OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Tekst a emocje
Autor Wiadomość
Paweł Piątkowski

Wysłany: 2007-09-28, 13:44   Tekst a emocje

Witam serdecznie
Skoro ostatnio nam się tu "językowo" zrobiło, to chciałbym zaproponować dyskusję na temat przekazywania emocji za pomocą słowa pisanego.
Wiadomo, że gros informacji przekazujemy niewerbalnie. Kiedy mamy do dyspozycji tylko suchy tekst, tracimy możliwość przekazania tych informacji. O tym, że te informacje są potrzebne, świadczy fakt, iż człowiek nauczył się ich przekazywania poprzez tekst.
Chyba pierwszą historycznie metodą było odpowiednie formatowanie tekstu. KIEDY JESTEŚMY ZDENERWOWANI, KRZYCZYMY!!!!! Możemy też położyć nacisk na pewien fragment wypowiedzi. Dla zaznaczenia ironii "można użyć" cudzysłowu, pewne znaczenie nadaje też kursywa.
Współcześnie garnitur środków przekazu emocji jest znacznie bardziej rozbudowany. Tzw. emotikony (emoticons, smileys), wykorzystujące fakt symbolicznego odbioru twarzy przez człowieka, powstały właśnie aby umożliwić przekazanie emocji osobie znajdującej się tysiące kilometrów dalej. Dodatkową ich zaletą jest fakt, że emocje możemy stopniować :-)))))))))))))))))))))))))))
Problem jednak w tym, że metody te są mocno subiektywne. Nie każdy używa ich w ten sam sposób (np. osoby pt. "zaciął-mi-się-capslock"), nie każdy odbiera je tak samo.
Niedawno Jarek Mazurek pisał o idei jednolitego języka do komunikacji człowiek-maszyna-człowiek. Ja mam propozycję ujednolicenia "tekstowej mowy niewerbalnej", żeby: 1) ułatwić przekazywanie i właściwy odbiór emocji ludziom korzystającym z Internetu do komunikacji (IRC, fora dyskusyjne itp.), 2) ułatwić stworzenie algorytmu, pozwalającego na rozpoznawanie emocji przez komputer (może to pomysł dla Ciebie, Jarku? :) )
Pozdrawiam i czekam na ciekawą dyskusję,
Paweł

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2007-09-28, 15:02   

Język emocji jest bardzo ważnym elementem języka ludzkiego w ogóle.
Jeśli chodzi o język między samymi maszynami, to nie jestem pewien, czy emocje są im niezbędne (a może nawet potrzebne).
Ale jeszcze poważnie zastanawiam sie nad tym.
Wydzielam dwie dziedziny:
- wyrażanie emocji w celu lepszego zrozumienia przez człowieka (czasem sztuczne -> uprzejmość), patrz też :inteligencja emocjonalna.
- kierowanie sie emocjami (gdyby włączyć w algorytmy maszyn).

Myślę, że emotikony w formie tekstowej :-) wyrażają wszystkie potrzebne emocje, a komputery potrafią je poprawnie odczytywać. Można by jedynie powołać międzynarodowy organ certyfikacji emotikonów, ustanowić oficjalną normę, i już.
Jest tylko ten sam problem, co w rozumieniu języka naturalnego - interpretacja tego, co autor miał na myśli.
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2007-09-28, 15:05, w całości zmieniany 2 razy  

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2007-09-28, 17:09   

Witam,

na pewno bardzo ciekawy temat ...

Drobna tylko uwaga,

Paweł Piątkowski napisał/a:
Wiadomo, że gros informacji przekazujemy niewerbalnie.

mam nadzieję, że to taki skrót myślowy, a nie kolejny przykład mylnej interpretacji badań Mehrabiana, o czym kiedyś pisaliśmy - i tu następuje emotikon, potwierdzając tym samym potrzebę ich istnienia :-)

Pozdrawiam

Paweł Piątkowski

Wysłany: 2007-09-28, 20:13   

Ajj, zrobiłem to, co zawsze sam krytykuję, i użyłem bezmyślnie sloganu. Oczywiście dla potwierdzenia mojej tezy należy postawić takie założenie, ale powinno ono brzmieć trochę inaczej:
Cytat:
gros informacji (jakościowo, a nie ilościowo) przekazujemy niewerbalnie

I wtedy założenie jest prawdziwe, bo: primo, "jakość" jest w tym przypadku niemierzalna ;) , a secundo, "jakościową" dominację mowy niewerbalnej można łatwo udowodnić, właśnie stawiając naprzeciwko siebie dwie osoby mówiące różnymi językami albo człowieka i zwierzę.
Z przyjemnością czekam na polemikę :)

PS. A propos głupich sloganów, to szczególnie podobają mi się: "pod latarnią najciemniej" i "wyjątek potwierdzający regułę". Ale to temat na inną rozmowę....

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2007-09-28, 22:02   

"gros informacji przekazujemy niewerbalnie."
To wcale nie jest takie głupie, szczególnie jeśli chcemy odczytywać polityków.
Słuchając słów, często napisanych przez innych (specjalistów), nie poznamy ich myśli.
Gdyby nie mogli mówić - to by ich po prostu nie było.
A jeśli mówią, to grają głównie na emocjach. Ich przemówienia mogły by się składać z samych emotikonów.
A ja bym chciał więcej w polityce takich Bronsonów, Eastwoodów, którzy mało mówią, a robotę mają konkretną (brudną ;;)) )
To tak trochę obok tematu.

W zestawie standardowych emotikonów, do kliknięcia w tym forum brakuje mi:
:-/ niezdecydowany
=-O podziw/zapiera dech
Bo rozumiem, że takich tutaj nie używamy :-P
I nie jestem pewien czy zapis :evil: :razz: :twisted: to jest jakiś szerszy standard zapisu emotikonów, czy tylko rozumiany przez konkretne (ale nie to) forum .

twievcry.jpg
:twisted:
:evil:
:cry:
Pobierz Plik ściągnięto 2024 raz(y) 1,4 KB

Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2007-09-28, 22:40, w całości zmieniany 8 razy  

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2007-09-28, 22:50   

Witam,

Paweł Piątkowski napisał/a:
Z przyjemnością czekam na polemikę :)

Sądzę, że rozumiem, co chcesz wyrazić, więc nie będę polemizował :-)

Komunikacja niewerbalna jest starsza od języka i ciągła, nawet słuchając czyjejś wypowiedzi nadajemy sygnały niewerbalne. Trzeba jednak pamiętać, że jakiś specjalista od komunikacji niewerbalnej mógłby stwierdzić, że emotikony do niej nie należą, podobnie jak gesty oznaczające słowa w języku migowym. Ale tym się nie będziemy przejmować, bo przecież nie o taksonomii w tym wątku ma być mowa, tylko o wyrażaniu emocji w tekście pisanym.

Nawiasem mówiąc w jednej z książek o komunikacji między ludźmi jest takie zdanie: "[...] komunikacja niewerbalna może być rozumiana i definiowana poprzez rozróżnienie między nieintencjonalnym zachowaniem niewerbalnym a sygnałem niewerbalnym niosącym jakąś wiadomość". To zdanie bardzo mi się podoba, bo uważam je za bardzo komunikatywne :-)

Pozdrawiam

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2007-09-29, 11:33   

Leszek Nowaczyk napisał/a:
komunikacja ...może być rozumiana...poprzez rozróżnienie...

Przyznam, że nie rozumiem.
Może ktoś to przetłumaczy na ludzki język.
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2007-09-29, 11:34, w całości zmieniany 1 raz  

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2007-09-30, 03:58   

Niedługo wypowiem się obszerniej w temacie. Póki co tylko odnośnie emotikonów dostępnych na forum: przyznam, że specjalnie ograniczyłem ich wybór, aby forum było oszczędne graficznie. Jesli ktoś odczuwa braki w tej kwestii, zachęcam do założenia tematu w dziale technicznym - np. ankiety czego najbardziej brakuje, a ja wprowadzę to w życie :) .

Pozdrawiam

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2007-10-29, 21:31   

Sławek zapowiedział konferencję a ciekawy temat umknął 15 października 2007
Ekstrakcja emocji z tekstu -- przetwarzanie języka naturalnego w kontekście wyborów

Szkoda, że raczej nie będzie plików mp3 jak po konferencji kognitywistycznej z Krakowa.
Coś niecoś jest na 48 stronach pdf
Dla ciebie Pawle ciekawostka (i dla mnie) strona 12 pdf'a.
Nie mogłem wkleić fragmentów bo coś się krzaczy.
I ciekawy wykres na str. 18
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2007-10-30, 18:00, w całości zmieniany 11 razy  

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2009-09-03, 07:45   

Jeszcze w wakacyjnym klimacie art. GW o emotikonach. ::))
Tego nie wiedziałem
Cytat:
Azjaci koncentrują uwagę na oczach, a Europejczycy na ustach

Odpowiedz do tematu