OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy to jacy jesteśmy to do nas przychodzi z powrotem?
Autor Wiadomość
ja850
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-08, 16:31   Czy to jacy jesteśmy to do nas przychodzi z powrotem?

...czasem wydaje mi się czy jak coś nie zrobie źle to czy to czasem nie przyjdzie do mnie z powrotem ,jak działają myśli
absolutnie w boga nie wierzei nie chce wierzyć
Czy to jaki jestem bedzie wpływać na przyszłość czy z każdą chwilą tworzymy sie na nowo ,wydaje mi się że tak jak pomyślimy tak jest ,jak chcemy tak jest
Ostatnio zmieniony przez ja850 2008-04-08, 16:37, w całości zmieniany 2 razy  

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2008-04-08, 18:15   

Witam :) .

Na początek proszę o regulaminową rejestrację z imienia i nazwiska.

Jeżeli chodzi o samo pytanie, to rozumiem, że brzmi ono "czy nasze czyny rozumiane jako dobre/złe moralnie mogą mieć wpływ na to, co nas później spotyka, w sensie nasz <los>".

Jeżeli wierzymy w trafność naukowego obrazu świata (a jako kognitywiści raczej musimy), to możemy śmiało odpowiedzieć NIE - świat nie działa w ten sposób :) .

Oczywiście pozostają różne subtelności. Np. zrobienie uczynku, który subiektywnie oceniamy jako "dobry" może mieć wpływ na nasz nastrój i poczucie wartości, a w konsekwencji skuteczność naszych innych działań; poza tym w społeczeństwie są mechanizmy reputacyjne (nasz uczynek może zostać zauważony i doceniony przez innych), itd.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2008-04-08, 18:15, w całości zmieniany 1 raz  

Maria Borkowska

Wysłany: 2008-04-08, 19:13   

Cytat:
czy jak coś nie zrobie źle to czy to czasem nie przyjdzie do mnie z powrotem

Uważam, że odpowiedź brzmi "tak". Dlaczego? Właśnie dlatego, że:
Slawomir Wacewicz napisał/a:

Np. zrobienie uczynku, który subiektywnie oceniamy jako "dobry" może mieć wpływ na nasz nastrój i poczucie wartości, a w konsekwencji skuteczność naszych innych działań; poza tym w społeczeństwie są mechanizmy reputacyjne (nasz uczynek może zostać zauważony i doceniony przez innych)

Co do drugiej części pierwszego postu
Cytat:
wydaje mi się że tak jak pomyślimy tak jest ,jak chcemy tak jest

również się zgodzę. siła autosugestii jest ogromna, umysł jest zaskakująco podatny na manipulacje. także własne.

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2008-04-09, 07:28   

Maria Borkowska napisał/a:

Co do drugiej części pierwszego postu
Cytat:
wydaje mi się że tak jak pomyślimy tak jest ,jak chcemy tak jest

również się zgodzę. siła autosugestii jest ogromna, umysł jest zaskakująco podatny na manipulacje. także własne.

Zgadzam się, w takim sensie, że silne i zdeterminowane osobowości kreują rzeczywistość a u ludzi z np. syndromem ofiary też się niestety sprawdza zasada "tak jak pomyślimy tak jest".
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2008-04-09, 13:14, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu