OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Tłumaczenia terminów
Autor Wiadomość
janusz kamiński

Wysłany: 2008-09-14, 06:59   

Uczciwie się przyznaję Mikołaju, że grzebałem tylko w sieci. Będąc 200 mil od lądu nie mam biblioteki pod ręką ::(( . Tak więc poszukiwania ograniczyłem głównie do stron medycznych, przede wszystkim okulistyki i neurologii. Dobra nazwa - "mroczek migoczący". Ale uwierz mi, gdy masz przed oczami (dwoma) jego dość paskudną formę - "fortification spectrum", to coś tak miłego jak ten mroczek nie poprawi ci humoru.
Masz traumatyczne przeżycie, a ktoś ci powie ...e tam, to tylko mroczek migający...
Rozumiesz o co mi chodzi.

Pozdrawiam

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2008-09-15, 13:39   

Witam,

Januszu, zanim dyskusja o mroczkach dorówna, a może nawet przekroczy wymiar tej o striatum ;-) zajrzyj proszę do tego krótkiego tekstu (jest po polsku i angielsku). To powinno załatwić kwestię relacji między aurą a mroczkiem.

Pozdrawiam

janusz kamiński

Wysłany: 2008-09-15, 14:40   

Dziękuję Leszku - świetne!

Wprawdzie podobnych opisów już parę czytałem (ten jest pierwszy po polsku), ale proszę uwierzyć, że nawet częściowo nie oddają "grozy sytuacji". I w moim przypadku nie kończyło się to migreną.

Serdeczności

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2008-09-15, 14:45   

A tu oficjalne źródło tłumaczeń i innych materiałów na temat mroczków, zwłaszcza mroczków podwójnych:

http://www.mroczek.pl/

Pozdrawiam

janusz kamiński

Wysłany: 2008-09-15, 16:04   

No i widzisz - i jak tu poważnie podchodzić do tematu mroczków ::DD

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2008-09-17, 03:23   

janusz kamiński napisał/a:
Dobra nazwa - "mroczek migoczący". Ale uwierz mi, gdy masz przed oczami (dwoma) jego dość paskudną formę - "fortification spectrum", to coś tak miłego jak ten mroczek nie poprawi ci humoru.
Masz traumatyczne przeżycie, a ktoś ci powie ...e tam, to tylko mroczek migający...
Rozumiesz o co mi chodzi.

Rozumiem, ze wyjasnienie tego fenomenu lekarzowi, ktory nie wie o co chodzi jest bardzo klopotliwe. Ze swojej strony staram sie w rozmowie z pacjentami poslugiwac jezykiem obrazkow, tj. pokazuje ludziom, rozne fenomeny na obrazkach i oni mi na to czy to jest podobne do tego co oni widza, czy nie. Jesli mozesz to podeslij rysunek tego co widzisz.

Mikolaj Pawlak

Artur Pilaciński

Wysłany: 2008-09-23, 18:44   

Wrócę na chwilę do wątku prażkowia. Doszedłem już do tego, dlaczego wydawało mi się, że w podręczniku Longstaffa zakres pojęcia "striatum" jest stosowany niekonsekwentnie. Otóż, w przywołanym już wydaniu oryginalnym, na stronie 86 (sekcja E2) stoi jak zacytowałem powyżej:

Artur Pilaciński napisał/a:

...the striatum, which consists of neostriatum, itself composed of two nuclei, the caudate and putamen, and paleostriatum, or globus pallidus...

Tymczasem, na stronie 251 (sekcja L5) jest tak:

The basal ganglia consists of several extensively interconnected structures: the striatum (the caudate and putamen), the globus pallidus (pars interna and pars externa), the substantia nigra .....

Dalej z kolei, caudate i putamen opisywane są jako tworzące dorsal striatum (tej nazwy Longstaff używa zamiennie z neostriatum).

Jak pokazał Janek, w polskim wydaniu takich nieścisłości (wbrew temu co napisałem) nie ma.

Odpowiedz do tematu