OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Autyzm, Zespół Aspergera
Autor Wiadomość
Paweł Piątkowski

Wysłany: 2007-11-08, 14:40   Autyzm, Zespół Aspergera

Witam serdecznie
W nawiązaniu do rozmowy z innego wątku, chciałbym rozpocząć dyskusję na temat zaburzeń typu autystycznego.
Zespół Aspergera jest fascynującym - w mrocznym tego słowa znaczeniu - przykładem zaburzenia neurologicznego, utrudniającego (a czasem uniemożliwiającego) człowiekowi funkcjonowanie w społeczeństwie. Podobnie jak w przypadku udarów mózgu, tutaj również poznajemy olbrzymią złożoność mechanizmów neuropsychologicznych, obserwując pustkę po ich utracie. Może to zabrzmieć okrutnie, ale myślę, że widząc ludzi cierpiących z powodu tego typu zaburzeń, uzmysławiamy sobie niezwykłą złożoność ludzkiego mózgu - przynajmniej ja sobie uzmysławiam :)
Tematyka ZA wpisuje się w omawiany ostatnio na Forum nurt rozważań na temat naszych emocji i ich znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania. Jak zwykle, liczę na ciekawą dyskusję.
Pozdrawiam,
Paweł

PS. Pozwolę sobie używać formy "zespół" zamiast "syndrom". Jakoś lepiej mi brzmi :)
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2007-11-09, 21:53, w całości zmieniany 2 razy  

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2007-11-09, 18:40   

...a zaczęło się od wątku Ciekawostki

i wpisu:

Zwierzenia nastolatka z syndromem Aspergera.

Pamiętajmy, że AS wpisuje się w tak zwane spektrum autystyczne, więc może być trudno o jakieś bardzo precyzyjne kryteria diagnozy, zespół objawów, a w szczególności jednorodny zestaw środków leczniczych/terapeutycznych.

A tu strona BBC Radio 4 - Autyzm z linkami do bardzo dobrych audycji - jak to w Radio 4.

PS: W najbliższym czasie poproszę specjalistkę o zamieszczenie krótkiego komentarza do wideo powyżej.

Jacek Podgórski

Wysłany: 2007-11-13, 00:34   

Obiecuje, ze jak wrócę z Lublina (16 11 br) to ten post będzie pękał od moich spostrzeżeń i historii oraz wniosków bo mój Case Study jest naprawdę miłym dzieckiem. A ja jako niania mam pełne zaufanie rodziców i uświadamiam im powagę sytuacji.

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2007-11-14, 16:43   

Wklejam taki szybki, krótki komentarz dr Luciny Uddin:

"It is interesting to note that this individual with Asperger's thinks of himself as being "half autistic", rather than on a continuum of autism spectrum disorders. Perhaps in this way he considers himself "half normal", rather than as having some pathology. He very coherently and lucidly explains his mental states, which is unusual for such an individual. He has much insight into his condition, and realizes that he "lives in his own world", in the way that Kanner originally described these individuals. Interestingly, this particular youth claims that he would not accept an "antidote" to Asperger's should one become available, suggesting that he has as strong sense of self-worth and awareness that his diagnosis does not diminish him as a person."
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2007-11-14, 16:44, w całości zmieniany 1 raz  

Maria Borkowska

Wysłany: 2007-12-17, 21:23   

Polecam artykuł o wzorach zachowań dziewcząt z zespołem Aspergera. Poniżej fragment, który mnie najbardziej zainteresował:

Cytat:
Poszczególne jednostki z syndromem AS mogą być bardzo pomysłowe w stosowaniu imitacji oraz w ukrywaniu swych trudności z adaptacją społeczną. Jedną ze strategii, używaną przez wiele dziewcząt i niektórych chłopców jest obserwacja ludzi, którzy są powszechnie akceptowani oraz kopiowanie ich zachowań – maniery, głosu, etc. Jest to efekt odbicia lustrzanego, gdzie osoba nabywa powierzchowne kompetencje zachowań społecznych przez granie roli innej osoby. Zjawisko to doskonale zilustrowała Liane Holliday – Willeys w intrygującej autobiografii zatytuowanej „Pretending to be Normal”.

Cytat: ‘Mogłabym całe życie być obserwatorem. Byłam gorliwym obserwatorem, zafascynowana niuansami ludzkich zachowań. Prawdę mówiąc, często pragnęłam stać się inną osobą. Nie, żebym świadomie starała się tego dokonać, raczej przychodziło to samoistnie. Jakbym nie posiadała żadnego wyboru w tej kwestii. Moja matka mówił mi, że naprawdę dobrze potrafię uchwycić esencję czyjejś osobowości. Czasami dosłownie kopiowałam czyjś wygląd i sposób zachowania. Byłam niesamowita w naśladowaniu akcentu, zróżnicowanego głosu, mimiki, ruchu ciała, sposobu chodzenia, czy nawet minimalnych gestów. Było tak, jakbym to ja stawała się tą osobą . Tak dobrze potrafiłam naśladować.

Odpowiedz do tematu