OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
"Hodowla geniuszy" !?
Autor Wiadomość
Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2007-02-11, 18:28   

Witam,

ostatni wpis pana Krzysztofa Śmigórskiego sprawił, że chyba zrezygnuję z nadawania zakładanym przeze mnie wątkom nieco prowokacyjnych tytułów, co czasem, celowo, do tej pory czyniłem :-)

Oczywiście nie ma powszechnie przyjętej definicji geniusza. Pomimo tego, wydaje mi się, większość z nas przyjmuje, że geniusz to nie to samo, co "człowiek wybitnie uzdolniony", lecz ktoś jeszcze wyżej na "drabinie uzdolnień" stojący. Próby zdefiniowania geniuszu na pewno byłyby trudne, weźmy choćby za przykład wymienioną przez pana Krzysztofa cechę pracowitości, jako dla geniusza nieodzowną, podczas gdy ja spokojnie jestem w stanie wyobrazić sobie geniusza w zakresie, dajmy na to, malarstwa, który w ogóle pracowitym by nie był. Nie chciałbym też żebyśmy zbyt dosłownie traktowali tytułową "hodowlę".

Czytając wpis pana Krzysztofa można odnieść wrażenie, że najlepszym przepisem na to, aby ktoś stał się geniuszem jest pozbawienie go miłości, części rodziny, postawienie w możliwie trudnych sytuacjach życiowych i tym podobne zabiegi, czego potwierdzeniem mają być przytoczone nazwiska wybitnych postaci. Nie twierdzę, że tak nie jest. Wydaje mi się jednak, że nie można twierdzić, że tak jest, ponieważ dopiero przekonanie się, do jakich osiągnięć doszedłby np. Kopernik, POMIMO przykrych wydarzeń w jego życiu (gdyby one nie miały miejsca) mogło by tę kwestię rozstrzygnąć, a taki eksperyment jest niemożliwy.

Podobnie nie zgadzam się z poniższym stwierdzeniem pana Krzysztofa
Cytat:
Pisząc powyższe rzeczy nie chcę podważać sensowności działań mających zapewnić jak najlepsze warunki rozwoju dzieciom zdolnym. Chcę zwrócić tylko uwagę, iż geniusz swoją wyjątkowość w pewnej mierze zawdzięcza temu, iż m. in. jego występowanie jest tak nieprzewidywalne.
.
Jeśli założyć, że zdefiniowalibyśmy pojęcie "geniusz", a tak zdefiniowani geniusze pojawialiby się z prawdopodobieństwem równym 100% raz na sto tysięcy urodzeń (a więc w sposób absolutnie przewidywalny) nie miałoby to żadnego znaczenia dla "wyjątkowości" konkretnego geniusza, chyba, że rozumienie "wyjątkowości" nas z panem Krzysztofem różni.

Generalnie jednak, osobiście uważam wpis pana Krzysztofa za bardzo istotny, ponieważ może on wnieść trochę "twórczego fermentu" do naszych rozważań, z uwagi na tezy w nim zawarte.

Pozdrawiam

P.S. pisałem wszędzie o "panu Krzysztofie" z uwagi na początek Jego wpisu, nie zmienia to faktu, że nadal jestem zdania, że na forach, o podobnym do naszego charakterze, najbardziej pasuje forma na "ty", do czego zachęcam :-)

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2007-04-16, 13:50   

Drugs may boost your brain power

Pozdrawiam

Maria Borkowska

Wysłany: 2007-06-22, 11:02   

Oto jeden z czynników wspomagających intelekt
pozdrawiam szczerze
Ostatnio zmieniony przez Maria Borkowska 2007-06-22, 22:15, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu