OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
"Homo przypadkiem sapiens"-ewolucja mózgu hominidó
Autor Wiadomość
Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2009-03-02, 18:23   

To jest rozróżnienie Michaela Tomasello na emulację i imitację.

Małpy emulują obserwowaną czynność, tj. skupiają się na osiągnięciu celu. Dzieci ludzkie skupiają się na sekwencji ruchów - na sposobie osiągnięcia.

Przyznam, że kiedy pierwszy raz o tym usłyszałem, byłem zaskoczony, że jest tak, a nie na odwrót - emulacja wydaje się czymś bardziej zaawansowanym poznawczo. Po to jednak są dane empiryczne, żeby je przyjąć do wiadomości i na tej podstawie modyfikować teorie - nie na odwrót ;) .

PS: co to był za program?
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2009-03-02, 18:24, w całości zmieniany 1 raz  

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2009-03-02, 18:52   

National Geographic HD - Małpa geniuszem (Ape Genius)
Cytat:
Program śledzi historie czterech zwierząt: Koko, słynnej na całym świecie gorylicy, znającej język migowy, Ai, japońskiej szympansicy-lingwistki, Azy'ego, orangutana, który zna matematykę oraz Kanzi'ego, szympansa bonobo, który rozumie ponad 3000 słów w języku angielskim.

Mam Cyfrę+ z możliwością nagrywania na wewnętrzny HDD. Jeszcze nie wymyśliłem jak przenieść nagrania na zewnątrz. Spróbuję przez komputerowy tuner TV.

Znalazłem to samo w necie.
Sam opisywany eksperyment jest tu .
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2009-03-02, 19:04, w całości zmieniany 4 razy  

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2009-03-02, 20:26   

Świetnie!

W eMułku już widzę dwie wersje - jedna National Geographic, druga PBS Nova. Być może to to samo.
Nawiasem mówiąc nie mam zaufania do programów Discovery i National (choć pewnie są wyjątki). Natomiast BBC i PBS to wysoki poziom, można spokojnie wykorzystać w dydaktyce :) .

Pozdrawiam

Andrzej Bruell

Wysłany: 2009-03-02, 20:41   

zwrócice proszę uwagę, że dzieci miały prosciej- experymentator wytłumaczył im i pokazał, a biedna małpa musiała polegac tylko na gestach;)
Nim zobaczyłem film, pomyslałem, że ważna sprawą był wiek dzieci. Spotkałem się z twierdzeniem, że dorosłe, inteligentne małpy przewyższaja swym potencjałem małe dzieci (do 2-3 lat chyba) Ale tu nie ma o tym mowy, dzieci maja tak koło 5- 7 lat .
I jeszcze jedna uwaga z przymrużonym oczkiem. Czy biedne małpy musiały robic to wszystko prze kraty??

Łukasz Ratz

Wysłany: 2009-03-03, 02:25   

W tym miejscu można dorzucić filmowy przykład z wymienionym w cytacie szympansem bonobo Kanzi, który nie dość, że rozumie po angielsku to jeszcze komunikuje się z naukowcami rysując symbole. Oczywiście materiał jest skromny, popularnonaukowy i tym samym nie jest wystarczającym dowodem - ale z pewnością jest niezłym materiałem porównawczym jeśli chodzi o ludzki i szympansi potencjał intelektualny :)

http://www.ted.com/index....that_write.html

P.S. Ciekawym tematem poruszonym w wypowiedziach Andrzeja jest związek fizyki i umysłu... Może należałoby stworzyć wątek dotyczący rzekomych związków fizyki kwantowej i świadomości - jakieś omówienie teorii panów Amita Goswami, Rogera Penrose'a czy Stuarta Hameroffa i wielu innych, których sam nie kojarzę, pewnie wszystkim dobrze by zrobiło. Dla mnie pachnie to trochę nadinterpretacją rzeczywistości i szukaniem na siłę "ducha" w maszynie - ale może to dlatego, że nie za wiele o tym wiem... Może niezbyt dobrze szukałem ale nie mogłem znaleźć w poprzednich wątkach podobnego tematu...
Ostatnio zmieniony przez Łukasz Ratz 2009-03-03, 02:26, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu