OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Kognitywistyka - kierunek studiów
Autor Wiadomość
Maciej Rudziński

Wysłany: 2008-07-03, 00:14   

A ja mam trochę inny problem studjuje już neurokognitywistykę jestem nawet zadowolony bo dzięki temu że prawie wszyscy kierunkowi wykładowcy są z instytutu nenckiego łatwo tam dostać staż lub nawet pracę.
Natomiast ja chciał bym się szkolić w jeszcze ściślejszej neuronauce i zachaczyć o neuro informatyke sieci neuronowe itp. niestety ciężko mi idzie znalezienie wydziału bądz specjalności tym się właśnie zajmującej.
Czy jakaś uczelnia w polsce się tym w ogóle zajmuje?
Wiem że powstała bioinformatyka na UW ale oni z tego co rozumiem skupiaja się głównie na modelowaniu komórek i organizmu co tylko delikatnie zachacza o neuroinformatykę.
ma też powstać bioinformatyka pod katedrą fizyki ale to najwcześniej za rok dopiero.
może jakaś uczelnia specjalizuje sie w modelowaniu i sieciach neuronowych, modelach dyskretnych, automatach komórkowych itp.

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2008-07-03, 01:31   

Odpowiadając Kamilowi, którego wpis przeniosłem tutaj ("nie mnóżmy bytów..."):

jeśli chodzi o Toruń, to należy wybrać kierunki ścisłe. Jeżeli o Poznań, niech wypowie się ktoś z Poznania, ale raczej też ścisłe. A już patrząc po kierunku, w jakim rozwija się kognitywistyka jako taka (jako pole badań) - na pewno ścisłe.

Maciejowi nie odpowiem - bo nie wiem :) .

Ale nawiązując jeszcze do wpisu Janusza. Trochę podzielam ten pogląd, trochę nie. Uważam, że studia 'kogni' mają sens i że niekoniecznie trzeba w nie wchodzić mając zaplecze wiedzowe z konkretnej dziedziny. Na pierwszych latach dostaje się przegląd metod kogni i można sobie bardziej świadomie wybrać specjalizację. Choć droga od specjalizacji do podyplomowych studiów kogni też jest sensowna.

Widzę za to dwa relatywnie mniejsze problemy. Po pierwsze problem ogólny z tym, że kogni nic nikomu nie mówi, włączając rodzinę, znajomych i przyszłych pracodawców studenta ("Co studiujesz?" "Kognitywistykę" "Ooo, to wspania... czekaj, TSOOO???").
I drugi: większość kierunków ma coś takiego, jak ogólny profil absolwenta; jeśli ktoś jest rusycystą to umie rosyjski, jeśli geografem, to - nieważne, czy meteorolog, czy kartograf - będzie wiedział, co jest stolicą Maroka :) . Co powinien umieć 'kognitywista'?

Pozdrawiam

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2008-07-06, 01:18   

Slawomir Wacewicz napisał/a:

Widzę za to dwa relatywnie mniejsze problemy. Po pierwsze problem ogólny z tym, że kogni nic nikomu nie mówi, włączając rodzinę, znajomych i przyszłych pracodawców studenta ("Co studiujesz?" "Kognitywistykę" "Ooo, to wspania... czekaj, TSOOO???").
I drugi: większość kierunków ma coś takiego, jak ogólny profil absolwenta; jeśli ktoś jest rusycystą to umie rosyjski, jeśli geografem, to - nieważne, czy meteorolog, czy kartograf - będzie wiedział, co jest stolicą Maroka :) . Co powinien umieć 'kognitywista'?

Kognitywistyke mozna uproscic: cognitive neuroscience > science about the brain
na spotkaniach u cioci na imieninach proponuje wyjasniac, ze studiuje sie nauke o tym jak dziala mozg... pytanie tylko ile tej wiedzy faktycznie sie na studiach otrzymuje.

Na pytanie co powinien umiec kognitywista wolalbym sie nie wypowiadac, ale mam swoje zdanie. :D

Mikolaj Pawlak

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2008-07-06, 01:21   

Maciej Rudziński napisał/a:
Natomiast ja chciał bym się szkolić w jeszcze ściślejszej neuronauce i zachaczyć o neuro informatyke sieci neuronowe itp. niestety ciężko mi idzie znalezienie wydziału bądz specjalności tym się właśnie zajmującej.
Czy jakaś uczelnia w polsce się tym w ogóle zajmuje?

Skontaktuj sie z Piotrem Durka i zajrzyj na jego strone: http://neuroinformatyka.fuw.edu.pl/
bylo o tym na forum.

Mikolaj Pawlak

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2008-07-06, 01:28   Re: Studia kontra praca

Kamil_Rabkowski napisał/a:
Witam. Zastanawiałem się ostatnio nad wyborem studiów (ostatnio... cały czas spędza mi to sen z powiek!). Mieszkam w Poznaniu i interesuję się psychologią, więc odpowiedź nasuwa się sama :) . Ale mamy przecież nawał psychologów i nie wiem, jak później wygląda znalezienie dobrej pracy. Myślałem też o psychiatrii, kognitywistyce, prawie, socjologii... ale nie wiem, co z tą pracą. Niestety nie stać mnie na studiowanie dla samej przyjemności studiowania, więc mógłby mi ktoś naświetlić sprawę? Z góry dziękuję.

Witam,
Pytanie o prace (albo raczej dobrze platna prace) po studiach jest bardzo na miejscu. Rozpoznanie rynku jest w polsce ograniczone, bo absolwentow tego kierunku w polsce nie ma. Musisz sobie odpowiedzic czy wolisz ciekawa czy dochodowa prace; przykladowo medycyna jest ciekawa i wiele sie mozesz na temat mozgu i jego dzialania dowiedziec, ale perspektywa pracy lekarza w polsce jest blada. Analogicznie bycie absolwentem kognitywistyki moze otworzyc tobie nowe horyzonty, bo nie ma w kraju nad wisla absolwentow tego kierunku, ale moze tez oznaczac zmagania z nieznanymi/nieistniejacymi do tej pory przeszkodami i trudnosciami (vide Don Quixote i jego wierny giermek Sancho Panza).

Jesli mam cos radzic to lepsze ciekawe zajecie.

pozdrawiam,

Mikolaj Pawlak

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2008-08-07, 17:08   

Witam,

w ramach wakacyjnego sezonu ogórkowego - wyszperane w sieci - Pani Dziennikarka zadaje pytanie Pani Dyrektor Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży:

Cytat:
A takie niszowe kierunki studiów, jak np. kognitywistyka na UAM czy afrykański język hausa na Uniwersytecie Warszawskim? Studiować takie kierunki?

Sprawdziłem w Wikipedii, nie ma co się obrażać - hausa to jeden z ważniejszych języków Afryki z podrodziny czadyjskiej :-)

Pozdrawiam

kasia_gasiorek

Wysłany: 2008-08-29, 19:43   

Witam! bardo ciekawi mnie keirunek studiów, jakim jest kognitywistyka, jednak nie wiem co można robić po takich studiach. Czy ktoś może mi powiedzieć coś więcej na ten temat ?

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2008-08-30, 15:05   

Witam na forum!

Trochę na ten temat można znaleźć w tym wątku.
Trochę jest tu: F.A.Q. naszej strony głównej

A trochę można się domyślić, albo może "wyrobić sobie zdanie o możliwościach", przeglądając resztę forum, m.in.:

http://www.kognitywistyka...topic.php?t=226

http://www.kognitywistyka...topic.php?t=239

Pozdrawiam

Tomasz Komendziński

Wysłany: 2008-08-31, 04:21   

Witam,

zapowiadam otwarcie Okienka informacyjnego kognitywistyki. Sam przy tym okienku chętnie zasiądę i udzielę wszelkich możliwych informacji, a w razie potrzeby doradzę. Niestety nie będę wróżył. Informacja i rada w pakiecie. Z różnych względów, a w tym również formalnych, może to się dokonać dopiero od października.

Pozdrawiam

Piotr Koczwara

Wysłany: 2008-10-18, 21:54   

Jestem całkiem nowy na forum wcześniej wcale nie miałem z tym styczności.
Robię jakieś błędy ale wybaczcie.

Mam 13 lat i myślę o wyborze szkoły średniej.
Nie jestem najlepszy z matematyki.
Nie wiem czy jest ona potrzebna w znacznym stopniu.
Dowiedziałem się o tej nauce całkiem przez przypadek na stronie z nielegalnym oprogramowaniem (ech).
Czy możecie mi dokładniej opowiedzieć coś na ten temat?

Na jaki profil (itp.) mam się udać żeby móc później studiować kognitywistykę?

Jestem z LJA i gdzie najbliżej jest jakaś szkoła która mnie tego "nauczy" ?
Ostatnio zmieniony przez Piotr Koczwara 2008-10-19, 08:28, w całości zmieniany 4 razy  

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2008-10-19, 18:42   

Myślę, że do studiów jeszcze dużo czasu. Matematyka na pewno będzie przydatna (jak nie do kognitywistyki, to do innych rzeczy).

Przede wszystkim zaś proszę o regulaminową zmianę loginu.

Pozdrawiam

Krzysztof Andrelczyk

Wysłany: 2008-10-20, 12:53   

Pytanie z trochę innej beczki.
Kończę właśnie studia, mam trochę więcej wolnego czasu i chciałby wykorzystać go na rozwijanie zainteresowań z kognitywistyki. Kolejne studia magisterskie/licencjackie nie wchodzą w grę. Raz już próbowałem i zrezygnowałem po paru miesiącach. Zbyt wiele zajęć było dla mnie zwykłą stratą czasu. Może na kognitywistyce byłoby lepiej ale pracuję w Krakowie więc w grę wchodziłyby chyba tylko studia zaoczne (a jeśli dobrze się orientuję to takich nie ma). Próbowałem znaleźć ciekawe studia podyplomowe ale bez rezultatów.
Pytanie więc: czy ktoś jest w stanie polecić mi dobre studia/kurs z zakresu neurologii/psychologii/sztucznej inteligencji? Kończę właśnie informatykę ale mam też ukończony kurs pedagogiczny. Bardziej niż o ciekawy materiał chodzi mi nawet o możliwość.. zbliżenia się do środowiska. Obecnie pracuję jako programista i chciałbym spróbować znaleźć pracę bliższą moim 'kognitywistycznym zainteresowaniom'. Z tym że jak na razie mam na końcie tylko przeczytane książki i kilka uczelnianych projektów/publikacji. Chodzi mi więc o możliwość bliższego poznania tematu, nawiązania kontaktów, możliwość uczestnictwa w projektach itp. Czy ktoś jest w stanie coś polecić?
A może w ogóle źle kombinuję? Może ktoś zawodowo związany z kognitywistyką poleci mi lepszy sposób?

Katarzyna Wypniewska

Wysłany: 2008-10-22, 21:59   

Witam,

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wyborem studiów i myślę poważnie o kognitywistyce. Mam jednak wątpliwości, czy warto studiować kognitywistykę jako pierwszy kierunek? Czy są to studia dające praktyczne umiejętności, które rzeczywiście można później wykorzystać w pracy, czy też skierowane są raczej do osób, które studiują lub studiowały już inny kierunek i chcą dowiedzieć się czegoś więcej, traktując kognitywistykę jako hobby? Wiem, że podobne pytania padały już na forum, ale tak naprawdę nigdzie nie znalazłam na nie jednoznacznej odpowiedzi, a zależy mi na niej :)

Artur Pilaciński

Wysłany: 2008-10-24, 10:24   

Możesz zerknąć na forum kognitywistyki UAM.. Tam temat był poruszany już parę razy, również z punktu widzenia studentów.
Ostatnio zmieniony przez Artur Pilaciński 2008-10-24, 10:27, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu