OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Zapytaj eksperta :-)
Autor Wiadomość
janusz kamiński

Wysłany: 2007-09-07, 08:37   

Witam

Interesuje mnie, czy jest możliwe danie odpowiedzi na następujące pytanie. Czy możemy powiedzieć, że wszystkie języki świata, włączając w to martwe, historyczne oraz języki totalnie izolowanych grup, są generalnie podobne co do budowy, składni, konstrukcji zdań, itp. Jeśli tak, jaki mechanizm umysłu powoduje taką a nie inną werbalizację zdarzeń. Czy jest jakiś uniwersalny algorytm narzucający językom takie firmy, że wszystkie one są podobne.
A może, po prostu, są wspólne korzenie i kiedyś istniał jeden "prajęzyk" z którego wyrosły wszystkie języki na świecie?

Pozdrawiam

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2007-09-07, 10:36   

Czy mówimy o języku mówionym czy pisanym ?
Bo pisane różnią się bardzo.
Moim zdaniem pytania i odpowiedzi w tej tematyce proszą się o nowy lingwistyczny wątek.
Dodaje propozycje porozmawiania na temat języków sztucznych jak. Esperanto, Interlingua itp. dlaczego się nie przyjęły ?
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2007-09-07, 10:40, w całości zmieniany 1 raz  

Paweł Piątkowski

Wysłany: 2007-09-07, 10:40   

Witam
Nie jestem specjalistą, więc nie powinienem się wypowiadać na ten temat, ale mam wrażenie, że genezę wielu elementów języka (nie mam tu na myśli gramatyki ani składni) moglibyśmy zrozumieć, cofając się do czasów, kiedy człowiek tworzył grupy myśliwsko-zbierackie. Łatwo np. domyślić się, dlaczego w większości języków wykrzyknik "o!" brzmi podobnie i ma podobne "znaczenie", jeśli zastanowimy się, jaki odgłos wydajemy odruchowo w zaskoczeniu. Nie wspomnę już o słowie "mama", które w różnych grupach językowych brzmi tak samo, a przecież nie jest to proste "o", tylko nieco bardziej złożony rzeczownik.
Tak przy okazji polecam opowiadanie Kiplinga o tym, jak powstał alfabet. Może wiele wyjaśnić :)
Pozdrawiam

janusz kamiński

Wysłany: 2007-09-07, 11:07   

Witam

Szybko dwie odpowiedzi, więc twórzmy nowy wątek

Pozdrawiam

janusz kamiński

Wysłany: 2007-09-16, 07:57   connectionism and computationalism

Czy istnieją polskie nazwy (nie tłumaczenia) odpowiadające dwóm trendom badań
- connectionism
- computationalism

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez janusz kamiński 2007-09-16, 10:01, w całości zmieniany 2 razy  

Krzysztof Gorgolewski

Wysłany: 2007-09-16, 09:51   

Dość powszechnie używa się terminu "koneksjonizm" - cięzko powiedzieć czy to nie jest tłumaczenie bo jak podaje Kopaliński źródłołow jest łaciński...

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2007-09-16, 12:33   

Czasami słyszy się "konekcjonizm", ale rzadko; przyjął się "koneksjonizm".

Computationalism to "komputacjonizm".

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2007-09-21, 23:06   

Slawomir Wacewicz napisał/a:
Czasami słyszy się "konekcjonizm", ale rzadko; przyjął się "koneksjonizm".

Computationalism to "komputacjonizm".

Koneksjonizm jako nauka o koneksjach jest w polsce bardzo silnym nurtem applied social science. ;;))

A propos "komputacjonizm", nie zapominajmy, ze komputer to po polski licznica, takze byc moze czas pomyslec o licznicologii. :-)

Mikolaj Pawlak

Barbara Rabarbar

Wysłany: 2008-01-06, 17:26   nauka przez relaks - możliwe?

Witam;)
Do Wszystkich Zainteresowanych.
Pytanie metody nauki języków stosowanej w Sita. Producenci nazywają ją relaksacyjną.
Czy urządzenie Sita rzeczywiście może mieć taki wpływ na proces uczenia się, jak zapewnia producent (na stronie www.sita.pl)?
Autorzy metody powołują się na badania mózgu przeprowadzone przez Roberta K. Wallace'a.
Nie jestem specjalistką w dziedzinie i nie miałam kontaktu z podanym nazwiskiem; trudno mi oceniać wartość badań.
Proszę o wszelkie uwagi, opinie, komentarze, informacje dotyczące sprawy. Może pomożecie mi wyrobić sobie pogląd - warto czy nie warto stosować kurs;)
Pozdrawiam serdecznie

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2008-01-06, 20:05   

Dzięki za szybką zmianę nicka na regulaminowy :) .

Obiecuję zorientować się w temacie (zapytam metodyków nauczania języka obcego) i zgodnie z propozycją Leszka poniżej napiszę odpowiedź w wątku Brain friendly learning.
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2008-01-07, 15:18, w całości zmieniany 3 razy  

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2008-01-06, 20:54   

Witam,

szczególnie Barbarę, jako stawiającą pierwsze kroki na naszym Forum :-)

Barbaro, tak się składa, że mamy na Forum wątek Brain Friendly Learning , który jak ulał pasuje, żeby się zająć Twoim pytaniem. Ja za chwileczkę tam co nieco napiszę, a i pewnie Sławek, jak już "zasięgnie języka" u metodologów nauczania, tam zamieści wyniki swojego wywiadu :-)

Pozdrawiam

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2008-01-07, 23:22   LaTeX ?

Zajrzałem do informacji Sławka o ciekawej konferencji i czytam tam:
"The final papers are to be prepared using LaTeX."
Prawdę mówiąc dopiero dziś zaintrygował mnie ten format.
Opis LaTex'a w Wikipedii brzmi bardzo zachęcająco.
W odróżnieniu od WYSIWYG
Cytat:
Tworzenie tekstu w LaTeX-u opiera się na zasadzie WYSIWYM (What You See Is What You Mean - To Co Widzisz Jest Tym O Czym Myślisz).

Do tej pory męczyłem się z jakimiś własnymi formatami a tu istnieje taki ciekawy standard.

Chciałem więc zapytać (niekoniecznie eksperta :) ) czy używacie w swojej pracy tego formatu, czy jest to rozpowszechniony, wygodny standard ?
Czy może niszowy, niewygodny, pracochłonny ?
A może są inne, lepsze formaty / edytory pracujące na zasadzie WYSIWYM ?
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2008-01-07, 23:23, w całości zmieniany 1 raz  

Paweł Piątkowski

Wysłany: 2008-01-08, 11:39   

LaTeX to odmiana języka TeX, który jest stary jak świat :D
Przed powstaniem tych wszystkich Adobe'owych wynalazków to był w zasadzie jedyny liczący się język używany w komputerowej poligrafii. Najlepsze w nim jest to, że dokument TeX'a można napisać "ręcznie" nawet w windowsowym Notatniku :)
Pozdrawiam

janusz kamiński

Wysłany: 2008-01-14, 12:46   

Witam,
czy ktoś z kolegów/koleżanek spotkał się z terminem Cognitive Psychophysics?
Czy może moje mierne usiłowania w tematach o czasie czy chaosie zahaczają o tą dziedzinę?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez janusz kamiński 2008-01-16, 05:57, w całości zmieniany 1 raz  

Dymitr Szczot

Wysłany: 2008-01-15, 20:50   

Witam, jestem uczniem 2 klasy liceum, chciałbym, aby jakis profesor, albo student kognitywistyki, napisał mi ...jaki zawod "dostanie sie" po ukonczeniu tych studiow, oraz czy sa jakies seminaria dot. Kognitywistyki dla ludzi totalnie nieznajacych tej dziedziny

Pozdrawiam

Maria Borkowska

Wysłany: 2008-01-15, 21:26   

Na początek, zanim wybierzesz się na jakies seminarium, polecam przeczytanie paru artykułów, na przykład tych ze strony kognitywistyka.net aby zorientować się mniej więcej w temacie :)

Po studiach kognitywistycznych masz zawód - kognitywista, a co do możliwości pracy to są one przeróżne. Możesz zostać naukowcem, prowadzić szkolenia, pracować w reklamie, agencji public-relations, zajmować się sztuczną inteligencją, projektowaniem stron www - możliwości jest wiele, wszystko zależy od tego jaki aspekt kognitywistyki najbardziej Cię interesuje.

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2008-01-15, 23:43   

Maria już odpowiedziała, a ja ze swej strony przypomnę tylko jeszcze o regulaminowej konieczności rejestrowania się z imienia i nazwiska.

Pozdrawiam

Aleksander Hryniewiecki

Wysłany: 2008-01-16, 11:13   

Witam

Poszukuje materialow na temat "kategoryzacja w percepcji i wnioskowaniu", potrzebnych do referatu na zaliczenie sememstru :) . Nie udalo mi sie znalezc wielu informacji w internecie, a literatura do ktorej mam dostep jest niestety napisana fachowym jezykiem i to najczesciej jest jezyk obcy (angielski). czy ktos moglby podrzucic jakiekolwiek materialy/informacje na ten temat? lub wskazac czego i gdzie szukac? (temat jest nieco oderwany od tematu studiow, wiec nie mam w tym zakresie zadnej wiedzy)

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Aleksander Hryniewiecki 2008-01-16, 11:14, w całości zmieniany 1 raz  

Jacek Podgórski

Wysłany: 2008-01-16, 11:28   

Aleksandrze, mam prośbę rozszerz trochę temat swojego referatu - w jakim kontekście kategoryzacja percepcji - bo jeśli chodzi o percepcję to mogę tobie od ręki pomoc - i podaj mi chociaż kilka nazwisk, które podpinają sie pod twój referat - postaram się niezwłocznie coś wygrzebać po polsku a jak nie to sam coś tobie napiszę i wytłumaczę.
Pozdrawiam

Aleksander Hryniewiecki

Wysłany: 2008-01-16, 16:47   

Studiuje informatykę stosowana, a ten referat jest z przedmiotu Rozpoznawanie i rozumienie obrazów... Jako jedyna literaturę wykładowca, prof. Ogiela podał nam:
Cohen H., Lefebvre C. "Categorization in cognitive science", Elsevier, 2005 : rozdział 28, "Situated conceptualization"...
Problem w tym, że z tego co znalazłem w internecie to nie ma zbyt wiele wspólnego z komputerami, czyli tym w czym się orientuję...
Ten rozdział mówi o tym, jak dzielimy przedmioty na kategorie i opisuje, że potem jak wyobrażamy sobie np. kota, to w mózgu rusza tak jakby symulacja "typowego kota", stworzona na podstawie naszych wcześniejszych doświadczeń... Przynajmniej tyle z tego zrozumiałem, bo akurat takiego angielskiego zbyt często nie czytam...
Dlatego też byłbym wdzięczny głównie za podanie linków do jakichś materiałów w języku polskim.
Ostatnio zmieniony przez Aleksander Hryniewiecki 2008-01-16, 16:49, w całości zmieniany 1 raz  

Maria Borkowska

Wysłany: 2008-01-16, 16:56   

Aleksandrze, zajrzyj na mojego chomika (banner pod tym wpisem, potem wchodzisz w folder pt kognitywistyka) i spróbuj poczytać artykuły, które w tytule mają "pojęcia" i "reprezentacje" może znajdziesz w nich coś na interesujący Cię temat. Jest tam parę rzeczy po polsku.

Jacek Podgórski

Wysłany: 2008-01-16, 17:12   

Mam tą zbiorówke w swoim zbiorze (ten Handbook) rozdzial ten jest autorstwa Barsalou więc coś dziś ruszę dla ciebie Aleksandrze - lecz nic konkretnego nie obiecuję. Co do PL tekstów to będzie ciężko, ale coś się zdziała. :D

janusz kamiński

Wysłany: 2008-01-17, 09:00   

Jakoś nie mam szczęścia w uzyskaniu odpowiedzi od szacownego grona ekspertów.
Ale spróbuję jeszcze raz.
Usiłuję zrozumieć mechanizmy przechowywania w pamięci długo okresowej. Jaka jest systematyka, procesy, rozproszenie, itp - to informacja jest dostępna. Natomiast co fizycznie (biologicznie) jest nośnikiem to trudno znaleźć. Wiem, że prof. Vetulani zajmuje się tą tematyką. I to tylko tyle. W Wikipedii hasło "storage" też czeka na opracowanie.
Czy ktoś mógłby podrzucić jakąś lekturę, która stawia hipotezy na temat fizycznego przechowywania pamięci w mózgu (trwałe zmiany sieciowe, tworzenie nowych białek, czy co tam jeszcze).

Z góry dziękuję

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2008-01-17, 16:56   

Witam,

Januszu, zanim się odezwie jakiś "ekspert od pamięci", proponuję, żebyś zajrzał tutaj . Poza samym artykułem są jeszcze odnośniki do "related stories", może tam znajdziesz jakiś punkt zaczepienia. Powodzenia.

Pozdrawiam

janusz kamiński

Wysłany: 2008-01-17, 18:05   

Dzięki Leszku, coś w tym jest. Chociaż podanie w tym artykule, że hipokamp jest siedliskiem pamięci nieco podważa wiarygodność tego przekazu.

Pozdrawiam

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2008-01-17, 18:25   

Witam,

Januszu, w tego typu artykułach zawsze może się zdarzyć jakieś nie najszczęśliwsze sformułowanie. Podałem link ze względu na przytaczane tam badania, żebyś mógł spróbować trafić "po nitce do kłębka" do źródeł, o które Ci chodzi.

Pozdrawiam

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2008-01-20, 18:43   Prośba pytanie o mózg w 3D

Poszukuję mapy 3D mózgu lub całej głowy w jakimś popularnym formacie pliku komputerowego. Może być mała rozdzielczość.
Potrafię zaimportować : VMRL, stl, dxf, 3ds, DirectX, ply lub chmurę punktów.

Pracuję nad programem do wirtualnego rzeźbienia 3D z wizualizacją w opengl (z importem z bmp), którego efektem końcowym będzie plik produkcyjny cnc.

Przy okazji (dla satysfakcji) zrobiłbym programik pokazujący mózg w 3D z możliwością powiększania, obracania i zaznaczania (np przez podświetlenie) wybranych fragmentów. Do tego mógłby być opis funkcji zaznaczonej lub wybranej części mózgu. Całość byłaby mocno konfigurowalna - z możliwością dodawania własnych zaznaczeń i opisów.
Program (ten z mózgiem) będzie działał pod Windows i będzie free. Mógłby mieć walory edukacyjne.
Tak więc brakuje mi pliku 3d.
Może ktoś ma takie dane ?

-----------
Kolega Łukasz Ratz podrzucił mi link do Brain Explorer'a.
Zainstalowałem (na słabym sprzęcie ale działa) i stwierdziłem, że jak już jest dobry program, to nie będę się wygłupiał. Pozostanę w dziedzinie modelowania dla cnc.
Ale dzięki Łukaszu za link.
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2008-01-20, 20:58, w całości zmieniany 1 raz  

Jacek Podgórski

Wysłany: 2008-01-21, 00:44   

Hmmm znalazłem u siebie kilka modeli anatomicznych i jeden mózg, ale jest już po fakcie no i model pewnie by nie spełniał twoich oczekiwań - jest naprawdę mierny (prosty obiekt w formacie 3D Studio). Za to znalazlem świetna stronę z obiektami anatomicznymi w praktycznie wszystkich formatach, lecz płatną! Lecz od czego są sieci p33r 2 p33r - Jarku - jak coś konkretnego zagości na moim dysku to dam znać na przyszłość się przyda.

---------------------------------------------------------
Na wypadek w załączniku znajduje się model - oceniam go na 3+ więc nie jest tak źle.
Mapy wektorowe też gdzieś mam, ale to musiałbym poszukać dokładnie.

BRAIN.rar
Pobierz Plik ściągnięto 787 raz(y) 303,99 KB

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2008-01-21, 08:22   

Bardzo źle z Twoim Jacku przykładem nie jest.
Jakościowo może by się nadawał.
Ten mózg udało mi się w Blenderze rozłożyć tylko na 8 części.
Trzeba by dorobić resztę.

Uruchomiłem Brain Explorer'a na lepszym sprzęcie.
Widoki nawet ładne. Części dość dużo.
Ale brakuje mi opisów funkcji poszczególnych części itp.
Może jeszcze wrócę do tego tematu.

PS. Jak by Paweł Piątkowski lub ktoś inny znalazł sposób na wyświetlenie obrazu 3D na stronie WWW to moglibyśmy zrobić taką mądrzejszą graficzną przeglądarkę funkcji mózgu na www.kognitywistyka.net z możliwością dopisywania i edycji danych online przez "ekspertów".
Ja tego nie potrafię.

m.jpg
Rozkładówka Jacka mózgu.
Plik ściągnięto 466 raz(y) 37 KB

Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2008-01-21, 13:22, w całości zmieniany 2 razy  

Paweł Piątkowski

Wysłany: 2008-01-21, 14:12   

Jarku,
VRML :D

Odpowiedz do tematu