OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Polskie wydanie "Mind Hacks"
Autor Wiadomość
Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2006-11-11, 18:12   Polskie wydanie "Mind Hacks"

[[uwaga - kontynuując dyskusję proszę pamiętać o obowiązującej nowej formie nazwy użytkownika, jaką jest imię i nazwisko]]

*** MARCIN CIESIELSKI

Na stronie wydawnictwa Helion (http://helion.pl/ksiazki/100taj.htm) od kilku miesięcy utrzymuje się informacja, że książka "100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu" jest "w przygotowaniu".
Chyba dopiero niedawno pojawiła się informacja, że planowany termin wydania to styczeń 2006. Jest też dostępny fragment: ftp://ftp.helion.pl/online/100taj/100taj-4.pdf.
Przedstawione rozdziały mogą sprawiać wrażenie zbyt uproszczonych ludziom interesującym się neurokognitywistyką od dłuższego czasu, nie mówiąc o profesjonalistach, ale dla początkujących jest w sam raz. Ma jeszcze jedną zaletę, cenną z punktu widzenia czytelników bardziej zaawansowanych - zawiera dużo odnośników do materiałów zamieszczonych w internecie, także takich, które można wykorzystać w badaniach nad percepcją (np. plików .mp3 z rozdziłu o percepcji słuchowej, ilustrujące różne zjawiska, można użyć w badaniu potencjałów wywołanych słuchowych), przykładowo do pracy magisterskiej.

*** SLAWOMIR WACEWICZ

Więcej informacji dostarczy zapewne 'ojciec założyciel' kognitywistyki.net, (jesli znajdzie chwile, by tu zajrzeć) - a to dlatego, że właśnie on jest redaktorem polskiej edycji 'Mind Hacks'.
Książkę czytałem w wersji angielskiej i uważam, że jest niesamowita: fakt, że jest znacznie bardziej 'popularna', niż 'fachowa', ale przy tym zupełnie odmienna od klasycznych podręczników. Prawdziwy multimedialny wykład z mnóstwem praktycznych demonstracji, a do tego część referowanych badań jest bardzo świeża.
Pozdrawiam

*** MAREK KASPERSKI

W związku z tym, że wydanie polskiej edycji Mind Hacks trochę się opóźnia a zainteresowanie ze strony potencjalnych Czytelników jest spore, pozwalam sobie na wtrącenie słów kilku w tą debatę. A w ramach tego - myślę, że to nie będzie nadużycie - zamieszczenie wstępu, który przygotowałem podczas prac nad redakcją merytoryczną polskiej edycji książki.

,,100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu (org. Mind Hacks) to książka wyjątkowa na polskim rynku. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to kolejna pozycja przybliżająca nam wiedzę na temat naszego mózgu i odkrywająca -- chociaż częściowo -- tajniki funkcjonowania naszych umysłów -- zatem i nas samych, jako podmiotów psychicznych, myślących. Jednak nie jest tak do końca.

To książka niezwykła, bo dla mnie stanowi głos studentów słuchających moich opowieści o mózgu: ,,Więcej przykładów!". Ta książka, to właśnie kompendium ze zbiorem przykładów. Jak na przykład, wiedza z zakresu psychologii kognitywnej zostaje wykorzystywana przez projektantów - tj. świadomie (...).

Autorzy nie tylko prowadzą nas neuronalnym szlakiem, który przetarli badacze z kręgu nauk o mózgu, ale i odkrywają przed Czytelnikiem drugą stronę medalu -- relacje prac mózgu do naszych zachowań, ze szczególnym zwróceniem uwagi na aspekty naszych funkcji poznawczych. W rezultacie jest to o tyle bogatsza wyprawa od tych, które dostępne są już na naszym rynku księgarskim, gdyż uczestnicząc w niej, możemy tak zejść w głębinę oceanów naszego mózgu, jak i wejść na szczyt naszych zdolności umysłowych. Doprawdy, rzadka to okazja.

Jeśli chcemy doczekać spokojnego życia -- nie uwikłanego w trudy zmagania się z przedmiotami codziennego użytku -- ta książka powinna stać się biblią dla wszystkich kierunków projektowych! Tym bardziej cieszy fakt, że polska wersja Mind Hacks ukazuje się nakładem wydawnictwa informatycznego (programiści, projektanci interfejsów i stron internetowych, to jest rzecz dla Was, aby nam -- użytkownikom -- żyło się łatwiej, a w związku z tym, Wam -- dostatniej).

Dla osób na co dzień trudniących się problematyką psychologii kognitywnej czy -- w szerszym kontekście -- nauk kognitywnych (ang. cognitive science), jest to doskonałe kompendium wiedzy. Z pewnością w domowych biblioteczkach stanie obok: tłumaczenia pracy klasyków -- Petera H. Lindsaya i Donalda A. Normana, Procesy przetwarzania informacji u człowieka (polskie wydanie: 1984), podręcznika autorstwa Tomasza Maruszewskiego, Psychologia poznania (2001) czy kładącej nacisk bardziej na problematykę neuropsychologii, jak i neuronauk, książki Salwy P. Springer i George'a Deutscha, Lewy mózg, prawy mózg: z perspektywy neurobiologii poznawczej (polskie wydanie: 2004)."
(...)

Reasumując: Mind Hacks to umysł działający w praktyce.

*** GOŚĆ

Czy to nie to samo wydawnictwo wyupuszcza teraz On Intelligence? http://onepress.pl/ksiazki/istint.htm (podaję za stroną główną www.kognitywistyka.net). Swoją drogą ciekawe rzeczy tam mają Szrtuka Perswazji, Neuro Linguistic Programming ;) ;). Mind Hacks i On Intelligence wyglądają jednak bardziej solidnie, przynajmniej z opisu.

*** GOŚĆ

Tak, to to samo wydawnictwo: OnePress, nowa marka informatycznego wyd. Helion.

*** MARCIN CIESIELSKI

Dzisiaj, po godz. 12 dostałem e-mail powiadomieniem z systemu wyd. Helion, że książka "100 sposobów na zgłębienie umysłu" jest już dostępna w księgarni internetowej. Oczywiście czym prędzej złożyłem zamówienie.
Co ciekawe, jeszcze wczoraj na stronie Helionu było napisane, że planowany termin wydania to luty 2006.
Swoją drogą, ciekawe, co powodowało te problemy z wydaniem?

*** SLAWOMIR WACEWICZ

A na stronce macierzystej wywiad z autorami sposobów - na razie pierwsza część, kolejne wkróce:

http://kognitywistyka.net...afford-webb.htm

Pozdrawiam

PS: Przy okazji pokuszę się o drobny komentarz całości wywiadu: IMO autorzy prezentują bardzo 'zdrowe' i pragmatyczne (a przy tym nie-naiwne) podejście do tematów związanych z umysłem. Nie ukrywam, że jest mi ono bardzo bliskie, choć oni są praktykami CS, a ja nie.

PS2: To jeszcze link do anonsu na oryginalnej stronie książki:
http://www.mindhacks.com/...ind_hacks_.html

*** WUMPUS

"Przy okazji pokuszę się o drobny komentarz całości wywiadu: IMO autorzy prezentują bardzo 'zdrowe' i pragmatyczne (a przy tym nie-naiwne) podejście do tematów związanych z umysłem."

A na czym polega 'niezdrowe' podejście do tematów związanych z umysłem?

*** SLAWOMIR WACEWICZ

No cóż, chyba kilkakrotnie dałem już wyraz swojemu credo:
'zdrowe' podejścia wg mnie są mocno naturalistyczne, pozbawione mistycyzmu, skupione na konkretnych problemach/mechanizmach, skupione na problemach konkluzywnych, stawiające takie pytania, dla których wiadomo jak wyglądałaby sensowna odpowiedź (dla wyjaśnienia: w odróżnieniu od pytań typu 'jak to jest, że jesteśmy świadomi', na które nie wiadomo jak miałaby wyglądać odpowiedź).
Pozdrawiam

*** WUMPUS

Dlaczego ,,mocno naturalistyczne"? Nie wystarczy, że będzie to podejście naturalistyczne?!

*** SLAWOMIR WACEWICZ

wumpus napisał/a:
Dlaczego ,,mocno naturalistyczne"? Nie wystarczy, że będzie to podejście naturalistyczne?!

To za mało :) . Np. 'naturalista' Fodor jest zbyt analityczny a przez to za mało naturalistyczny :) .

W każdym razie, do rzeczy:

Na stronce macierzystej pojawiła się receznja Mind Hacks (moja). W sumie pisałem ją bardziej dla ludzi z zewnątrz, niż kognitywistów, ale i tak powinna być pomocna dla zainteresowanych.
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2006-11-11, 20:44, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu