OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Kognitywistyka a rynek pracy
Autor Wiadomość
Michał Jabłoński

Wysłany: 2008-04-09, 03:43   Kognitywistyka a rynek pracy

Witam!

Chciałbym poruszyć temat, który - o ile się orientuję - jest przez polskie opracowania dotyczące kognitywistyki traktowany dosyć ogólnikowo. Chodzi o przydatność wiedzy z dziedziny cognitive science na rynku pracy (ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki polskiego rynku pracy). Proponuję, by odpowiedzi unikały szablonowej formuły "kognitywista może robić to, to i tamto", lecz raczej precyzowały jakie konkretne, przydatne na rynku pracy, umiejętności daje znajomość konkretnych wyników/metod kognitywistyki.

Rzecz wydaje mi się o tyle ważna, że na naszych uniwersytetach mamy całkiem sporo studentów zapoznających się z kognitywistyką nie tout court lecz jedynie wybiórczo, w ramach np. kółek naukowych na filozofii, psychologii, filologiach, etc. Z tego, co mi wiadomo, spora część tych studentów po ukończeniu studiów nie robi ze zdobytej w ten sposób wiedzy żadnego użytku, nie zdając sobie sprawy z jej potencjalnej przydatności na rynku pracy.

Z poważaniem,
MJ

Marek Goliasz

Wysłany: 2008-04-11, 17:11   Kognitywistyka a rynek pracy

Przywołałeś bardzo ciekwy temat, który mnie szczególnie interesuje, gdyż jestem studentem kognitywistyki na UAM. W Polsce nie ma jeszcze magistrów kognitywistyki i narazie trudno powiedzieć jak wiedza z cognitive science sprzedaje się na rynku pracy. Szukając informacji o tym, gdzie trafiają absolwenci tego kierunku w innych krajach natknąłem się na ciekawy raport:

http://www.hku.hk/cepc/le...ces/BCogSc.html

Jak się to ma, a właściwie będzie miało do polskich realiów narazie trudno powiedzieć. Podczas niedawnej rozmowy kwalifikacyjnej w firmie zajmującej się e-commerce, szef zainteresowany był moim kierunkiem i kojarzył go przede wszystkim z tematem usability i neuromarketingiem. Warto dalej promować kognitywistykę.
A jeśli chodzi o konkretne zastosowania, to zapraszam na mój blog, poświęcony tej tematyce:

www.mechanikaumyslu.pl
Ostatnio zmieniony przez Marek Goliasz 2009-11-02, 16:50, w całości zmieniany 1 raz  

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2009-09-23, 19:45   Uczelnie a rynek pracy

Tym razem nie o kognitywistyce, ale o renomie uczelni a rynku pracy
w art.

Maria Borkowska

Wysłany: 2009-09-24, 20:12   

Jestem magistrem filozofii, ale chodziłam na seminaria o tematyce kognitywistycznej i pracę magisterską również pisałam z zakresu kognitywistyki.
Pracowałam jako: audytor branży usługowej, tłumaczka, redaktorka, instruktorka zajęć plastycznych dla niepełnosprawnych, opiekun psów, konferansjer, organizator eventów oraz w paru innych branżach.
Szczerze mówiąc nie wykorzystałam w żadnym tych zawodów wiedzy o usability, neuronaukach, percepcji etc. Natomiast zauważyłam, że elementarna nawet wiedza o procesach poznawczych bardzo ułatwia komunikację z drugim człowiekiem, a ta zdolność potrzebna jest w każdym zawodzie z wyjątkiem chyba zegarmistrza.
pozdrawiam

Krzysiek Joczyn

Wysłany: 2009-09-25, 13:32   

Teraz dopiero zauwarzyłem, że to pytanie Michała jest z zeszłego roku :|

Odpowiedz do tematu