OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Słownik kognitywistyczny
Autor Wiadomość
Marian Porwoł

Wysłany: 2007-05-29, 14:22   Słownik kognitywistyczny

Witam,
przypuszczam, że podobnie jak ja, wielu forumowiczów czytających wpisy i/lub wskazywane źródła ma problem ze znalezieniem poskiego/angielskiego/... odpowiednika danego terminu ("kognitywistycznego"). Przyznaję że nie szukałem zbyt mocno istniejącego takiego słownika, jeśli jest "gotowiec" to chętnie się z nim zapoznam. Przy okazji tworzenia ww. słownika można wskazywać odniesienia do wpisów w których termin się pojawił.
Pozdrawiam

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2007-05-29, 17:25   

Rewelacyjny pomysł!!! Tj. rozumiem, że sugerujesz, żeby coś takiego stworzyć. NIektóre książki z szeroko pojętej psychologii/biologii mają indeksy ze słowniczkiem, ale i tak wiele pojęć funkcjonuje sobie w różnych wersjach.
Moglibyśmy też dyskutować sobie tutaj nad preferowaną wersją tłumaczenia danego słowa.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2007-05-29, 17:27, w całości zmieniany 1 raz  

Jan Wójcik

Wysłany: 2007-06-03, 13:07   

pomysł znakomity, tylko jak to zrobić? Tradycyjnie, jest to robota dla zamkniętego kręgu osób, ewentualnie dla jednej. Rozumiem, że w tym przypadku chodziłoby o słownik typu opensource, może na bazie wiki? Choć jak na słownik, to być może za ciężka armata...

Marian Porwoł

Wysłany: 2007-06-06, 13:54   

Jan Wójcik napisał/a:
... jak to zrobić?
... może na bazie wiki?

Społeczność naukowa dostrzega wartości wiki, np.
http://www.scienceblog.co...ence-13366.html

Z istotnych założeń, które teraz mi przychodzą do głowy:
- warto wybrać platformę która pozwala (oprócz wspólnego tworzenia wpisów, np. słownika) umożliwia kategoryzację treści i jest łatwa w rozbudowie.
- ma wbudowane narzędzia do uwierzytelniania
- pozwala na rozwój systemu wiarygodności opartego na reputacji

Najłatwiejsze do uruchomienia jest z pewnością dokuwiki, posiada prościutki systemik służący kategoryzacji i umożliwia translację artykułów.
Większa, powszechnie używany silnik to Mediawiki( stosowany w Wikipedii).

Moim faworytem jest drupal, o któym wcześniej pisałem. Jego modularna budowa umożliwia stopniową zmianę funkcjonalności (np. rozbudowa systemu kategoryzacji o agenty, tworzenie stron składających się z treści bardziej elementarnych, określanie relacji pomiędzy wpisami..... itp. itd.)

Temat pracy grupowej wydaje mi się ciekawy (i jest jednym z głównych obszarów zainteresowania różnych grup użytkowników), nad słownikiem kognitywistycznym w szczególności - taki słownik może stworzyć podwaliny pod narzędzia "drążące semantykę".
W szczególności tworzony i używany przez fachowców - kognitywistów :-)

Pozdrawiam

P.S.
Pamietam moje wcześniejsze wpisy w innym wątku, przygotowuję się do szerszej wypowiedzi. Ponieważ "byk jest wielki", sporo czasu zajmuje mi oswojenie się ze "state-of-art-(-and-science)". Ale... co się odwlecze, to nie uciecze...

Maria Borkowska

Wysłany: 2007-06-07, 09:53   

Dobrze mówisz człowieku.
Jak tylko określisz projekt, to ja mogę się podłączyć z moim skromnym doświadczeniem translatorskim, tyle, że bardziej z zakresu klasycznej epistemologii
pozdrawiam

Maciej Chabowski

Wysłany: 2007-06-08, 12:31   

Uważam, że taki słownik na serwisie specjalistycznym to bardzo dobry pomysł. U nas stworzyliśmy coś takiego już jakiś czas temu ( http://www.psychologia-sp...t/view/194/114/ ). Na tą chwilę ma on niewiele ponad 200 haseł, ale w przyszłości będzie rozszerzany. Słowniczki specjalistyczne to bardzo fajna sprawa, zwłaszcza gdy ma się do czynienia z artykułem anglojęzycznym i słownictwem fachowym.

Krzysiek Joczyn

Wysłany: 2008-12-18, 14:41   

Hmmm no to co z tym słownikiem?

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2008-12-18, 22:37   

Póki co jest:

* wątek z tłumaczeniami terminów, a także

* słownictwo 'mózgowe' jako fragment działu 'Mózg' autorstwa Jana Wójcika.

Może coś się z tego wykluje, jeśli inicjatorzy wrócą do pomysłu :) .

Pozdrawiam

xerox
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-21, 14:30   

Jest ciekawa książka pt "Formy aktywności umysłu" .Składa się ona z siedmiu części ,a każda z nich poprzedzona jest wprowadzeniem polskich autorów, ułatwiającym zrozumienie podstawowych terminów i założeń kognitywistyki.

Odpowiedz do tematu