OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Prof.Nęcka et al. "Psychologia Poznawcza" dyskusja
Autor Wiadomość
Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2006-11-06, 22:47   Prof.Nęcka et al. "Psychologia Poznawcza" dyskusja

[[uwaga - kontynuując dyskusję proszę pamiętać o obowiązującej nowej formie nazwy użytkownika, jaką jest imię i nazwisko]]

*** SLAWOMIR WACEWICZ

Już jakiś czas temu ukazała się długo oczekiwana "Psychologia poznawcza" Edwarda Nęcki, Jarosława Orzechowskiego, Błażeja Szymury. Zapraszam do dyskusji o książce.
Pozdrawiam

*** PAMEJUDD

Srednia jest ta ksiazka... Z polska psychologia poznawcza dzieje cos takiego, ze zarowno swoj, jak i zagraniczny dorobek badacze [-popularyzatorzy] prezentuja w dosyc skostnialej formie. Moze to uprzedzenie (jestem fanem podrecznika Sternberga), ale mimo wszystko sadzze, ze "mozna bylo to zrobic lepiej".

*** MAREK KASPERSKI

Mam prośbę: jeśli już pojawił się pierwszy wpis nt. książki, może ktoś pokusiłby się o krótką jej recenzję? Będę wdzięczny.

PS: Ciekaw też jestem co zwiera płyta CD.

*** MADADAM

Marek K. napisał/a:
Ciekaw też jestem co zwiera płyta CD.
Programy używane w eksperymentach z psychologii poznawczej. Nie wiem, niestety, czy w wersji używalnej, czy jedynie demonstracyjnej, bo wciąż czekam na swój egzemplarz :( .

*** M

jest tam ponad 10 eksperymentów w wersji jak najbardziej używalnej :) , całkiem fajna sprawa

*** PAMEJUDD

O.... O plytce nie wiedzialem - moj kontakt z "PP" Necki byl chyba jednak zbyt przelotny. Coz - sprobuje sie "wgryzc" glebiej. Swoja droga, ciekawe jak dziala ten programik do analizy [wynikow?] ?

*** TEREFERE

W moim odczuciu

po pierwsze: Jak słusznie zauważają autorzy na początku, alternatywne podręczniki psychologii poznawczej po polsku są do niczego choć piszą to w sposób elokwentny i przeintelektualizowany. Dlatego ci napisali swój, bardziej zaawansowany i przeznaczony dla studentów psychologii, którzy się uczą, a nie tylko studiują. Trudno mi jednak ocenić na ile ta książka spełnia te założenia, bowiem mało znam inne podręczniki, za wyjątkiem Maruszewskiego z 1996, który opisał tam wyrywkowo najstarsze koncepcje i to upraszczając je do granic. Książki Maruszewskiego już z chwilą jej opublikowania nie wypadało nikomu polecać jako "podręcznika".

Jeżeli ktoś czytał rozdział o uwadze w II t. Strelau`a (w którym prof Nęcka musiał zmieścić podstawy zagadnienia w małej objętości i udało mu się to znakomicie; bodaj jest to jeden z nielicznych sensownych artykułów z tej kilkuczęściowej cegły) to powinien wiezdieć, iż w porównaniu do zawartości omawianej tu książki, jest niczym krótki i zwięzły abstract rozdziału o uwadze. To tylko przykład.

po drugie: jeden z autorów napisał część rozdziałów niezwykle przystępnie, zrozumiale i wręcz... genialnie. Wiele zagadnień, które stanowiły dla mnie niejasność, stały się jak bułka z masłem. Byłem ślepy i ujrzałem. Ale inny autor w innych rozdziałach nieco przesadził, i ogrom cytowanych przez niego eksperymentów wyklucza zrozumienie "co poeta miał na myśli" nawet po dwukrotnej lekturze. Tym bardziej, że pojawiają się cytowania publikacji z różnego okresu poszczególnych uczonych, wzajemnie przeplatające się. Niekiedy z takiego listingu badań nic nie wynikało (przynajmniej dla mnie). Ale tak jest tylko miejscami. Z drugiej strony jest to podręcznik dla studentów psychologii - będą mieli nie jedną okazję uzupełnić i rozszerzyć tę wiedzę.

po trzecie: wreszcie ukazał się jako taki sensowny tekst o kontroli poznawczej, traktujący to zagadnienie oddzielnie. Jak odnoszę wrażenie, to w dotychczasowych książkach nie wiele można było znaleźć na ten temat, może za wyjątkiem podręczników neuropschologii. Oczywiście chodzi tutaj o ujęcie tematu w posegregowany i podręcznikowy sposób.

po czwarte: Autorzy sugerują kilka zmian w terminologii. To może być jedna z najważniejszych pozycji w tzw. polskiej psychologii, jeżeli tylko te propozycje się przyjmą. Np. dowodzą, że po jaką cholerę tłumaczymy pamięć "explicit" i "implicit" jako jawną i utajoną. Naturalne jest mówienie o jawnej i niejawnej. Dowodzą również, że "executive" to nie funkcje wykonawcze, ale zarządcze. Bo ponoć takie jest znaczenie tego terminu, jak i charakter tych funkcji. One nie wykonują rozkazów, one je wydają, zarządzają innymi procesami. Inną propozycją jest próba rozwiązania kwestii "encoding", "retrieval", "recall". Kodowanie - brzmi ich zdaniem obco, lepiej mówić o zapamiętywaniu. "Retrieval", odwrotny proces do zapamiętywania, nie powinien być tłumaczony dosłownie, bowiem sugeruje wysiłkowy charakter tego procesu, a tak nie jest zawsze. Skoro więc już mówią o zapamiętywaniu, to niech będzie, mimo niepoprawności stylistycznej, odpamiętywanie. Ładnie i czytelnie. Przypominanie (recall) jest z kolei ustalonym i zaakceptowanym powszechnie pojęciem dla tych form odpamiętywania, które mają właśnie ten wysiłkowy charakter, gdzie trzeba coś wydobyć samodzielnie z pamięci, przy użyciu strategii sterowanych funkcjami zarządczymi.

po piąte: wreszcie ktoś pomyślał coś więcej i pokazał, że "chce" i "potrafi". Dołączył płytę CD. Co na niej jest, nie wiem, bo CDROM padł a ja się nie spieszę z jego wymianą. Sądząc po pozycji autorów książki i po jej jakości, podejrzewam, że zawartość płytki jest sensowna i cenna dla studentów psychologii. Na zachodzie można kupić sam tylko podręcznik, owszem, ale zazwyczaj wydawca umożliwia upgrade licznymi płytami CD zawierającymi m.in. slajdy powerpoint pod wykłady, wywiady, prezentacje z eksperymentów, filmy ilustrujące różne zagadnienia itp. I tak, zwykle podręcznik neuropsychologii zawiera kilka płyt CD z nagraniami różnej maści pacjentów i zespołów neuropsychologicznych. A u nas co? Nic. Przynajmniej jak dotąd.
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2006-11-09, 21:30, w całości zmieniany 2 razy  

Marcin Ciesielski

Wysłany: 2006-11-09, 12:40   Re: Prof.Nęcka et al. "Psychologia Poznawcza" dysk

Cytat:
książka spełnia te założenia, bowiem mało znam inne podręczniki, za wyjątkiem Maruszewskiego z 1996, który opisał tam wyrywkowo najstarsze koncepcje i to upraszczając je do granic. Książki Maruszewskiego już z chwilą jej opublikowania nie wypadało nikomu polecać jako "podręcznika".

Była też "Psychologia poznania" Maruszewskiego z 2001 r. - uwagi takie same, jak wyżej - omówienie bardzo starych koncepcji, również ani słowa o koncepcjach neurokognitywnych.

Cytat:
II t. Strelau`a [...] boodaj jest to jeden z nielicznych sensownych artykułów z tej kilkuczęściowej cegły) to powinien wiezdieć, iż w porównaniu do zawartości omawianej tu książki, jest niczym krótki i zwięzły abstract rozdziału o uwadze.

Niestety wszystkie trzy tomy podręcznika pod red. Strelaua opisują teorie przestarzałe, na zachodzie mieszczące się już tylko w historii psychologii. Niestety na studiach studenci psychologii uczą się prawie wyłącznie tych przestarzałych koncepcji (chociaż wielu wykładowców wprost mówi, że jest to nieaktualne, ale cóż, kiedy taki program zajęć, etc., etc...) Więcej nawet nie napiszę, ponieważ nie chcę się narażać (jeszcze - choć już niedługo), ale jestem bardzo zdegustowany tym wszystkim. Niestety - polska i amerykańska psychologia to dwie różne bajki.
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2006-11-09, 20:26, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu