OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

 Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Świadomość: Kwestie podstawowe.
Autor Wiadomość
Jan Wójcik

Posty: 100
Skąd: Kra
Wysłany: 2007-04-29, 18:11   Świadomość: Kwestie podstawowe.

Świadomość.
Kwestie podstawowe.

------------------------------
Bezpośrednim powodem założenia tego wątku było pytanie Leszka w innym wątku o rozróżnienie między pojęciami "świadomość" a "przytomność". Również elementy dyskusji obecne w tematach dotyczących sztucznej świadomości oraz świadomości z punktu widzenia badań nad mózgiem przyczyniły się do podjęcia decyzji o nowym wątku. Osobiście widzę rolę tego wątku nie tylko jako kolejnego miejsca do dyskusji o świadomości, lecz raczej jako miejsce, gdzie można zbierać najbardziej elementarne sprawy związane z tym zagadnieniem. Mam tu na myśli różne definicje, podejścia badawcze, wzmianki o koncepcjach i teoriach, o badaczach i filozofach. Ale na poziomie najbardziej podstawowym. Na to forum trafiają różne osoby o bardzo różnym poziomie wiedzy w zakresie kognitywistyki. Być może ktoś chętnie skorzysta z informacji tutaj zawartych. Może znajdzie jakąś wskazówkę, gdzie i czego szukać dalej, aby lepiej zrozumieć nurtujące zagadnienie. Być może znajdzie się tutaj coś, co pozwoli uniknąć jakiś nieporozumień w innych dyskusjach. Wreszcie, być może ktoś uzna, że toczona dyskusja jest ciekawa, lecz zbyt zaawansowana i będzie chciał dowiedzieć się czegoś więcej o podstawach danej problematyki. Nie chcąc zaburzeać toku właściwej dyskusji, nie odczuwając potrzeby zakładania nowego wątku, jak i spodziewając się, że wątpliwości pociągną zbyt rozbudowaną dyskusję jak dla sekcji "Zapytaj eksperta", będzie mógł spokojnie zadać swoje pytania tutaj. Generalnie, wydaje się, że temat świadomości jest jednym z kluczowych w kognitywistyce, stąd też założenie, że spora liczba forumowiczów będzie się nim interesować i będzie chcieć zaspokajać swoją ciekawość. Generalnie nie każdy z nas jest specjalistą w tym zakresie i więcej będziemy wiedzieć, jeśli każdy coś tu dorzuci, co wie. Być może druga osoba tego nie wie! Na stronie można znaleźć różne informacje na temat świadomości, jednak zawsze najlepiej korzysta się z najprostszych rozwiązań, a takowym może być ten temat (aczkolwiek nie musi - to jest już sprawa nas wszyskich). Ciekawe, czy można zrobić FAQ z jakiegoś kognitywistycznego tematu? Tak czy inaczej, co z tego wyjdzie - zależy to od Was. Chciałbym też podkreślić, że nie uważam się za żadnego eksperta i jeśli napiszecie, że coś poniżej trzeba zmienić, po prostu to zmienię, a jak nie ja, zrobi to moderator/administrator i niechaj się nie krempuje. Poniższy indeks raczej nigdy nie powinien być traktowany jako ostateczny, gotowy, czy też zamknięty.
------------------------------

(1). Świadomość a inteligencja.
Świadomość to nie inteligencja. Pojęcie "Sztucznej inteligencji" nie dotyczy świadomości, chyba że dany autor implicite zakłada, że dotyczy. W takich sytuacjach nie jest dobrze, jeśli autorzy nie wyjaśniają dokładnie, co mają na myśli. Inną sprawą jest to, że tradycyjnie o inteligencji mówiono wyłącznie w odniesieniu do ludzi, którzy są świadomi.

(2). Stan czuwania, świadomość, przytomność, z perspektywy medycyny.
Stan czuwania najogólniej można przedstawić jako stan przeciwny do snu. Przytomność najogólniej można przedstawić jako zdolność do odbierania i reagowania na bodźce z wnętrza organizmu, jak i z otoczenia (to chyba definicja Bilikiewicza). Przytomność daje się ująć ilościowo, można być mniej, lub bardziej przytomnym, a więc mieć mniejszą, lub większą zdolność do odbierania i reagowania na bodźce. Aspekt ilościowy wiąże się też ze stanem czuwania - można bowiem mieć "patologiczną senność", a więc być nieustannie sennym, co chwila zasypiać, po wybudzeniu powiedzieć parę słów i znowu zasnąć. Można też spać i nie wybudzać się. Na końcu tego kontinuum znajduje się oczywiście śpiączka, gdzie nie reagujemy na żadne bodźce, nawet bólowe. Świadomość najogólniej można przedstawić jako przytomność + zdolność zapamiętywania i przetwarzania informacji. Zaburzenia świadomości mają charakter jakościowy, nie ilościowy: zamroczenie, zmącenie świadomości, majaczenie. Podsumowując - "przytomność" dotyczy generalnie tego, jak głęboko śpimy, jak bardzo jesteśmy obudzeni, zaś "świadomość" dotyczy tego, na ilę zdajemy sobie sprawę z tego, co się dzieje, czy orientujemy się w aktualnym czasie, miejscu pobytu, w sytuacji, itd. (za: "Neurologia kliniczna" pod red. R. Mazura, Gdańsk: Via Medica, 2005, str. 90). O ile się nie mylę, niekiedy można spotkać określenie zaburzeń świadomości zdefiniowane tak, jak powyżej zaburzenia przytomności. Niemniej jednak aby rozwinąć ten temat, sprzydałoby się zaprosić do dyskusji lekarza ;-)

(3). Świadomość (consciousness) z perspektywy psychologii.
W tradycyjnej psychologii introspekcyjnej mówiono o tym, że w indywidualnym doświadczeniu pojawiają się elementarne zjawiska psychiczne, w danym momencie jest ich pewna liczba, a każde z nich rozpoczyna się i kończy w nieco innym punktcie czasowym. Świadomość w tym ujęciu była rozumiana jako ogólna, sensowna korelacja tych równoczesnych i kolejnych elementarnych zjawisk, a więc ich scalenie się w sensowną całość. Wyróżniano także sytuacje, w jakich związek między tymi elementarnymi zjawiskami się rozpadał, a mianowicie głęboki sen, czy omdlenie, traktując je jako stany nieświadomości. (za: "Outlines of Psychology" Wundta z 1897 r., rozdz. 3, par. 15 - www). Wundt doszedł do wniosku, że psychologia może zajmować się wyłącznie świadomością indywidualną a jedyną metodą badania takowej jest introspekcja w warunkach laboratoryjnych, wówczas bowiem można mierzyć i naukowo analizować np. "wrażenie czerwieni" wywoływane u badanych przez wpatrywanie się w czerwony bodziec. Niektóre współczesne definicje stwierdzają natomist, że świadomość to "funkcja psychiczna, polegająca na integrowaniu informacji dotyczących otoczenia (świadomość percepcyjna) lub własnych procesów psychicznych (świadomość introspekcyjna) w celu skuteczniejszej regulacji zachowania". (za: "Słownik wybranych terminów" W: "Psychologia. Podręcznik akademicki. Tom 1" pod red. J. Strelaua, Gdańsk: GWP, 2000, str. 577), bądź też, że jest to "zdawanie sobie przez podmiot sprawy z treści własnych procesów psychicznych, np. tego, co jest przedmiotem spostrzegania, myślenia lub doznań emocjonalnych" (za: "Psychologia poznawcza" pod red. E. Nęcki, J. Orzechowskiego, B. Szymury, rozdz. 5, Warszawa: PWN, 2006, str. 178). Wzmianki o świadomości mogą nawiązywać do procesów uwagi: "Centralną część pola uwagi zajmują treści świadome, nad którymi jednostka sprawuje intencjonalną kontrolę", obrazowo przedstawiając świadomość jako mały okrąg wwpisany wewnątrz większego - uwagi mimowolnej (za: "Psychologia poznawcza" T. Maruszewskiego, Warszawa: P.T.S., 1996, str. 105). Mogą też akcentować rolę nieświadomego, czy też poza-świadomego przetwarzania informacji: "Świadomość - z uwagi na swoją ograniczoną pojemność i przepustowość - daje nam dostęp tylko do pewnej części procesów myślowych, którą mylnie uznajemy za pełną reprezentację myślenia" (tamże, str. 206).

------------------------------
Co jeszcze?
Ostatnio zmieniony przez Jan Wójcik 2007-04-29, 23:40, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Leszek Nowaczyk
Administrator


Posty: 765
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-04-29, 18:26   

Witam,

Janie, jak dla mnie bardzo dobry początek :-)

Jan Wójcik napisał/a:
O ile się nie mylę, niekiedy można spotkać określenie zaburzeń świadomości zdefiniowane tak, jak powyżej zaburzenia przytomności. Niemniej jednak aby rozwinąć ten temat, sprzydałoby się zaprosić do dyskusji lekarza ;-)


Przyłączam się do zapraszania :-)

Pozdrawiam
 
 
janusz kamiński

Posty: 635
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-04-29, 19:06   

Janie, proszę dalej: samoświadomośc, ego, osobowość i wyobraźnia.

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez janusz kamiński 2007-04-29, 19:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Slawomir Wacewicz
Administrator


Posty: 1117
Skąd: Toruń
Wysłany: 2007-04-30, 20:46   

Dla uzupełnienia dodam to, co wg. mnie dodałby filozof (i tu śpieszę wyjasnić, że perspektywa filozofa nie jest w tym temacie uprzywilejowana - ale i nie jest nieuprzywilejowana). Filozof prawdopodobnie wspomniałby o dwóch ważnych i wręcz kryterialnych cechach świadomości, bez których jej charakterystyka jest niepełna.
Pierwszą jest poczucie podmiotowości doświadczania, inherentna "naszość" przeżyć, co łączy się dalej z z jakościową naturą przeżyć i kwaliami.
Druga cecha to intencjonalność, a więc (w tradycji anglosaskiej), nakierowanie na coś, bycie o czymś. Np. doświadczenie jabłka jest "o" jabłku (doświadczanym, niekoniecznie realnym). Są stany świadome, które nie są intencjonalne (np. doświadczenie bólu, choć świadome, nie jest "o" jakimś intencjonalnym przedmiocie - bólu), jednak uważa się, że tego aspektu intencjonalności nie da się w charakterystyce świadomości pominąć.

Pozdrawiam
_________________
http://www.home.umk.pl/~wacewicz/
 
 
Slawomir Wacewicz
Administrator


Posty: 1117
Skąd: Toruń
Wysłany: 2008-05-05, 14:12   

Pozwolę się nie zgodzić. Wydaje mi się, że intencją tego wątku jest dookreślenie tego, co rozumiemy przez termin "świadomość", a jeśli nie da się tego precyzyjnie dookreślić, to wyróżnienie kilku spójnych sensów terminu (np. świadomość refleksyjna, świadomość fenomenalna, itd.). Chodzi o to, żeby wątek był bazą dla innych dyskusji. Żebyśmy pisząc gdzie indziej o "świadomości" wiedzieli o czym piszemy i rozumieli się nawzajem.

Jednym słowem uważam, że tu jest miejsce na zdefiniowanie "świadomości", nie na jej wyjaśnianie (eksplikację, 'rozgryzanie'). Nie należy mieszać tych porządków; nie można skutecznie wyjaśniać nie określiwszy przedtem co dokładnie wyjaśniamy. Uważam, że miejsce na wyjaśnianie świadomości jest w innych wątkach, które bądź są już założone, bądź można je założyć.

Pozdrawiam
_________________
http://www.home.umk.pl/~wacewicz/
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2008-05-05, 20:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Support forum phpbb by phpBB Assistant
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandgreen created by spleen modified v0.3 by warna

CogNews.net
Patronat Medialny kognitywistyka.net

patronat medialny

patronat medialny


Dni Mózgu 4

patronat medialny


Ways to protolanguage