kognitywistyka.net: forum
Umysł - Mózg - Sztuczna Inteligencja

Kognitywistyka - Czy to jacy jesteśmy to do nas przychodzi z powrotem?

ja850 - 2008-04-08, 17:31
Temat postu: Czy to jacy jesteśmy to do nas przychodzi z powrotem?
...czasem wydaje mi się czy jak coś nie zrobie źle to czy to czasem nie przyjdzie do mnie z powrotem ,jak działają myśli
absolutnie w boga nie wierzei nie chce wierzyć
Czy to jaki jestem bedzie wpływać na przyszłość czy z każdą chwilą tworzymy sie na nowo ,wydaje mi się że tak jak pomyślimy tak jest ,jak chcemy tak jest

Slawomir Wacewicz - 2008-04-08, 19:15

Witam :) .

Na początek proszę o regulaminową rejestrację z imienia i nazwiska.

Jeżeli chodzi o samo pytanie, to rozumiem, że brzmi ono "czy nasze czyny rozumiane jako dobre/złe moralnie mogą mieć wpływ na to, co nas później spotyka, w sensie nasz <los>".

Jeżeli wierzymy w trafność naukowego obrazu świata (a jako kognitywiści raczej musimy), to możemy śmiało odpowiedzieć NIE - świat nie działa w ten sposób :) .

Oczywiście pozostają różne subtelności. Np. zrobienie uczynku, który subiektywnie oceniamy jako "dobry" może mieć wpływ na nasz nastrój i poczucie wartości, a w konsekwencji skuteczność naszych innych działań; poza tym w społeczeństwie są mechanizmy reputacyjne (nasz uczynek może zostać zauważony i doceniony przez innych), itd.

Pozdrawiam

Maria Borkowska - 2008-04-08, 20:13

Cytat:
czy jak coś nie zrobie źle to czy to czasem nie przyjdzie do mnie z powrotem

Uważam, że odpowiedź brzmi "tak". Dlaczego? Właśnie dlatego, że:
Slawomir Wacewicz napisał/a:

Np. zrobienie uczynku, który subiektywnie oceniamy jako "dobry" może mieć wpływ na nasz nastrój i poczucie wartości, a w konsekwencji skuteczność naszych innych działań; poza tym w społeczeństwie są mechanizmy reputacyjne (nasz uczynek może zostać zauważony i doceniony przez innych)

Co do drugiej części pierwszego postu
Cytat:
wydaje mi się że tak jak pomyślimy tak jest ,jak chcemy tak jest

również się zgodzę. siła autosugestii jest ogromna, umysł jest zaskakująco podatny na manipulacje. także własne.

Jarek Mazurek. - 2008-04-09, 08:28

Maria Borkowska napisał/a:

Co do drugiej części pierwszego postu
Cytat:
wydaje mi się że tak jak pomyślimy tak jest ,jak chcemy tak jest

również się zgodzę. siła autosugestii jest ogromna, umysł jest zaskakująco podatny na manipulacje. także własne.

Zgadzam się, w takim sensie, że silne i zdeterminowane osobowości kreują rzeczywistość a u ludzi z np. syndromem ofiary też się niestety sprawdza zasada "tak jak pomyślimy tak jest".