innymi na zgliszczach tej dyscypliny miała możliwość wyrosnąć kognitywistyka.

Damian Zalewski

Wysłany: 2006-11-26, 13:11   

Czy wytworzenie nowego nurtu w nauce neguje dorobek poprzedniego ? Często jest przecież tak, że wzbogaca nasze spojrzenie na świat z nowej niedostrzegalnej do tej pory perspektywy.

Einstein do końca swoich dni nie chciał zaakceptować fizyki kwantowej a przecież nie negowała jego teorii.

Nowa gałąź nauki powstaje zazwyczaj gdy stara gałąź wyczerpuje wszystkie swoje możliwości badawcze. W kognitywistyce jest jeszcze duuuuuuuuuuuużo do odkrycia a social neuroscience nie jest w stanie istnieć bez klasycznej neuroscience.

Ten trend nie jest głupi a raczej przydatny.

http://www.brief.pl/badan...ul,pr,1881.html
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2006-11-28, 00:28, w całości zmieniany 1 raz  

Marek Kasperski

Wysłany: 2006-11-26, 16:42   

Damian Zalewski napisał/a:
Czy wytworzenie nowego nurtu w nauce neguje dorobek poprzedniego ?

Ale jak rozumiem w tym watku nikt nic takiego nie twierdzi :)

Damian Zalewski

Wysłany: 2006-11-27, 22:01   

Marek Kasperski napisał/a:
Damian Zalewski napisał/a:
Czy wytworzenie nowego nurtu w nauce neguje dorobek poprzedniego ?

Ale jak rozumiem w tym watku nikt nic takiego nie twierdzi :)

Ja nie powiedziałem, że ktoś tak twierdzi :)

Odpowiedz do tematu