OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Inteligencja a nałogi
Autor Wiadomość
janusz kamiński

Wysłany: 2007-08-30, 09:18   Inteligencja a nałogi

Witam

Wszyscy jesteśmy niewolnikami ośrodka nagrody i dopaminy. Ilu z nas pali, lubi wypić, czy nałogowo zagląda na forum :) ?
W którym momencie schlebianie naszemu malutkiemu skrawkowi mózgu (jądro półleżące) przeradza się w trudny do zwalczenia nałóg?
I czy prawdą jest, że inteligencja, poprzez działania hamujące impulsy, pomaga nam dawać sobie radę z niedobrymi uzależnieniami. A może jest to o wiele bardziaj skomplikowane, tylko jeszcze tego nie wiemy.

Serdecznie zapraszam do dyskusji.

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2007-08-30, 09:38   

Nałogi mają ludzie o różnych inteligencjach.
Pozbywają się nałogów również różni pod trym względem ludzie.
Wystarczy bardzo silny bodziec (np. zawał + komentarz lekarza) i od następnego dnia rzucamy np. palenie (którego nie mogliśmy rzucić przez lata mimo wielu soft-prób).
Nawet psa można oduczyć przyjemnych - kłopotliwych zachowań (jak sikanie w mieszkaniu, czy podjadanie ze stołu) w dość krótkim czasie, a inteligencja psa jest powiedzmy inna.
Ludzie z silnym charakterem (samokontrolą) nie muszą być inteligentni - to wiem z obserwacji.
Myślę że inteligencja ma mały wpływ na nabywanie nałogów lub walkę z nimi.
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2007-08-30, 14:41, w całości zmieniany 1 raz  

Maciej Chabowski

Wysłany: 2007-08-30, 13:18   

Nie znam badań, które potwierdzałyby taką tezę, a z mojego doświadczenia w poradni odwykowej wynika, że nie ma takiej zależności.

janusz kamiński

Wysłany: 2007-08-30, 13:35   

Witam

Otóż są takie badania, całkiem świeże, więc może jeszcze nie znane szerzej. To właśnie usiłuję znaleźć. Lepiej rozwinięta część czołowa kory znacznie efektywniej hamuje popędy. A ten obszar jest również związany z kreatywnością, decyzyjnością, albo ogólnie inteligencją.

Pozdrawiam

Maciej Chabowski

Wysłany: 2007-08-30, 15:20   

A wiesz coś konkretnie na ten temat? Chodzi mi o autorów tych badań, jakieś dostępne w sieci raporty itp?

Pytam, bo wg mnie inteligencja może mieć jedynie znaczenie jako zmienna pośrednicząca i to wcale nie najważniejsza. Inna sprawa, że czynników zwiększających ryzyko uzależnień jest cała masa.
Ostatnio zmieniony przez Maciej Chabowski 2007-08-30, 15:27, w całości zmieniany 1 raz  

Paweł Piątkowski

Wysłany: 2007-08-30, 20:05   

Czyli Januszu mówiąc o korze przedczołowej, masz na myśli to, co psychologowie nazywają superego. I może takie założenie należało by postawić: ludzie z dominującym superego, czyli tacy którzy mają silną wolę, potrafią lepiej kontrolować swoje nałogi i popędy.
A swoją drogą to czytałem gdzieś ostatnio, że podatność na nałogi jest zdeterminowana genetycznie i nie zależy od innych cech. Ale gdzie to czytałem - nie pamiętam :(
Pozdrawiam!

janusz kamiński

Wysłany: 2007-08-30, 21:12   

Witam,

ciekawe badania wskazujące na możliwość takiej zależności przeprowadził z zespołem m.in. profesor Martin Paulus z Kalifornijskiego Uniwersytetu w San Diego.
Sprawa zależności jest dla mnie nieco skomplikowana i wiąże się w dużej mierze z możliwością hamowania, albo lepiej, kontrolowania wydzielania odpowiednich neurohormonów.

Gdybym dokładnie wiedział jak to jest, to nie zadawałbym tutaj pytania :D . Może jeszcze ktoś coś wie?

Pozdrowienia

ps. oj u mnie id bardziej rozrabia niż superego ;;))
Ostatnio zmieniony przez janusz kamiński 2007-08-30, 21:15, w całości zmieniany 1 raz  

Robert Różański

Wysłany: 2007-08-31, 15:13   

Witam

Paweł Piątkowski napisał/a:
A swoją drogą to czytałem gdzieś ostatnio, że podatność na nałogi jest zdeterminowana genetycznie i nie zależy od innych cech.

Tak na chłopski rozum to wszystko u ludzi jest zdeterminowane genami i wpływami środowiska (szeroko pojętymi) i tak inteligencja jak i inne cechy do tego właśnie się sprowadzają. Choć nie wiem, czy dobrze zrozumiałem twoją wypowiedź :)

pozdrawiam

Maciej Chabowski

Wysłany: 2007-08-31, 15:46   

Co innego podatność, a co innego faktyczne wchodzenie w uzależnienia. Determinanty genetyczne są istotne, ale nie przesądzają o niczym. Zwiększają jedynie prawdopodobieństwo. O wiele większe znaczenie mają doświadczenia jednostki oraz okres wczesnej socjalizacji. Nie spotyka się osób, które wchodzą w uzależnienie lub nie tylko dlatego, że mają taką pulę genową a nie inną.

Co do badań Paulusa to postaram się do nich dorzeć i może wówczas coś więcej napisać z perspektywy psychologicznej.

Paweł Piątkowski

Wysłany: 2007-08-31, 21:52   

Robert Różański napisał/a:
Tak na chłopski rozum to wszystko u ludzi jest zdeterminowane genami

To prawda. Fanatyczni genetycy zdają się mówić: "pokaż mi swój genom, a powiem ci kim jesteś" :)
"Zawartość" kory przedczołowej również jest w dużej mierze wyznaczona genetycznie. Pisząc o tej determinancie miałem na myśli, że za podatność na nałogi odpowiada gen (czy zestaw genów) nie mający związku z pozostałymi cechami osobowości, ulokowanymi w korze przedczołowej. Nie pamiętam już za bardzo tamtego artykułu, a nie chcę zmyślać.

Odpowiedz do tematu