kognitywistyka.net: forum
Umysł - Mózg - Sztuczna Inteligencja

Kognitywistyka - Kognitywistyka a rynek pracy

Michał Jabłoński - 2008-04-09, 04:43
Temat postu: Kognitywistyka a rynek pracy
Witam!

Chciałbym poruszyć temat, który - o ile się orientuję - jest przez polskie opracowania dotyczące kognitywistyki traktowany dosyć ogólnikowo. Chodzi o przydatność wiedzy z dziedziny cognitive science na rynku pracy (ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki polskiego rynku pracy). Proponuję, by odpowiedzi unikały szablonowej formuły "kognitywista może robić to, to i tamto", lecz raczej precyzowały jakie konkretne, przydatne na rynku pracy, umiejętności daje znajomość konkretnych wyników/metod kognitywistyki.

Rzecz wydaje mi się o tyle ważna, że na naszych uniwersytetach mamy całkiem sporo studentów zapoznających się z kognitywistyką nie tout court lecz jedynie wybiórczo, w ramach np. kółek naukowych na filozofii, psychologii, filologiach, etc. Z tego, co mi wiadomo, spora część tych studentów po ukończeniu studiów nie robi ze zdobytej w ten sposób wiedzy żadnego użytku, nie zdając sobie sprawy z jej potencjalnej przydatności na rynku pracy.

Z poważaniem,
MJ

Marek Goliasz - 2008-04-11, 18:11
Temat postu: Kognitywistyka a rynek pracy
Przywołałeś bardzo ciekwy temat, który mnie szczególnie interesuje, gdyż jestem studentem kognitywistyki na UAM. W Polsce nie ma jeszcze magistrów kognitywistyki i narazie trudno powiedzieć jak wiedza z cognitive science sprzedaje się na rynku pracy. Szukając informacji o tym, gdzie trafiają absolwenci tego kierunku w innych krajach natknąłem się na ciekawy raport:

http://www.hku.hk/cepc/le...ces/BCogSc.html

Jak się to ma, a właściwie będzie miało do polskich realiów narazie trudno powiedzieć. Podczas niedawnej rozmowy kwalifikacyjnej w firmie zajmującej się e-commerce, szef zainteresowany był moim kierunkiem i kojarzył go przede wszystkim z tematem usability i neuromarketingiem. Warto dalej promować kognitywistykę.
A jeśli chodzi o konkretne zastosowania, to zapraszam na mój blog, poświęcony tej tematyce:

www.mechanikaumyslu.pl

Jarek Mazurek. - 2009-09-23, 20:45
Temat postu: Uczelnie a rynek pracy
Tym razem nie o kognitywistyce, ale o renomie uczelni a rynku pracy
w art.

Maria Borkowska - 2009-09-24, 21:12

Jestem magistrem filozofii, ale chodziłam na seminaria o tematyce kognitywistycznej i pracę magisterską również pisałam z zakresu kognitywistyki.
Pracowałam jako: audytor branży usługowej, tłumaczka, redaktorka, instruktorka zajęć plastycznych dla niepełnosprawnych, opiekun psów, konferansjer, organizator eventów oraz w paru innych branżach.
Szczerze mówiąc nie wykorzystałam w żadnym tych zawodów wiedzy o usability, neuronaukach, percepcji etc. Natomiast zauważyłam, że elementarna nawet wiedza o procesach poznawczych bardzo ułatwia komunikację z drugim człowiekiem, a ta zdolność potrzebna jest w każdym zawodzie z wyjątkiem chyba zegarmistrza.
pozdrawiam

Krzysiek Joczyn - 2009-09-25, 14:32

Teraz dopiero zauwarzyłem, że to pytanie Michała jest z zeszłego roku :|