OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozwój inteligencji płynnej
Autor Wiadomość
Mikołaj Piotrowski

Wysłany: 2009-10-09, 21:10   Rozwój inteligencji płynnej

Pół roku temu miałem przyjemność zapoznać się z wynikami pewnego eksperymentu sugerującymi, iż odpowiednie ćwiczenie sprawności pamięci roboczej przekłada się na znaczny przyrost inteligencji ogólnej ( która do tej pory była uznawana za zdeterminowaną genetycznie ) danej osoby ( http://www.pnas.org/content/105/19/6829.long ).

Byłbym ciekaw Państwa opinii i ewentualnych doświadczeń dotyczących powyższego.
Jednocześnie prosiłbym o podzielenie się informacjami, dotyczących innych metod zwiększenia czynnika g, których działanie zostało eksperymentalnie potwierdzone. Z góry dziękuję za aktywność.

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2009-10-10, 23:40   

Po pierwsze: prośba o zmianę nazwy użytkownika (loginu) zgodnie z regulaminem - nazwa powinna składać się z imienia i nazwiska.

Po drugie: bardzo ciekawe doniesienie. Nie potrafię za wiele dodać w temacie, ale jeżeli Sternberg w komentarzu w PNAS też nie potrafi, to czuję się usprawiedliwiony :) - czekam na rozwój badań.

janusz kamiński

Wysłany: 2009-10-11, 07:07   

Witam

teoria wydaje się bardzo ciekawa. I intuicyjnie można się z nią zgodzić. Jak to na tym forum mamy w zwyczaju, biorąc komputerową analogię, inteligencja płynna przypomina dobry hardware ze swoim systemem operacyjnym. Im będzie lepszy, tym więcej można na nim osiągnąć, i oczywiście szybciej. Nie mniej o globalnej jakości będzie decydowała inteligencja skrystalizowana, czyli w naszej analogii, odpowiednie i sprytne aplikacje, które na bazie dobrego komputera i systemu operacyjnego pozwalają rozwiązywać konkretne zadania.

Z doniesień dotyczących możliwości zwiększenia czynnika g, tak na pierwszy rzut nasuwa się dieta bardzo bogata w omega 3 i omega 6. Udowodniono poprawę sieci neuronowej przy takim odżywianiu.

Pozdrowienia

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2009-10-11, 17:04   

Omega-3 to nawet sam biorę :) . Faktycznie sporo się mówi o pozytywnym 'wpływie na mózg' ale z tego co wiem ten wpływ to raczej przeciwdziałanie zaburzeniom, a nie funkcja 'dopalacza'.

Podobnie, co jakiś czas słyszy się o pozytywnych efektach żonglerki na ogólnie pojętą 'sprawność umysłową', ale też raczej bez twardych danych.

Mikołaj Piotrowski

Wysłany: 2009-10-11, 18:33   

A szachy? Tzw. "chłopski rozum" podpowiada, iż są one wręcz idealną siłownią dla mózgu, uruchamiającą znaczną większość procesów poznawczych badanych np. przez test Wechsler'a.
Z drugiej strony, liczne dane tematu dotyczące sprawiają wrażenie sobie przeciwstawnych...jak więc kwestia wygląda?

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2009-10-14, 23:13   

Witam,

Mikołaj Piotrowski napisał/a:
A szachy? Tzw. "chłopski rozum" podpowiada, iż są one wręcz idealną siłownią dla mózgu, uruchamiającą znaczną większość procesów poznawczych badanych np. przez test Wechsler'a.

Gra w szachy na pewno nikomu nie zaszkodzi. Natomiast w eksperymencie chodziło o wyeliminowanie albo przynajmniej, na ile się tylko da, zminimalizowanie "development of automatic processes and task-specific strategies". W szachach, na wyższych poziomach zaawansowania, jest dużo automatyzmu: debiuty, końcówki itp. Wszelki "schematyzm" już tak nie rozwija.

Jak ktoś chce coś jeszcze zjeść "dla mózgu" poza omega3 może przeczytać "Trening mózgu", dr Larry McCleary - jest kilkadziesiąt stron o diecie, w tym o suplementach.

Pozdrawiam

janusz kamiński

Wysłany: 2009-10-22, 06:45   

To akurat pasuje tutaj, anie do Ciekawostek.

I świadczy to dosyć mocno, że wrodzona inteligencja (dlaczego płynna?) jest zapisana w genach. Tutaj link do doniesienia prasowego:

http://www.rp.pl/artykul/...a_geniusza.html

Pozdrowienia

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2009-10-22, 12:38   

Witam,

Janusz Kamiński napisał/a:
dlaczego płynna?

tak, jak ciecz się płynnie dopasowuje do kształtu każdego naczynia, do którego ją wlejemy, tak płynna inteligencja "dopasowuje się" do każdego problemu.

Pozdrawiam

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2009-10-27, 07:40   

Brain Fitness
Cytat:
Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie naukowym "Proceedings of the National Academy of Sciences" w 2008 roku, sugerują, że inteligencję płynną, czyli tę część inteligencji, z którą się rodzimy i która decyduje m.in. o tym, jak szybko przyswajamy wiedzę, można zmieniać poprzez ćwiczenia. To rewolucyjny pogląd, bo do tej pory inteligencję płynną uważano za niezmienną. Bardzo szybko, bo już w wieku około 25 lat, poziom owej inteligencji zaczyna się obniżać. Związane jest to m.in. z obumieraniem komórek nerwowych. Proces nazywany jest także łysieniem mózgu.
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2009-10-27, 07:40, w całości zmieniany 1 raz  

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2009-10-27, 12:31   

Witam,

po przeczytaniu cytatu "kliknąłem" w zalinkowany artykuł bez większego przekonania, a tam - bardzo przyjemna niespodzianka :-)

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu