OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Militarne możliwości wykorzystania nauk kognitywnych
Autor Wiadomość
Marek Kasperski

Wysłany: 2006-11-10, 22:53   Militarne możliwości wykorzystania nauk kognitywnych

[[uwaga - kontynuując dyskusję proszę pamiętać o obowiązującej nowej formie nazwy użytkownika, jaką jest imię i nazwisko]]

*** MAREK KASPERSKI

Taki tył nosi artykuł ppłk dr-a inż. Krzysztof Graczyka z Centralnego Ośrodka Naukowej Informacji Wojskowej (CONIW).

Czytamy w nim m.in.: "Nauki kognitywne mają zastosowanie w różnych dziedzinach: od matematyki, chemii, robotyki itp., aż po – militarne. Wykorzystanie szeroko rozumianej „sztucznej inteligencji” w różnego rodzaju systemach symulacyjnych walki lub wspomagania podejmowania decyzji w walce lub dowodzeniu, od wielu lat zajmuje najtęższe umysły prestiżowych ośrodków naukowych i przemysłu wojskowego. Największy postęp (ze względu na relatywną łatwość konstrukcji i stosunkowo niskie nakłady) uzyskano w dziedzinie systemów eksperckich (expert systems) i systemów wiedzy (knowledge-based). Prace konstrukcyjne mają jednak znacznie większy zakres i koncentrują się również wokół modelowania zmysłów. Dotyczy to zwłaszcza wzroku (rozpoznawanie i analiza obrazów) i słuchu (rozumienie mowy). Coraz większy udział w zaspokajaniu potrzeb militarnych mają tzw. systemy inteligentne. Ich zastosowanie w układach C3I (Command, Control, Communication and Intelligence) nie tylko ułatwiło pracę (sprzężenie głosowe), ale przede wszystkim umożliwiło wyręczenie człowieka w bezpośrednim podejmowaniu decyzji. Na wyróżnienie zasługują również prace z dziedziny tworzenia inteligentnych systemów dowodzenia wojskami i kierowania uzbrojeniem."
Cały artykułów dostępny jest na stronie CONIW.

I teraz - WAZNE: Z listu dr-a Komandzińskiego: "Zerknąłem do podłączonego tekstu "wojskowego" i w bibliografii znalazłem zamiast 'Kozielecki' nazwisko 'Kozielewski' (pomyślałem pomyłka), ale dalej zamiast 'Maruszewski' nazwisko 'Maruszewicz' (to chyba za dużo). Na szczęście Chlewiński jest dobrze. Swoją drogą na tematy "militarne" pisano już w kognitywistyce polskiej (np. Błaszak), że nie wspomnę o obcych (np. Hutchins). To mnie nie zachęca do lektury, a bardzo się zaciekawiłem...

Przed chwila szukając jednak przykładu nazwiska w artykule zauważyłem, że tam błąd goni błąd i nie mogą to być zwykłe pomyłki. (...) Np. Leda Cosmides jest Ledem Cosmides. Centrum Psychologii Ewolucyjnej z staje się Centrum Ewolucji Psychologii. A tam, szkoda zdrowia i czasu."

MK: Z powodu waznosci tematu zdecydowalem sie nie usuwac go z listy newsow na stronie glownej, choc prawda jest, ze poziom redakcyjny tego artykulu jest skandaliczny.

Temat jednak wydaje sie warty przedyskutowania na Forum.

*** TOMASZ KOMENDZINSKI

Wobec argumentu Marka K., że w artykule zalinkowanym na stronie nowości poruszona została istotna problematyka (raczej sposób podejścia do badań w ramach kognitywistyki) oraz w nawiązaniu do wymienionych tam przeze mnie nazwisk wklejam dwa linki. Pierwszy do prezentacji dra Macieja Błaszaka, który od dłuższego już czasu próbuje pokazać wagę narzędzi kognitywistycznych dla żołnierza na polu walki czy milicjanta w sytuacjach, które nie są dla niego komfortowymi, a wymagają skutecznego i szybkiego działania.

http://www.zeik.wns.amu.e...dzia_umyslu.ppt

Drugi link prowadzi do strony Edwina Hutchinsa, gdzie czytelnik sam sobie znajdzie wiele interesującego materiału do dyskusji np. na temat distributed cognition.

http://hci.ucsd.edu/hutchins/

Niech to będzie początkiem do dyskusji.

*** MAREK PIETRASZCZYK

Witam.
Ja nie widzę nic złego w badaniu wartości CS dla celów militarnych, bo co jest złego w tym, że żołnierz będzie wiedział, że może zapamiętać +/- 7 elementów rzeczywistości jednocześnie? Temu zagadnieniu nie towarzyszą na razie takie emocje jak zastosowanie fizyki molekularnej dla celów militarnych. A systemy eksperckie ? Informatyzacja to jeden z kierunków rozwoju sił zbrojnych na całym świecie, bardzo ważny, ale system ekspercki nie wybucha w centrum miasta i w tym sensie opinia publiczna traktuje to, jako ciekawą nowinkę i tyle.

Pozdrawiam.

*** TOMASZ KĄKOL

Nie nowina, że czymś, na co przeznacza się bardzo dużo pieniędzy (tj. CS, przy czym niekoniecznie w Polsce, mam tu na myśli np. USA), interesuje się armia. O wykorzystaniu logik kognitywnych w wojskowości natrafiłem goglem na takie coś:

http://citeseer.ist.psu.edu/context/275950/0

Że buduje się sieci neuronowe do rozpoznawania twarzy (terroryzm), sterowania okrętami, helikopterami i samolotami bezzałogowymi, to także nie nowina - ale konkretne wyniki są oczywiście utajnione z oczywistych względów.
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2006-11-10, 23:08, w całości zmieniany 1 raz  

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2008-09-07, 13:41   

Z wątku Ciekawostki - tekst w Gazecie Wyborczej pod mrożącym krew w żyłach tytułem Wujek Sam chce przejąć Twój mózg!.

Tu mamy tekst oryginalny z "Wired" (podłączony przez Artura).

A tu mamy podsumowanie (pdf).

Możemy odświeżyć dyskusję :) .

Jan Wójcik

Wysłany: 2008-09-07, 16:31   

Slawomir Wacewicz napisał/a:

Pewnie, że możemy. http://www.bostondynamics...?section=BigDog - i co będzie dalej?

Artur Pilaciński

Wysłany: 2008-09-07, 17:04   

A dalej będzie "Mechwarrior" :-)

Mnie zastanowiło, że zrobiło mi się żal potykającego się i kopanego BigDoga...

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2009-05-17, 20:04   

Trochę futurologii.
Wojna przyszłości rozegra się w mózgu..
Zastanawiam się czy odczytywanie i wpływanie na myślenie innego człowieka, jest bardziej humanitarne niż jego fizyczne torturowanie, ranienie i zabijanie.
W niedalekiej przeszłości, niewygodni ludzie kończyli w wariatkowie z nieodwracalnymi zmianami.

Marek Goliasz

Wysłany: 2009-05-24, 10:02   

Slawomir Wacewicz napisał/a:
Z wątku Ciekawostki - tekst w Gazecie Wyborczej pod mrożącym krew w żyłach tytułem Wujek Sam chce przejąć Twój mózg!.

Tu mamy tekst oryginalny z "Wired" (podłączony przez Artura).

A tu mamy podsumowanie (pdf).

Moje impresje nt. artykułu z Wired:
Dołączymy do najlepszych?
Mózg w kamaszach

Odpowiedz do tematu