OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Osiągnięcia kognitywistyki w "przemyśle" ;)
Autor Wiadomość
Krzysztof.Ożóg

Wysłany: 2008-06-04, 01:27   Osiągnięcia kognitywistyki w "przemyśle" ;)

Witam!
Chciałbym zapytać jakie są obecnie najdonioślejsze osiągnięcia kognitywistyki?
Sam dopiero rozpoczynam przygodę z kognitywistyką i chciałbym mieć jakieś uzasadnienie dla "zatroskanych" znajomych, którzy tak "bardzo" martwią się o moją przyszłość ;)

Tym kiepskim żartem rozpocząłem swój pierwszy post na tym forum, formę pytania proszę traktować w sposób żartobliwy niemniej jednak treść jest jak najbardziej poważna - uważam że CS ma bardzo słaby PR i w gruncie rzeczy sam nie mogę odnaleźć tego typu informacji, które bądź co bądź są budujące i mogą zachęcić innych do zajęcia się właśnie CS.

Adam Grzelec

Wysłany: 2008-06-04, 08:03   

Warto przejrzeć np. dział ciekawostki: tam wiele okołokognitywnych rozwiązań: interfejsy, demoniczne roboramiona podłączone do mózgu, badania, dzięki którym łatwiej coś będzie wyleczyć, albo psychopatycznego mordercę kanibala złapać. Większość w fazie tworzenia, dopracowywania, testowania, ale taki urok tej nauki. Poza tym: nowe, skuteczne techniki manipulacji ;)

Zresztą wciąż najczęściej odkryć dokonują specjaliści (czy może: specjalistycznym dziedzinom przypisuje się odkrycia), a kognitywistyka działa sobie w tle, wielka, ogromna i pot z niej spływa.

Marek Goliasz

Wysłany: 2008-06-04, 10:36   Osiągnięcia CS w przemyśle

Zgadzam się, że PR kognitywistyki jest wciąż słaby, choć np. Newsweek regularnie publikuje doniesienia z neuromarketingu, nowoczesnych metod komunikacji z komputerem czy neuronauki społecznej itp. Myślę, że warto mówić o kognitywistyce nie tylko jako o połączeniu informatyki, psychologii i filozofii (bo co to połączenie ma znaczyć ?), ale przede wszystkim jako o nowoczesnej nauce o tym jak człowiek myśli, uczy się, podejmuje decyzje itd.

Co do samych osiągnięć, to zapraszam to zaglądania na mojego bloga o zastosowanich kognitywistyki - www.brain.blox.pl , gdzie regularnie staram się umieszczać informacje o tym jak sprzedaje się wiedza kognitywistyczna w wielu dziedzinach, głównie HCI.
Ostatnio zmieniony przez Marek Goliasz 2008-06-04, 11:07, w całości zmieniany 1 raz  

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2008-06-04, 12:52   

Ja chciałem napisać (ale nie zdążyłem :) ), że zanim do akcji wkroczą kognitywiści, może dwa grosze wtrąci filozof :) . I powie tak: "chociaż <przemysł> jest w cudzysłowie, to jednak narzuca pewien kontekst dyskusji, który może przeszkadzać." A jeśli zdjąć cudzysłów, to okazuje się, że podobny wątek już mamy:

http://www.kognitywistyka...wtopic.php?t=65

Proponuję przenieść dyskusję tam - co Wy na to?

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu