OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Memetyka a CS
Autor Wiadomość
Andrzej Sągin

Wysłany: 2007-12-11, 14:11   

Co do polskojęzycznej literatury, słyszałem o książce Ignacego Fiuta gdzie autor poświęca memom uwagę, jednak nie pamiętam tytułu... Ktoś może czytał/słyszał?

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2007-12-11, 18:37   

Witam,

nie słyszałem i nie czytałem ale wpisałem w Google: ignacy fiut memetyka i ja już tytuł znam :-)

Pozdrawiam

Andrzej Sągin

Wysłany: 2007-12-15, 02:49   

To może udostępnisz pro publico bono? :)

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2007-12-15, 10:44   

Ale co to udostępniać ? Google ?
Po wpisaniu zapytania Leszka wynik jest na pierwszej pozycji. :?

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2007-12-15, 12:52   

Tylko czy warto? Tekst wygląda na 'przypadkowy', w sensie pisany przez osobę 'z zewnątrz' memetyki.

Tu mamy krótką bibliografię tematu po polsku (skąpo, przyznać trzeba). W tym "Zeszyt memetyczny" z tekstem Tomka Kozłowskiego, którego inny tekst mamy u nas w dziale Badania.

Pozdrawiam

Andrzej Sągin

Wysłany: 2008-01-26, 16:22   

Wątek trochę ucichł więc chciałbym zwrócić uwagę na pewną gałąź nauk społecznych (i nie tylko) czyli na teorię sieci społecznych lub analizę sieci społecznych. Czekam na komentarze odnośnie memetyki w kontekście sieci społecznych bo wydaje się to ciekawym tropem.

Tu znajdziecie w miare krótkie opracowanie tematu z bibliografią także po polsku

Andrzej Sągin

Wysłany: 2008-02-10, 15:34   

Memetyka widać nie wszystkim kognitywistom jest w smak mimo to zapraszam na stworzone właśnie przez mnie forum poświęcone tej tematyce. Jeśli ktoś ma ochotę poczytać albo nawet podyskutować lub podzielić się własnymi źródłami to zapraszam serdecznie ::)) http://memetyka.fora.pl
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Sągin 2008-02-10, 15:34, w całości zmieniany 1 raz  

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2008-02-20, 03:27   

Ciekawe teksty - problem tylko, czy wyjaśniona jest kwestia praw autorskich? Jeśli nie, radziłbym wymagać logowania (tak jak my robimy udostępniając różne rzeczy w dziale Badania), co pozwala się 'obronić' przed zarzutami (ale ogranicza dostępność forum).

Pozdrawiam

Andrzej Sągin

Wysłany: 2008-02-21, 00:44   

Celna uwaga.
Jednym z czołowych haseł Racjonalisty jest popularyzacja "racjonalnych", naukowych sposobów myślenia, a to jakoś się wpisuje w ten cel, mam nadzieję.
Dostęp na stronach źródłowych jest bezpłatny i nie wymaga logowania. W miejscu edycji tekstu jest link do strony źródłowej. Ja oczywiście nie czerpię z tego żadnych korzyści materialnych.
Na regulamin nie mam po prostu jeszcze czasu;)
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Sągin 2008-02-21, 00:45, w całości zmieniany 1 raz  

Maria Borkowska

Wysłany: 2008-02-29, 09:35   

W polskiej wikipedii pod hasłem "Samobójstwo" jest taki kwiatek:

Podejście memetyczne

Cytat:
W memetyce samobójstwo tłumaczone jest „sprzecznością interesów” replikatorów biologicznych (genów) i kulturowych (memów). Jednostka popełniająca samobójstwo nie może w dalszej mierze przekazywać swoich genów. Czasami tłumaczyć można to poświęcaniem się dla innych, spokrewnionych jednostek, jednak czasami zachowanie takie jest bezcelowe.

Tłumaczone jest to tym, że mempleksy odpowiedzialne za samobójstwa działają na korzyść swego własnego powielania, choć nie jest to korzystne dla genotypu jednostki, który ulega zniszczeniu. W ten sposób tłumaczone są pewne zachowania samobójcze, przyciągające uwagę mediów (np. skoki z wieżowców), ponieważ pewne memy samobójstwa mogą tą drogą replikować się dalej. Osoby, które zainfekowane są silnie memami samobójstwa są przykładem memoidów, jednostek, dla których nie jest istotne ich własne przetrwanie i troska o własne potomstwo.

To jest dobra ilustracja do tego co pisałam o pseudo - intencjonalności. Chodzi mi o przykład ze skokiem z wieżowca. Co to znaczy "działają na korzyść swego powielania"? Chodzi mi o odpowiedź na pytanie: co lub kto działa? Aspiryna "działa" w ten lub inny sposób, rutinoscorbin - analogicznie. Ale działanie leków da się rozpisać wzorami chemicznymi. Powstają takie i takie reakcje - efekt jest taki a taki. A jak rozpisać działanie memów?
Mem to pożyteczne pojęcie, ale robienie z memetyki "teorii wszystkiego" to chybiony pomysł jak widac na przykładzie samobójstw. Swoją drogą czy samobójstwo miałoby wskazywać na fakt, że memy determinują jednostkę silniej niż geny? No to juz mamy teorię wszystkiego do kwadratu.

Tomasz Kąkol

Wysłany: 2008-03-01, 21:21   

Co prawda w oryginale mowa o genach, ale dla porównania dwa teksty w nawiązaniu do wpisu Marii o pseudo-intencjonalności:

"...roją się w wielkich koloniach, bezpieczne wewnątrz gigantycznych, ociężałych robotów. Odizolowane od zewnętrznego świata, komunikują się z nim przedziwnymi, pośrednimi drogami, kierują nim za pomocą zdalnego sterowania. Są w tobie i we mnie; stworzyły nas, nasze ciała i umysły, a ochranianie ich jest prawdziwym sensem naszego istnienia."

(R. Dawkins, "Samolubny gen", s. 41)

"...są uwięzione w wielkich koloniach, zamknięte wewnątrz istot odznaczających się wysoką inteligencją [widać, że mowa o określonych genach - TK]. Uformowane przez zewnętrzny świat, komunikują się z nim za pomocą złożonych procesów, które na oślep, jakby za sprawą magii, skutkują funkcjonalnością. Są w tobie i we mnie; stanowimy system, który pozwala na odczytanie ich kodu, a ochranianie ich całkowicie zależy od radości, jakiej doświadczamy reprodukując się. My jesteśmy prawdziwym sensem ich istnienia."

(D. Noble, "The Music of Life", s. 11-15)

Gdzie kończy się fakt naukowy a zaczyna metafizyka, chciałoby się zapytać?

Maria Borkowska

Wysłany: 2008-03-04, 11:23   

W momentach kiedy toczy się rozmowa o intencjonalności, przypomina mi się zawsze sytuacja z lekcji polskiego w klasie mojej koleżanki. Nauczycielka zadała uczniom napisanie autocharakterystyki.
Jedna z dziewcząt odczytuje swoją pracę:
- Mam okrągłą buzię i usta, które lubią się uśmiechać.
Polonistka:
- To nie usta lubią się uśmiechać. To ty lubisz się uśmiechać.

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2008-03-04, 18:01   

Maria Borkowska napisał/a:
To nie usta lubią się uśmiechać. To ty lubisz się uśmiechać.

Lubiące się uśmiechać usta są częścią "Ty". To całość lubi się uśmiechać, czy może tylko mózg ?

Andrzej Sągin

Wysłany: 2008-03-27, 10:54   

Ja a propos samobójstw i memetyki. Jeśli przyjąć że memy są to jednostki informacji przekazywane przez naśladownictwo to pasuje do tego epidemia samobójstw.

"Statystyczna analiza liczby samobójstw, usiłowanych i popełnionych, wykazała, że informacje o samobójstwach przedstawiane przez telewizję często prowadzą do wzrostu ich liczby. Największy wzrost następował w kilku pierwszych dniach po emisji. W każdym przypadku popełniono samobójstwo w taki sam sposób, jak w przedstawionej audycji. Przykładem są np. śmiertelne wypadki kolejowe, samobójcze "gry" samochodowe czy przedawkowanie leku."

Wanda Wyrwicka "Naśladownictwo w zachowaniu się ludzi i zwierząt" PWN 2001r., s. 76

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2008-03-29, 14:42   

Andrzej Sągin napisał/a:

"Statystyczna analiza liczby samobójstw, usiłowanych i popełnionych, wykazała, że informacje o samobójstwach przedstawiane przez telewizję często prowadzą do wzrostu ich liczby. Największy wzrost następował w kilku pierwszych dniach po emisji. W każdym przypadku popełniono samobójstwo w taki sam sposób, jak w przedstawionej audycji. Przykładem są np. śmiertelne wypadki kolejowe, samobójcze "gry" samochodowe czy przedawkowanie leku."

Wanda Wyrwicka "Naśladownictwo w zachowaniu się ludzi i zwierząt" PWN 2001r., s. 76

Chcialbym zwrocic uwage, ze aby stwierdzic zwiazek przyczynowo skutkowy, ktory autorka postuluje w powyzszym tekscie nalezaloby przeprowadzic zaslepiona probe kliniczna, w ktorej czesc osob zagrozonych samobojstwem otrzymywalaby informacje droga telewizyjna a czesc nie. Mam nadzieje, ze autorka takie proby nie przeprowadzila a zatem powinna mowic o asocjacji miedzy czestoscia prob samobojczych i informacjami na temat tych samobojstw w tv a nie o tym, ze prezentacja informacji prowadzi do prob samobojczych.

Idac dalej tokiem myslenia autorki moznaby powiedziec, ze informowanie w tv o zamachach samobojczych w Izraelu zwieksza zagrozenie zamachami terrorystycznymi w Nowym Jorku, albo ze informowanie w tv o poczatkach huraganu w zatoce meksykanskiej powoduje zwiekszenie szybkosci wiatru na srodkowym zachodzie.

Mikolaj Pawlak

Andrzej Sągin

Wysłany: 2008-03-29, 18:16   

Cytowany fragment pochodzi z części teoretycznej książki natomiast stosowne badania omówione są w poprzednich rozdziałach książki. Tak czy owak zachęcam do lektury i krytyki.

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2008-03-29, 21:59   

Andrzej Sągin napisał/a:
Cytowany fragment pochodzi z części teoretycznej książki natomiast stosowne badania omówione są w poprzednich rozdziałach książki. Tak czy owak zachęcam do lektury i krytyki.

Z ktorej czesci by to zdanie nie pochodzilo to faktem jest, ze aby stwierdzic zwiazek przyczynowo-skutkowy potrzebne jest wiecej niz tylko czasowe skojarzenie dwoch wydarzen. Do ksiazki nie mam dostepu takze poprzestane na tym.

Mikolaj Pawlak

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2008-03-29, 23:28   

Witam,

w sprawie samobójstw: w tym artykule napisano kilka zdań na temat tzw. efektu Wertera, czyli "powielania" samobójstw pokazywanych w mediach. Jest podane źródło badań, więc ciekawi będą mogli dotrzeć i wyrobić sobie własny pogląd. Czy do wyjaśnienia tego zjawiska potrzebne są memy? To już inna bajka ...

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu