OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Chomsky - nowa książeczka po polsku
Autor Wiadomość
Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2006-11-09, 21:54   Chomsky - nowa książeczka po polsku

[[uwaga - kontynuując dyskusję proszę pamiętać o obowiązującej nowej formie nazwy użytkownika, jaką jest imię i nazwisko]]

*** SŁAWOMIR WACEWICZ

O naturze i języku
Cenna pozycja, bo jedna z niewielu tego autora w naszym języku - tak naprawdę, chyba druga? (dziełek politycznych nie liczę).
Wdziałem (ba, nawet dotykałem), ale bliższej znajomości z tym tytułem na razie nie zawarłem. Nadrobię wkróce, tymczasem czekam na przemyślenia tych, którzy już przeczytali.

Pozdrawiam,
SW

*** M.N.

Przy okazji dorzucę pytanie o książkę Lyonsa pt."Chomsky" chciałem ją kupić, ale chyba wyczerpał się już nakład ... i nie wiem czy w ogóle warto?
Koncepcja gramatyki generatywno-transformacyjnej jest -dla czytelnika nieobeznanego z lingwistyką- teorią trudna do przyswojenia, choć przecież bardzo ważną (zapoczątkowała przecież "rewolucję poznawczą" w psychologii). Czy ktos mógłby polecić książki omawiające tę teorię w sposób przystępny, ale bez nadmiernych uproszczeń?

*** SŁAWOMIR WACEWICZ

Czytałem "Chomsky'ego" Lyonsa, uważam, że warto. Książka nie jest zbyt techniczna, ale i nie powierzchowna.
Co do drugiego pytania - sam jestem ciekaw - nie wiem, jak wygląda polskojęzyczna literatura w tym zakresie.
Pozdrawiam

*** PRZEMYSŁAW K

Książkę Lyonsa można nabyć na allegro (uprzedzam, że nie jest to reklama :wink: ), obecnie na aukcję wystawione są dwa egzemplarze. Swoją drogą widziałem tam też książkę, której dotyczy niniejszy wątek, jednak i cena nie jest różna od tej proponowanej przez wydawnictwo Axis, co po doliczeniu kosztów wysyłki (wydawnictwo je pokrywa) daje niezbyt intratny interes...

Pozdrawiam,
PK

*** M.N.

Wartościowa jest książka K. Delvin Żegnaj Kartezjuszu. Z tego co wiem jest dość dstępna a wszelakie omówienia są bardzo przystępne. Jeśli chodzi o Lyonsa bez problemu można ją kupić na allegro i jeżeli w maiare zna się gramatykę angielską to jest zrozumiała. Pozdrawiam
Anna

*** SŁAWOMIR WACEWICZ

Biedny Kartezjusz, wszyscy się na niego uwzięli!

*** TOMASZ KĄKOL

Co do pożegnania Kartezjusza: autor podaje tam jeden sylogizm (o jednorożcu), który ma ponoć dowodzić tezy, iż logikę należy wymienić na "nową kosmologię umysłu". Pamiętam, jak na I roku na zajęciach z logiki wykładowca analizował to rozumowanie jako popełniające klasyczny "błąd czterech terminów". I czym tu się podniecać?

*** MIND

Właśnie. Czym tu się podniecać - tak wracając do tematu?
"O naturze i języku" ma raptem 180 stron, z czego ostatni tekst o polityce. Zostaje 150 stron, z tego dwa artykuły jakieś takie ogólne i w sumie o tym samym. Wychodzi, że o języku jest tak naprawdę jeden większy tekst, w dodatku wywiad. Warto? Chyba nie warto.

*** TOMASZ KĄKOL

Oczywiście, moje zastrzeżenia nie dotyczyły nowej książki Chomskiego (której, niestety, po prostu nie znam).

*** DET GITTES

Istotnie, nie ma zbyt wielu pozycji dotyczacej gramatyki generatywnej po polsku, juz mialem zaproponowac ksiazke Jacka Witkosia 'Movement Rules' ale w pore skonstatowalem, ze nie jest ona po polsku napisana. Witkos wszakoz napisal po polsku pobiezny wstep to gramatyki generatywnej, ktory miedzy innymi opublikowany zostal w periodyku jezykoznawczym bodajze UMK w Toruniu. Jedna z bardziej dostepnych ksiazek, ale po angielskum, jest 'Rhyme and Reason' autorstwa Juan Uriagereka.

*** WUMPUS

Porządne wprowadzenie do lingwistyki matematycznej: S. Kowalski, A. W. Mostowski, "Teoria automatów i lingwistyka matematyczna.". Moim zdaniem warto przeczytać i przemyśleć.[/i]

*** MINDLESS

jesli chodzi o polskie opracowania generatywnej to wspomniany juz John Lyons "Chomsky" wydany przez proszynski i s-ka jest calkiem niezly. zacna to ksiazeczka, nie zbyt trudna, daje ogolny rys

niestety obecnie do wyhaczenia jedynie w bibliotekach i internecie, gdyz naklad sie wyczerpal. a szkoda, bo jak dzis pamietam ze ksiazka kosztowala 14,50...[dobrze ze zdobylam angielska wersej za zlotych 12 ;2)]

*** SŁAWOMIR WACEWICZ

Wklejam komentarz nadesłany przez profesora Piotra Stalmaszczyka z Łodzi, autorytet w tym temacie:

Cytat:
Przesylam krotka liste - to w zadnym wypadku nie jest 'bibliografia tematu', ale troche zorientowac sie pomoze, no i w serii jezykoznawczej Ossolineum w latach 70/80 ukazalo sie troche przekladow, w tym dwa rozne wprowadzenia, przelozone z francuskiego (!). Ale konstatacja ogolna jest taka - jesli ktos chce naprawde wiedziec o co chodzi w np programe minimalistycznym, to musi czytac po angielsku.

Bobrowski, I. 1988. Gramatyka generatywno-transformacyjna (TG) a uogólniona gramatyka struktur frazowych (GPSG). Wrocław: Ossolineum.

Bobrowski, I. 1993. Językoznawstwo racjonalne. Z zagadnień teorii językoznawczej i metodologii opisów gramatycznych. Kraków: Instytut Języka Polskiego, Polska Akademia Nauk.

Chomsky, N. 1965. Aspects of the Theory of Syntax. Cambridge, Mass.: MIT Press (Zagadnienia teorii składni, tł. I. Jakubczak, Wrocław: Ossolineum, 1982).

Chomsky, N. 2002. On Nature and Language. Cambridge: Cambridge Uuniversity Press (O naturze i języku, tł. J. Lang, Poznań: Axis, 2005).

Kardela, H. i Z. Muszyński (red.), 1991. Noam Chomsky: Inspiracje i Perspektywy. Warszawa: Biblioteka Myśli Semiotycznej, tom 8.
Lyons, J. 1998. Chomsky (tł. B. Stanosz). Warszawa: Prószyński i S-ka, 3 wyd.

Mecner, P. 2005. Elementy gramatyki umysłu. Kraków: Universitas.

Rosner, K. (red.), 1995. Noama Chomsky’ego próba rewolucji naukowej. Tom 1: Język i jego nabywanie. Warszawa: Wydawnictwo IFIS PAN.

Rosner, K. (red.), 1996. Noama Chomsky’ego próba rewolucji naukowej. Tom 2: Generatywny program badań nad ludzkim umysłem. Warszawa: Wydawnictwo IFIS PAN.

Stalmaszczyk, P. 1995. ‘Gramatyka generatywna Noama Chomsky’ego a lingwistyka stosowana’. Folia Linguistica 33, Łódź, 119-136.

Witkoś, J. 1999. ‘Program minimalistyczny: Syntaktyczna rewolucja czy ewolucja?’. Acta Neophilologica 1, 89-96.

Witkoś, J. 2000. ‘Program minimalistyczny: Podstawowe założenia i przykłady derywacji zdań w języku polskim’. Polonica 20, 5-22.

Zabrocki, W. 1990, Czy język jest wrodzony? Językoznawstwo Chomsky’ego a hipoteza natywizmu. Poznań: Wydawnictwa UAM.

Odpowiedz do tematu