OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Matematyka i kognitywistyka
Autor Wiadomość
janusz kamiński

Wysłany: 2007-09-05, 07:02   Matematyka i kognitywistyka

Witam wszystkich i zapraszam

Przeszukując internet w celu znalezienia definicji/informacji na temat biologicznego modelu neuronu a następnie sieci nerwowej ze zdumieniem stwierdzam, że nie ma jeszcze tego.
Modelowanie ciągle opiera się na wielce uproszczonym modelu (i słusznie) stworzonym w 1943 roku przez McCullocha i Pitta.
Zanim przejdziemy dalej do teorii automatów, maszyn Turinga, itd. może ktoś pomoże i powie, że moje poszukiwania były niedostateczne i istnieją materiały/badania, które wytworzyły lepszy i bardziej nowoczesny model matematyczny.
Jak wiemy, w badaniu obiektu fizycznego (w naszym wypadku mózg lub jego fragment) najlepsze efekty daje połączenie metody matematyczno-dedukcyjnej z metodą eksperymentalną. Niestety, ten pierwszy człon wydaje mi się nieco zaniedbany na naszym Forum.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2007-09-18, 08:28, w całości zmieniany 1 raz  

janusz kamiński

Wysłany: 2007-09-15, 06:32   

Witam

10 dni - 0 reakcji. Jest to forum absolutnie humanistyczne.

A myślałem, że można być inżynierem z humanistycznym zacięciem i vice versa.

Ale jeszcze trochę pożyję w nadziei :-).

pozdrowienia

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2007-09-15, 08:28   

Witam,

Janusz Kamiński napisał/a:
Ale jeszcze trochę pożyję w nadziei :-).

Niech żywi nie tracą nadziei - o, właśnie się wykazałem zacięciem humanistycznym, to chyba Słowacki? :-)

Ponieważ jednak mój dyplom jest równoważny z polskim mgr inż. to Forum "absolutnie" humanistyczne nie jest, a chyba nie jestem jedyny :-)

Nie zabierałem do tej pory głosu w tym wątku z dwóch powodów:
1) chociaż na studiach (informatycznych) sporo nas uczono teorii automatów itp., to nigdy mnie te akurat zagadnienia za bardzo nie interesowały, a w późniejszej pracy też się z nimi nie stykałem, więc mógłbym sobie tylko tak ... ogólnie rozważać poruszane przez Ciebie kwestie :-)
2) to jest ważniejsze: nie bardzo rozumiem, co mielibyśmy rozważać, trzeba by to chyba doprecyzować.

A teraz do konkretów:

Przeszukując internet w celu znalezienia definicji/informacji na temat biologicznego modelu neuronu a następnie sieci nerwowej ze zdumieniem stwierdzam, że nie ma jeszcze tego.
Modelowanie ciągle opiera się na wielce uproszczonym modelu (i słusznie) stworzonym w 1943 roku przez McCullocha i Pitta.

No to jest model, czy go nie ma? Pierwsze zdanie nie pasuje do drugiego, chyba, że masz na myśli, że model McCullocha i Pitta nie jest "biologiczny" (cokolwiek by to miało znaczyć).

Zanim przejdziemy dalej do teorii automatów, maszyn Turinga, itd. może ktoś pomoże i powie, że moje poszukiwania były niedostateczne i istnieją materiały/badania, które wytworzyły lepszy i bardziej nowoczesny model matematyczny.

Były niedostateczne, nie wiem, czy "wytworzono" modele lepsze, ale na pewno nowocześniejsze/nowsze (Nagumo-Sato, Aihara).

Jak wiemy, w badaniu obiektu fizycznego (w naszym wypadku mózg lub jego fragment) najlepsze efekty daje połączenie metody matematyczno-dedukcyjnej z metodą eksperymentalną. Niestety, ten pierwszy człon wydaje mi się nieco zaniedbany na naszym Forum.

Drugi też się za bardzo nie rozwinął ;-)

Podsumowując: Januszu, jeśli spróbujesz jaśniej wyłożyć swoją myśl, to ja osobiście spróbuję "się udzielić" w wątku :-), a może i inni dołączą ...

Pozdrawiam

janusz kamiński

Wysłany: 2007-09-15, 09:11   

Witam i dziękuję Leszku

Już przez chwilę myślałem, czy nie powinienem użyć słynnego "nadzieja jest matką..." :-).

Masz rację - niezbyt jasno wyjaśniłem o co mi chodzi ( albo raczej w pysze myślałem, że moje skróty myślowe są jasne i przez wszystkich czytelne :-( ).
Ale by nie powielać błędu muszę się teraz nieco przygotować a to zabierze trochę czasu.

Pozdrawiam serdecznie

janusz kamiński

Wysłany: 2007-09-16, 06:35   

Witam

jeszcze raz Leszku prośba do ciebie. Nie mogę znaleźć, oprócz hasłowych przywołań, publikacji na temat podanego przez ciebie modelu Nagumo - Sato.
A jak spojrzysz na moje dość odległe wpisy, to właśnie połączenie teorii chaosu i pracy mózgu jest dla mnie najbardziej intrygujące.
Znamienne, że to właśnie Japończycy zgłębiają to zagadnienie. Gdzieś to na forum napisaliśmy, że rasa ta ma najwyższe IQ :-).

serdeczności

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2007-09-16, 13:55   

Witam,

Januszu, pod tym adresem jest praca magisterska Pawła Matykiewicza, poruszająca, przynajmniej w części, interesujące Cię zagadnienia. Może też znajdziesz coś interesującego na samej stronie Autora. Sam niestety nic nie zachowałem w moich zbiorach na ten temat, ponieważ, jak już wspominałem, akurat tymi kwestiami nie bardzo się interesuję.

Pozdrawiam

Krzysztof Gorgolewski

Wysłany: 2007-09-17, 21:29   

Ja polecam:
Modeling Single-Neuron Dynamics and
Computations: A Balance of Detail and Abstraction
Andreas V. M. Herz, et al.
Science 314, 80 (2006);

Adam Sładek

Wysłany: 2007-09-29, 15:13   Re: Matematyka i kognitywistyka

janusz kamiński napisał/a:

Nowsze i lepsze powstały na pewno, choćby lepsze na tyle, aby skutecznie uruchamiać duże fragmenty mózgu... chociaż jeszcze nie w sposób ciagły, a na krótką chwilę, i nie ludzkiego, a mysiego (http://news.bbc.co.uk/1/hi/technology/6600965.stm), ale od czegoś trzeba zacząć :)

Tylko czy są one na tyle lepsze, aby za ich pomocą można było odwzorowywać zachowanie sieci, a nie zaledwie zbiorów neuronów? Wątpię.

janusz kamiński napisał/a:
10 dni - 0 reakcji. Jest to forum absolutnie humanistyczne.

Kilka 'technicyzujących' wątków już było, więc brak reakcji można było przewidzieć...

janusz kamiński

Wysłany: 2007-09-30, 04:50   

Po, nie powiem, żmudnym przestudiowaniu, zaledwie szkicu prac japońskich, wydaje mi się bardzo, że są one zaledwie rozwinięciem modelu klasycznego, z przyjęciem zmodyfikowanych założeń, warunków brzegowych, itp. Więc nihil nova sub sole.
Natomiast przytoczona praca magisterska idzie nieco dalej i podaje model z przywołaniem i zastosowaniem teorii chaosu (dynamiki nieliniowej). Niestety, brak mi tam podsumowania i wniosków.
Generalnie więc, to co do tej pory przestudiowałem to lepsze lub gorsze rozwinięcia modelu McCullocha i Pitta. Na pewno, gdzieś trwają prace nad nowym podejściem do tematu, chociaż niezmiernie trudno konkurować z podejściem klasycznym. Są nowe narzędzia matematyczne - brak tylko "iskry Bożej" :) .

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez janusz kamiński 2007-09-30, 04:57, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu